6 slovenských pív, ktoré vyhnali z rodných miest

CO_kompozicia0512

Mohlo byť pokojne horšie ako u susedov. Menej výraznejšie či vodnatejšie. Pivo z domáceho mesta však v rebríčku obľúbenosti nikto nemohol neprekonať. Miestni naň boli hrdí a pili aj vtedy, keď sládok nemal najlepšie obdobie. Nebolo totiž nad regionálne pivo. Svoje by o tom vedeli rozprávať v Nitre, Topoľčanoch či Rimavskej Sobote. Portál oPive.sk sa pozrel na šesť slovenských pív, ktoré síce nezmizli z trhu, ale v kolónke rodné mesto nútene urobili zmenu. Dôvod bol takmer vždy ten istý – peniaze.

1. Martiner

Rok zmeny: 2003

Odkiaľ sa sťahovalo: Martin

Kde ho dnes varia: Hurbanovo

01. Martiner

V roku 2003 si holandský Heineken spočítal, že na produkcii piva v Martine prerába. Nepomohla ani vyše 110-ročná tradícia varenia piva v Turci. Holanďania sa pozreli na tabuľky a s prihliadnutím na tamojšiu kúpyschopnosť obyvateľstva pivovar jednoducho zavreli. Pivo Martiner najskôr varili v Nitre, aby ho neskôr definitívne udomácnili v Hurbanove.


2. Corgoň

Rok zmeny: 2004

Odkiaľ sa sťahovalo: Nitra

Kde ho dnes varia: Hurbanovo

03. Corgoň

Nitra sa mohla pýšiť vyše storočnou tradíciou varenia piva. Až do roku 2004. Práve vtedy sa Heineken rozhodol, že tamojší pivovar zatvorí a výrobu jednej z  najpredávanejších značiek presunie do Hurbanova. „Je to strategický krok zameraný predovšetkým na našu budúcnosť,“ vysvetľoval v tom čase generálny riaditeľ spoločnosti Jean Paul van Hollebeke. O prácu prišlo 240 ľudí. Corgoň tak už desať rokov „býva“ v Hurbanove.


3. Gemer

Rok zmeny: 2006

Odkiaľ sa sťahovalo: Rimavská Sobota

Kde ho dnes varia: Hurbanovo

02. Gemer

V roku 2006 došlo aj na pivo z Rimavskej Soboty. A opäť bol pri tom Heineken. Holandská nadnárodná spoločnosť sa jednoducho rozhodla, že celú výrobu piva sústredí v jednom závode v Hurbanove. Dôvod bol jednoduchý – Slovensko je malé a tunajšia spotreba sa dá pokryť aj z jedného miesta. Kým v prípade Nitry a Martina šlo o tradičné pivovary s vyše storočnou históriou, Rimavská Sobota bola produktom bývalého režimu.


4. Stein

Rok zmeny: 2007

Odkiaľ sa sťahovalo: Bratislava

Kde ho dnes varia: Vyhne, Přerov

04. stein

V novembri si siedme výročie bez svojho tradičného piva pripomenuli aj Bratislavčania. V roku 2007 posledné litre piva uvaril tamojší pivovar Stein. Ten doplatil na to, že stál na lukratívnych pozemkoch. Keď ho kúpila developerská skupina Orco, bolo jasné, že expandovať s pivom nechce. Netrvalo dlho a výrobu presunula inde. Stein začal variť pivovar Steiger vo Vyhniach. Časť produkcie sa pritom varí aj na Morave.


5. Tatran

Rok zmeny: 2007

Odkiaľ sa sťahovalo: Poprad

Kde ho dnes varia: Poľsko

05. Tatran

„S výrobou piva nekončíme, iba ju prerušujeme,“ presviedčalo koncom roka 2007 vedenie popradského pivovaru Pilsberg. Hovorilo sa o rekonštrukcií pivovaru a nákupe novej varne. Aby nestratili kontakt so zákazníkmi dali si variť pivo v zahraničí. Neskôr sa ukázalo, že pivo ako Kamzík či Tatran varia v Poľsku. A varia ho tam dodnes. S proklamovanej rekonštrukcie zostali len sľuby. Jediný, komu môže byť táto situácia ukradnutá, je terajší český prezident Miloš Zeman. Ten si vzťah k popradskému pivu akosi nenašiel.


6. Topvar

Rok zmeny: 2009

Odkiaľ sa sťahovalo: Topoľčany

Kde ho dnes varia: Veľký Šariš

06. Topvar Final

Koncom roka 2009 sa k sťahovaniu a rušeniu odhodlali aj v koncerne SABmiller. Z pivnej mapy sa rozhodli škrtnúť Topoľčany. Dôvod bol podobný ako v predchádzajúcich prípadoch – efektivita. Výrobou pomerne obľúbeného piva Topvar presťahovali do Veľkého Šariša. Odvtedy o značke počuť veľmi málo a žije si skôr svoj regionálny život.