Krušovice sa po novom varia už aj na Slovensku

Krušovice Plechovka SK

V susednom Česku je vlajkovou loďou tamojšieho Heinekenu. Keď si otvoríte českú webovú mutáciu holandského koncernu, vykukne na vás práve značka Krušovice. Kým doteraz sa na Slovensko dovážala, po novom už aj varí. Krušovická desiatka v plechovke nesie už aj nálepku „Výrobca: Heineken Slovensko.“

V Hurbanove poukazujú na to, že pivo bolo u nás obľúbené a vyhľadávané. „Práve v snahe uspokojivo zabezpečiť neustále rastúci dopyt po tomto pive na Slovensku, sme v uplynulých mesiacoch s Krušovickým pivovarom otvorili diskusiu ohľadom spustenia licenčnej výroby Krušovickej desiatky v Hurbanove,“ vysvetľuje pozadie rozhodnutia hovorkyňa slovenského Heinekenu Hana Šimková. Tá dodáva, že krok od myšlienky k realizácií nebol jednoduchý. „Náš pivovar musel prejsť náročným procesom udelenia licencie, ktorý pozostával z troch produkčných skúšok, ktoré zabezpečili, že varené pivo je absolútne identické s Krušovickým originálom,“ konštatuje.

Pivo s českým názvom, ale slovenským pôvodom tak na pultoch predajní nájdete už niekoľko týždňov. „Licenčnú výrobu Krušovíc 10 v plechovkovom balení sme pod starostlivým dohľadom krušovického sládka Michala Havrdu naplno spustili začiatkom marca,“ prezrádza hovorkyňa. V Hurbanove varia iba „desiatku“, ostatných pív sa rozšírenie výroby netýka. „Všetky ostatné balenia krušovického piva (fľaše, plechovka Imperial, čierne, sudové a tankové pivá) aj naďalej importujeme z Českej republiky,“ uzatvára Hana Šimková.

Krušovice nie sú jediným českým pivom, ktoré varia v Hurbanove. Už dlhšiu dobu vychádza z plniacich liniek na Slovensku aj značka Starobrno. České značky ťahajú konkurenčné Pivovary Topvar. Na východe varia napríklad Velkopopovického Kozla, Gambrinus či nealkoholický Birell.

Licenčná výroba cudzích značiek nie je nová. Pivovary ju využívajú už dlhé roky. Pomohlo tomu aj to, že nadnárodné giganty zastrešujú viacero značiek a takýmto spôsobom využívajú nerovnomerné využitie kapacít. Licenčná výroba sa dotýka aj slovenských značiek. Napríklad Zlatý Bažant varený v Česku, Maďarsku (už sa nevarí), Rusku či Bielorusku. V zahraničí bol v minulosti produkovaný aj Topvar. Toto pivo varili nielen v Rusku, ale aj Rumunsku.