Kostol remeselného piva? Bratislavský Richtár Jakub

Richtár Jakub 4

Môžete mať milión eur a najlepších dizajnérov sveta a aj tak si krčmu s atmosférou nikdy neotvoríte. Tá nevzniká len tak. Musí dôjsť k vzácnemu skĺbeniu majiteľa, polohy, zákazníkov a akejsi chémie, ktorá všetky tieto aspekty spojí. Nevznikne tak podnik, ale akýsi druhý domov, vysunutá obývačka. Miesto, kam sa budete chcieť vracať a zažívať  zvláštnu atmosféru. Prečo to tu píšeme? Máme namierené do Hostinca Richtár Jakub. Ten spĺňa všetko hore uvedené. Je to jednoducho najkultovejšia krčma v Bratislave. Podnik, ktorý inšpiroval ďalšie krčmy po celom Slovensku. Práve v sobotu sme sa rozhodli, že tento „kostol remeselného piva“ navštívime.

Je sobota poobede. Podnik je prázdny, keďže život v ňom začína o dosť neskôr. My sa vyberáme najprv na terasu. Na tej sú obsadené dva stoly. Ani si nestíhame sadnúť a obsluha je pri nás. Tradičná otázka, aké pivo by nám odporúčala, nesmie chýbať. „Podľa toho, aké pivo máte radi,“ reaguje pohotovo čašníčka. Vymenili sme si preferencie a naviedla nás jednoznačne na domáce pivo. Vlastne to sme aj mali v pláne. Objednali sme si na úvod klasiku – Jakub 12°. Zatiaľ sa obzeráme okolo seba. Väčšinou sedávame vnútri, na terase sme dlhšie neboli. Tej by sa zišla mierne rekonštrukcia.

Richtár Jakub 1

Na stole nám veľmi rýchlo pristane Jakub 12°. Ide o domáci ležiak, ktorý ma zlatistú farbu. Je mierne kalný a keď k nemu privoniate, zachytíte jemné sladové tóny. Pena je smotanová a pevne drží a krúžkuje pohár. Už prvý dúšok vás posadí na zadok. Úvod je hutný a stred naň nadväzuje ako „riť na šerbeľ“. V bruchu zachytíte náznaky karamelu., koncovka je príjemne horkastá. Jeden z najlepších ležiakov aký sme testovali. Tóny boli uhladené a vyvážené. Žiadna pachuť, ani odtieň niečoho iného. Palec hore.

Už sme sa tešili na ďalšie pivo z domácej produkcie. Siahli sme po kúsku s názvom Jakub LiMi Saison 14°. Išlo o pivo štýlu Saison. Už na prvý pohľad nás zaujala smotanová pena. Pivo malo oranžovú farbu a keď ste k nemu privoňali, zachytili ste citrusy, grep, maliny i kvetinky. Nádherná. Rovnaký bol aj úvod – hutný, prekvapivý a iskrivý. Prirodzene naň nadväzuje aj stred piva. V ňom sa snúbi ovocná kyslosť s tónmi hrozna, ríbezlí či grepu. Koncovka bola horkastá len mierne. Výborné osviežujúce pivo. Tóny krásne zaoblené, pilo sa jednoducho samo.

Richtár Jakub 3

Tretí kúsok už nebol domáci. Z ponuky 13 pív sme siahli po kočovníkoch. Pod pivom s názvom Messerschmitt 11° boli totiž podpísané kočovné pivovary Unorthodox a Nomád.  Čiže slovensko-český počin z dielne pivovarov bez domova. Pivo, ktoré zaraďujeme do štýlu altbier, malo hnedastú farbu. Vo vôni ste zachytili čokoládu, karamel, ale na pozadí aj jemné náznaky ovocia. Po hutnom úvode nasledoval čokoládovo-karamelový stred. Celkom prekvapivo cítite na pozadí aj ovocné tóny. Ale tie vás iba pichajú, dominuje tu sladkosť. Pivo príjemne doznievalo po dopití. Jednoducho predstavenie na jazyku s nečakanou koncovkou.

Viac pív sme už nehodnotili. Vyberať pritom bolo z čoho. Na pípe bolo totiž 13 kúskov. Z terasy sme sa presunuli do vnútra podniku. Kým k vonkajšiemu sedeniu sme mali výhrady, vo vnútri to bolo tip-top. Na každom kúsku ste videli rukopis majiteľa. Ochutnali sme aj jedlo. Môžeme odporúčať hlavne Grundle. Ide o pražené rybičky, ktoré sa výborne hodia k pivu.

Richtár Jakub 2

Celkovo sme odchádzali spokojní. Príjemná atmosféra, výborná kondícia piva a milá obsluha. V podstate nemáme čo vytknúť. Ukážka toho, ako by mala krčma na Slovensku vyzerať. Pokiaľ ste ju ešte nenavštívili, neváhajte.

5

Zhrnutie

Plusy
– Atmosféra. Neopakovateľná. Takéto niečo si nemôžete kúpiť.
– Obsluha. Milá, rýchla a fundovaná. Na pivo sme dlho nečakali, aj keď bol podnik v podstate prázdny.
– Pivo. Na pípe bolo 13 pív. Tie, ktoré sme ochutnali, mali výbornú kondíciu.
Mínusy
– Terasa. Tá by si zaslúžila vylepšiť. Ale inak bol podnik čistý.