Mekfartin: Slovák, ktorý pivo povýšil na umenie

Mekfartin

Čo sa stane ak spojíte pivára, ktorý si doma varí pivo s profesionálnym dizajnérom? Vznikne svetový unikát, ktorý pivu dokáže priniesť nový rozmer. Nehovoríme o premisách čo a keby. Rodený Svidníčan Martin Fek sa totiž dostáva do povedomia profesionálnej dizajnérskej scény po celom svete. Podarilo sa mu totiž spojiť dva svoje koníčky a výsledkom je to, že jeho tvorbu registrujú profesionálne weby po celom svete. Ale začnime na začiatku. Pre nás tom podstatnejšom, „pivnom“.

Martina to k pivu tiahlo už pred rokmi. „Prvá myšlienka variť pivo skrsla veľmi dávno, približne pred 12 rokmi. No v tom čase som žil s vedomím, že sa to proste nedá, pretože k vareniu piva je potrebná nejaká technológia a suroviny, ktoré by som asi ťažko zháňal a ako 19 ročný študent by som to nezaplatil,“ spomína na začiatky. Myšlienka domáceho varenia piva potom na dlhé roky zapadla prachom. Až neprišiel do Košíc. Práve tu stretol správnych ľudí a myšlienka domáceho piva sa opäť oživila. „Internet už nebol v plienkach a tak prišiel čas na hľadanie a študovanie pred monitorom až do neskorých nočných hodín. Varením piva som bol priam posadnutý,“ vracia sa do obdobia spred štyroch rokov amatérsky sládok.

Spočiatku varil len polotovary z plechovky. „Túžil som však po naozajstnom varení zo základných surovín, lebo fullgrain je to pravé ozajstné varenie, keďže od začiatku až po koniec je to vaše pivo, v ktorom môžete naplno prejaviť kreativitu a navariť si takmer akýkoľvek štýl, alebo sa aspoň o to pokúsiť,“ rozpráva o ceste k vlastnému pivu Martin Fek. Prišla prvá várka, druhá, tretia… Keď mali ohlas, Martin zakladá pivovar Mekfartin.

Martin Fek žne úspechy tým, že dokáže prepojiť originálny dizajn s nezvyčajným pivom.
Martin Fek žne úspechy tým, že dokáže prepojiť originálny dizajn s nezvyčajným pivom.

 

Tak ako sa posúval vo varení piva, tak sa posúval aj v štýloch pív, ktoré preferoval. „Z počiatku som varil ležiaky. Vravel som si, ležiaky tu majú tradíciu, je to to, čo budem variť. Bol som slepí patriot,“ hovorí úprimne Martin. Priznáva, že časom sa „vyliečil“. „Nie dvierka, ale veľké vráta do pivného sveta mi otvorili Bobo a Padre. Objavil som tak „ejly“! Odvtedy som ležiak, ktorý dnes považujem za sterilný štýl nenavaril,“ prekvapuje sládok pivovaru Mekfartin.

A tu dochádza k spojeniu dvoch Martinových koníčkov – piva a dizajnu. Rovnaký dôraz ako na kvalitu piva dával aj na dizajn. „Bolo to pre mňa prirodzené, navrhovať a vyrábať etikety. Viac mi to pivo chutí ak má meno a svoju identitu. Ako dizajnér som našiel skvelý spôsob ako sa prezentovať a prezentovať aj homebrewing,“ konštatuje. A žne úspechy. Jeho tvorbu si všímajú po celom svete. „Medzi najväčšie úspechy považujem publikovanie mojich dizajnov v knihách. K dnešnému dňu je ich päť. Publikovanie na svetoznámych blogoch v oblasti obalového dizajnu ma tiež veľmi teší,“ hovorí rodený Svidníčan.

Ten sa môže pochváliť aj úspechmi doma. Je napríklad víťazom súťaže doma varených pív Biela vrana v kategórií etikiet. Tam bral dokonca prvé dve miesta. Aktuálne pracuje na ďalších várkach pivu, ale aj dizajnu. „Biela Vrana 2015 má vypísané šialené kategórie, čo je len dobre, je to progresívna súťaž. Prvý krát som tak varil „lambic“, ktorý teraz fermentuje,“ uzatvára svoje rozprávanie sládok pivovaru Mekfartin.

 

Ukážky z tvorby Martina Feka