10 slovenských miest, ktorým zobrali pivovar

Stein final

Z vyše 15 tradičných pivovarských miest zostala len tretina. To je výsledok „pivnej“ globalizácie na Slovensku. Zmizla rôznorodosť  aj klasické súperenie medzi mestami. Portál oPive.sk vám teraz prináša prehľad desiatich slovenských miest, ktoré o svoj tradičný pivovar prišli.

1.  Michalovce: Pivovar Starý prameň
História varenia piva v metropole Zemplína siaha až do 18. storočia. Bohužiaľ, skončila v roku 1999, keď svoje brány zavrel pivovar pod názvom Starý prameň. Názvov, ktorých vystriedal, však bolo viacero. Známy bol pod menom Šíravar či Východoslovenský pivovar. Okrem klasiky varil aj špeciály: Salónný brezniak (13°), Vihorlat (15°) či Karneval (20°).

2. Košice: Košický pivovar
Len málo miest na Slovensku sa môže pýšiť takou históriou ako Košice. Na východe zaznamenali prvých cechmajstrov už v 16. storočí. Smutne preto vyznel rok 1994, keď pivovar zavreli hygienici. Nebol to však definitívny koniec. Ten nastal o tri roky neskôr, keď nepomohli ani investície skupiny Alexandra Rezeša.

3. Bratislava: Stein
O pivovar prišlo aj naše hlavné mesto. Jeho začiatky boli pritom viac než úspešné. Bratia Alexander a Bernát Steinovci založili v roku 1872 pivovar. Ten už o pár rokov dokázal konkurovať budapeštianskym, ale aj viedenským krčmám. Smutne vyznieva rok 2007. Pivovar kúpila developerská spoločnosť Orco. Licenciu predala a dnes varia „bratislavské pivo“ vo Vyhniach.

4. Martin: Martiner
Moderná história pivovaru v Martine sa začala písať v roku 1893. Značky ako Kráľovské pivo, Granát či  Brezniak si hneď našli svojich fanúšikov. Pivo sa dokonca exportovalo aj do USA. Pivovar po revolúcii získal kontroverzný podnikateľ Karol Konárik. Prežil aj jeho. Martiner  zavrel v roku 2003 Heineken. Výrobu presťahoval do Hurbanova.

5. Nitra: Corgoň
Ani vyše storočná história varenia piva v Nitre nezabránila tomu, aby Heineken presťahoval jeho výrobu do Hurbanova. Ekonomické čísla nepustili. Pod Zoborom pritom varila aj špeciály ako Slovenská Perla 14° či Porter 16°. Poslednú várku piva navarili v Nitre v roku 2004.

6. Rimavská Sobota: Gemer
A do tretice práca Heinekenu. Holandská pivovarnícka skupina zefektívňovala a za obeť padol aj pivovar Gemer v Rimavskej Sobote. Na rozdiel od ostatných miest, výroba nemala až takú bohatú tradíciu. Pivovar založili v roku 1965. Poslednú várku piva uvaril v roku 2006.

7. Ilava: Ilavský pivovar
Aj keď prvá zmienka o výrobe piva v Ilave pochádza zo 16. storočia, novodobý pivovar otvorili až v roku 1950. V privatizácii ho neskôr získal Karol Konárik. Pivovaru neustále klesala produkcia a tak nebolo jeho zatvorenie začiatkom roku 2000 veľkým prekvapením.

8. Trnava: Horden
Modernú históriu začali v Trnave písať v roku 1974. Spočiatku sa sústredil (nemal ani inú možnosť) len na región, neskôr sa však pivo pomerne úspešne exportovalo. Trnavský pivovar sa mohol pýšiť skutočnou rôznorodosťou. Vyrábalo sa tu vyše 10 druhov pív od Trnavanu až po Branč. Pivovar zavreli v roku 1998. Skončil v konkurze.

9. Poprad: Pilsberg
Pod Tatrami sa mohli pochváliť vyše 200-ročnou históriou varenia piva. Ani tá im nepomohla. Pivovar založili už v roku 1812. Paradoxne, odchod nevyzeral ako odchod. Majitelia totiž v roku 2007 oznám ili, že kvôli rekonštrukcii ,výrobu tradičného piva presunú niekde do krajiny V4. Mali takto prečkať jeden rok. Čakajú dodnes. Pivo z regálov nezmizlo. Len sa varí v Poľsku.

10. Topoľčany: Topvar
Prvá várka piva vyšla z Topolčian v roku 1964, posledná v roku 2009. Tentokrát nepresúval Heineken, ale jeho konkurent SAABMiller. Dôvody jeho presunu na východ ani nemusíme rozoberať. V Topoľčanoch pritom varili asi 10 druhov piva.