Donovalský pivovar: Najkontroverznejší podnik u nás

Donovalský pivovar 2016 00

Remeselné pivovary na Slovensku môžeme deliť podľa viacerých kritérií. Niektoré by si niesli nálepku pankáčske, iné kultové či tradičné. Jeden pivovar však získal prirovnanie „kontroverzný“ ešte predtým, ako ho stihli otvoriť. Nesie meno Donovalský pivovar.  V čom bol problém? Pivovar je a asi aj dlho bude spájaný s exministrom dopravy a financií Jánom Počiatkom.  Aby toho nebolo málo, na Donovaloch si povedali, že ich motto bude „Poctivé pivo od počiatku.“ Všetky tieto veci sme však hodili za hlavu a pivovar sa rozhodli navštíviť. Bez predsudkov a s čistou hlavou.

Donovalský pivovar 2016 01Okolo tohto podniku sme prechádzali viackrát. Svoju návštevu sme však odkladali, keďže sme nechceli hodnotiť pivovar po pár týždňoch. Donovaly sme navštívili 5. júla a boli sme prekvapení. O podniku sme počuli veľa, videli aj kopec fotiek, celková podoba nás však aj tak prekvapila. Donovalský pivovar sa určite zaradí medzi najluxusnejšie u nás. Na zariadení nešetrili a prekvapia vás aj veľkorysé priestory či terasa s pekným výhľadom. Aj ľadový medveď pod stropom podniku. Stavíme sa s vami, že takého nemá žiadny iný pivovar na Slovensku.

Do pivovaru prichádzame okolo piatej hodiny večer. Je rozdelený na niekoľko častí. Napravo nájdete veľkú halu, naľavo menšiu miestnosť, v ktorej dominuje veľký televízor. V podniku je obsadených len pár stolov, vybrať si voľné miesto nie je žiadny problém. Sadáme a čakáme. V rýchlosti obsluhy by síce plný počet bodov nezískali, nič strašné to však nebolo. Dostávame pivnú ponuku a zisťujeme, že na výčape je šesť domácich pív. Ceny pri trojdecovom pive sa začínajú na úrovni 1,40 eura.  Najdrahšími kúskami sú Hex Ale 13° a Winter IPA 15°. Za trojdecové pivo pýtajú 1,80 eura. Ak to prepočítame na pollitrák, pivo sa zaradí medzi najdrahšie na Slovensku. Najmä čo sa týka špeciálov. Predávať na domácej pôde pollitra piva za tri eurá? Názor si spravte sami.

Donovalský pivovar 2016 03

Na programe dňa nebola ani tradičná otázka, aké pivo by nám odporúčali. V ponuke ste totiž našli položku s názvom Pivná koštovka. V rámci nej vám na stôl prinesú päť druhov piva v decových pohároch. Dobrý nápad, najmä keď toho chcete ochutnať viac. Voľba je teda jasná.

Na stole nám pristála pätica malých pohárov. Tu musíme napísať, že sme boli trocha zaskočení. Pri podobných degustáciách totiž k poháru pridávajú aj papierik s názvom piva, tu sme sa museli spoľahnúť na našu pamäť. Čašník nám totiž každé jedno pri podávaní na stôl predstavil. Začali sme pivom s názvom Ujec 12°. Išlo o svetlý ležiak plzenského typu. Pivo malo zlatistú farbu, bolo jemne zakalené a zdobila ho ľahká pena. Vo vôni ste zachytili karamel.  Úvod bol vyššie postavený, v strede ste našli karamel a jemne aj nádychy kvetiniek. Koncovka bola horkastá. Pivu chýbala vyššia lahodnosť a bolo chuťovo surovejšie. Celkovo však bolo fajn. Lepší remeselný nadštandard.

Donovalský pivovar 2016 07Druhým na rade bola pšenička. Niesla názov Klajmber 11°. Pivo malo slámovú farbu, bolo kalné a na vrchu prikryté jemnou smotanovou penou. Vo vôni ste mohli nájsť banány, mandarínku či klinčeky. Kúsok začínal jemne, v strede sa k slovu výraznejšie hlásila ovocná kyslosť (mandarínka). Koncovka je horkastá len platonicky, čo je pri tomto štýle na mieste. Vytkli by sme vyššiu rezkosť, lahodnosť však bola príjemná. Nadpriemerná pšenica, ktorej by sme dali sedem bodov.

Asi budeme predbiehať, ale vyvrcholenie večera prišlo pri pivku číslo tri. Ním bolo pivo s názvom Summer Ale 10°. „Letný ejlík“ mal slámovo-žltú farbu, bol číri s jemnou penou. Vo vôni ste zachytili sladké ovocie ako jahody, hrozno, ale aj grep či kvetinky. Pivo začínalo jemne, v strede si to rozdali grep i kvetinky. Koncovka je horkastá. Ľahké, svieže pivo. Bolo pekne vyskladané a prudko piteľné. Priam ideálne na leto. Vytkol by som jedine vyššiu rezkosť.

Donovalský pivovar 2016 06

V rýchlom slede pokračujeme číslom štyri. To nesie pivo s názvom Hex Ale 13°. Išlo o polotmavé, vrchne kvasené pivo (Amber Ale?). Malo červeno-oranžové sfarbenie a smotanovú penu. Vo vôni dominovala kombinácia karamelu, lesného medu i čokolády. Úvod bol jemnejší, stred to vylepšoval len platonicky, keď ste v ňom našli plynúce tóny karamelu. Našli ste tu však aj ovocnú zložku (napríklad hrozno, egreš). Koncovka je jemne horkastá. Pivo bolo fajn. Chýbala mu väčšia uhladenosť, jednotná linka. Jednoducho nikoho neurazilo, ani neprekvapilo.

Našu testovačku sme ukončili pivom Hajlander 14°. Pivo malo čierno-hnedú farbu s jemnulinkou penou navrchu. Vôňa? Káva to valcovala. Po jemnom úvode prišiel na rad kávovo-karamelovo-čokoládový stred, v ktorom ste našli aj oriešky. Zachytíte v ňom aj ovocnú zložku (černice). Koncovka je jemne horkastá. Pivo je príjemné, celkom uhladené a vyskladané. Ak by bola hutnosť tónov vyššia, pomohlo by to, ale o výslednej známke to nerozhodlo. Ta by bola celkom vysoká. Asi 7,5 bodu.

Končime. Aké máme pocity? Čo sa týka piva, tak veľmi dobré. Malo dobrú kondíciu (možno mohla byť rezkosť niektorých kúskov nižšia) a chuťovo mu nemáme čo vytknúť. Remeselne boli urobené dobre a nikoho nemôžu uraziť. Možno by sme privítali aj nejaký pivný úlet, ale to by sa asi ani nehodilo do takto koncipovaného pivovaru. Stavili na istotu a to im vyšlo.

Celkovo je pivovar zariadený luxusne a novota na vás dýcha zo všetkých strán. To sa odráža aj v cenníku, ale oni vedia, koho chcú osloviť. Veľkým plusom bolo to, že pivovar ponúka nafľaškované pivo. Ceny sú v tomto prípade v norme. Za najdrahší kúsok v tretinkovej fľaši zaplatíte dve eurá. Na slovenské remeselné pomery príjemná  cena.

4

Zhrnutie

Plusy
– Kvalita a výber piva. Mali sme z čoho vyberať a ochutnané pivo nám aj chutilo.
– Prostredie. Novota na vás číha z každého rohu. Za zmienku stojí aj to, že na vybavení nešetrili.
– Fľaše na domov. Domov sme si chceli odniesť Summer Ale, nemali ho však. V ponuke však boli takmer všetky kúsky.
Mínusy
– Cena. Podnik sa chce profilovať ako luxusnejší. Také boli ceny jedla aj špeciálnych pív.