Parom: Snívame o pivovare v okolí Bratislavy

Možno ste ich pivo už zachytili. Zaujali napríklad kúskom s názvom Kozy von, ktoré navarili spolu s pivovarom JAMA Craft Brewery. Aj keď sú na pivovarskej mape noví, skúsenosti s varením piva majú bohaté. Hovoríme o kočovnom pivovare Parom, ktorý začal s varením piva v domácich podmienkach ešte pred desiatimi rokmi.

Prvý kontakt za oceánom

Za pivovarom nájdete dvojicu Andrej Krajča a Slavomír Ťurek. „Pivo ako nápoj mám rád a pijem už dlhé roky, v podstate som začal po troche už na strednej škole,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Andrej Krajča. Podľa jeho slov začal najmä v susednom Česku vyhľadávať a porovnávať pivá od rôznych pivovarov. „Stále to však boli ležiaky, keďže tu bola dlhodobá tradícia práve týchto pív. K vrchne kvaseným pivám som sa prvýkrát dostal asi pred 12 rokmi v USA,“ vysvetľuje Andrej.

Práve za oceánom nielenže spoznal iné pivné štýly, ale prvýkrát „pričuchol“ k domovaričstvu. „K vareniu piva som sa dostal po návšteve môjho kamaráta v Kanade asi pred 10 rokmi, ktorý si doma varieval pivo z koncentrátov. Bola to pre mňa úplná novinka a zároveň zábava uvariť si doma niečo, čo sa dá aj vypiť a dokonca aj ponúknuť návšteve, pokiaľ je človek trpezlivý a počká si, kým je pivo skutočne dozreté,“ hovorí Andrej.

Po návrate domov mu v koníčku pomohol aj brat, ktorý mu na Vianoce daroval domovaričskú sadu. Prvá várka tak bola onedlho na svete. „Vtedy to ešte nebolo varenie, keďže išlo o koncentrát, ktorý stačilo rozrobiť vo vode, dať zakvasiť a nechať odležať. To ma ale po krátkom čase prestalo baviť a chcel som niečo skutočne vlastné, nie to, čo kúpim v obchode,“ približuje históriu Andrej.

Zachutilo

Začal tak experimentovať. „Skúšal som ležiaky aj vrchne kvasené pivá, experimentoval so suchým chmelením, skúšal rôzne slady, chmele a kvasnice a sledoval ako sa jednotlivé suroviny prejavia vo výslednom pive,“ konštatuje.

Prvé pivá nechal ochutnať aj známych. „Jednotlivé moje „výtvory“ som dával ochutnávať známym, ktorí si postupne pýtali ďalšie a ďalšie, až som dospel do štádia, keď som chcel začať ponúkať pivá aj širšej verejnosti. A tak sme sa dali dokopy so svojím terajším spolumajiteľom Slavom Ťurekom a túto moju myšlienku a túžbu spoločne pretavili do vzniku „zatiaľ“ kočovného pivovaru Parom,“ naznačuje Andrej.

A odkiaľ vznikol názov? „Prvotná myšlienka pochádza od brata, ktorého hobby je práve slovanstvo, Slovania a nám sa táto idea páčila, keďže máme radi Slovensko, jeho históriu a sme radi, že túto históriu môžeme ľuďom priblížiť aj takouto netradičnou formou, ale pritom pre ľudí veľmi blízkou,“ vysvetľuje Andrej.

Aj preto sa pri svojich pivách snažia používať slovanskú terminológiu. Navyše, aj keď sa to možno nezdá, názov ich pivovaru mnohí používajú a možno o tom nevedia. „Parom v slovenskom jazyku dodnes používa, mnohí si možno ani neuvedomujú, odkiaľ to slovo pochádza – doparoma,“ prekvapuje Andrej.

Variť hlavne kvalitne

Pivní nadšenci zatiaľ navarili várky v pivovaroch JAMA, Sessler, U Ábela či ŽiWell. Plány pre ďalšie mesiace majú jasne dané. „Momentálne je naším cieľom variť a ponúkať kvalitné pivá, aj preto na ne používame najkvalitnejšie suroviny. Postupne by sme chceli zvyšovať produkciu a ponúkať naše pivo vo viacerých prevádzkach a aj v ďalších mestách mimo Bratislavy, resp. bratislavského regiónu,“ naznačuje zakladateľ kočovného pivovaru.

A čo vlastný pivovar? „Samozrejme, asi ako väčšina, ktorí začali ako kočovníci a prešli na svoju vlastnú technológiu, aj my by sme chceli do budúcna vybudovať svoj vlastný pivovar, pravdepodobne niekde v bratislavskom regióne, ale závisí to od viacerých faktorov,“ uzatvára rozprávanie Andrej Krajča z kočovného pivovaru Parom.

Snímky: Pivovar Parom