Český názov + poľská výroba = slovenské pivo

Staročesko logo

Asi dva mesiace sme sa snažili získať na testovanie pivo z popradského pivovaru Pilsberg. Pivovar síce koncom roka 2007 zavreli, ale pivo s jeho nálepkou na trhu nájdete. Firma si totiž necháva variť pivo inými pivovarmi. Po pive sme pátrali po celom Slovensku, ale paradoxne sme ho našli v bratislavskom Tescu. Áno, na Kamennom námestí.

Celkom náhodne. V regáloch sme totiž natrafili na pivo s názvom Staročesko. Pôvodne sme si mysleli, že pôjde o nejakú lacnú značku českého pivovaru. Ale nie je to tak. Toto pivo si necháva variť Pilsberg. Na etikete sa nedozviete kde. Je tam uvedené len „Vyrobené v EÚ“. Že si Popradčania nechávajú variť pivo v Poľsku je verejne známe už dlhšie. Nakoniec, otvorene o tom hovorili aj  v slovenských médiách. „Súčasná situácia na slovenskom trhu aj kvalitatívne podmienky výroby ukázali, že výhodnejšie je variť pivo v Poľsku,“ referoval koncom roka 2009 Hospodárskym novinám Peter Sabol z Pilsbergu.

Nebolo by na tom nič nezvyčajné, pokiaľ by na zadnej etikete nesvietil EAN kód 858. Ten je medzi verejnosťou známy ako predčíslie, ktoré označuje slovenské výrobky. Aj keď bol v minulosti v reklamách použitý ako návod na odhalenie domácich potravín, zákony výrobcom neprikazujú aby ho striktne dodržiavali. EAN kód tak má len informatívny charakter. Pivovar tak nič neporušil.

Staročesko 3

Oveľa viac zavádza slovenské logo na etikete. V zákonoch jeho používanie nenájdete, minimálne nie v takej podobe ako ho majú na fľaši. Takže v Poprade nič neporušujú, len  neznalý zákazník môže mať pocit, že pije slovenské pivo a pritom sa jedná o produkt uvarený v Poľsku. Pivom sa pritom chváli Pilsberg aj na svojej stránke.

Takže na pultoch slovenských obchodov nájdete pivo, ktoré má český názov, je vyprodukované v Poľsku a podľa etikety sa tvári ako slovenské. Na Slovensku je asi všetko možné.