Päť najväčších pivných otáznikov tohto roka

Otazniky

Pestrý, bohatý a vcelku vydarený. Aj takto by sme mohli hodnotiť rok 2014 na slovenskej pivnej scéne. Uplynulých 12 mesiacov bolo bohatých. My však nechceme bilancovať. Chceme sa pozrieť na to, aký by mohol byť rok 2015. Z neoficiálnych a neoverených informácií vám prinášame päť najväčších otáznikov, ktoré môžu ovplyvniť pivnú scénu v tomto roku.

1. Zmení Kaltenecker majiteľa?

Keď sa povie Kaltenecker, každý si určite predstaví poctivé a rozmanité pivo, ktoré na náš trh uvádza už niekoľko rokov Ladislav Kovács. Riaditeľ pivovaru však nie je väčšinovým vlastníkom známej značky. Za pivovarom stojí aj  investičná skupina Skyside. A práve tá nezažíva práve najlepšie obdobie. Viaceré z jej podnikov dobiehajú dlhy. Príkladom je spoločnosť Kláštorná, ktorá sa snaží očistiť od dlhov na súde. Jedným z možných riešení môže byť odchod z Kalteneckeru. Nakoniec, podľa informácií portálu oPive.sk sa v priebehu minulého roka spoločnosť údajne pokúšala pivovar ponúkať na predaj. Čo bude ďalej je otázne. Jedným z možných scénarov je aj ten, že väčšinu získa Ladislav Kovács. To by bolo pre pivnú scénu asi to najlepšie.


2. Aká bude budúcnosť Pivovarov Topvar na Slovensku?

Okolo pivovaru vo Veľkom Šariši sa vedú diskusie už niekoľko rokov. Navyše, vlani sa zmenila organizačná štruktúra. Po novom sa pod jednu firmu integrovali naše Pivovary Topvar a český Plzeňský Prazdroj. Na Slovensku to znamenalo aj prepúšťanie. Na východe malo prísť o prácu asi 48, prevažne administratívnych zamestnancov. Pivovar zmeny vysvetľoval zvyšovaním efektívnosti. Nakoniec, finančná kondícia podniku je u nás celkom slušná. Napriek tomu sa vedú polemiky či sa u nás skupine oplatí variť pivo. Najmä v prípade, keď si celkom slušnú pozíciu získal Veľkopopovický Kozel, ktorý v Šariši varia v licencii. Všetky úvahy sú však v rovine konšpirácií. Podnik nič oficiálne nenaznačil. Navyše, odchod obľúbenej značky by východniari koncernu neodpustili. Každopádne osud pivovaru budeme tento rok určite sledovať.


3. Podnikne Heineken pivnú inváziu?

Viaceré indície naznačujú, že hurbanovský Heineken to v tomto roku naplno rozbalí. Podľa informácií portálu oPive.sk chystá spoločnosť na trh hneď niekoľko noviniek. Tento rok má vraj byť čo do ich počtu nadpriemerný. Čo ponúkne najväčší hráč na našom trhu je nateraz otázne. Ak by sme skúsili zaprognózovať podľa minulých rokov, tak na trh by mal prísť nový radler a určite nové pivo pod značkou Zlatý Bažant. Žeby IPA? Podľa nás určite nie. Skôr to bude niečo ľudovejšie. Uvidíme. Ak z veľkých hráčov niekto určuje trendy, tak je to práve Heineken.


4. Koľko nových pivných vlajočiek pribudne?

Pivný trh zažíva na Slovensku nebývalú renesanciu. Malých pivovarov pribúda po celom Slovensku. Pivné vlajočky tento rok pribudli v Prešove (dokonca dvakrát), Slovenskom Grobe, Bratislave či Nitre. A trh určite nie je nasýtený. Viacero miest sa určite dočká svojho nového piva. Nakoniec, mnohé spoločnosti už otvorenie svojho pivovaru ohlásilo. Či v Liptovskom Mikuláši alebo Rajeckých Tepliciach. Otázka tak neznie či, ale koľko. Fanúšikovia dobrého piva by určite privítali hlavne to, keby si vlastné pivovary otvárali hlavne domovariči a nie podnikatelia z iných odvetví. Asi by mnoho fanúšikov rado škrtlo predponu „kočovný“ z názvov Hellstork, Padre Craft Brews či Unorthodox Brewing.


5. Pomôže štát pivovarníckemu sektoru? 

Tu si môžeme dať rovno aj odpoveď: Nie. Nezmyselná byrokracia, vysoké daňové zaťaženie aj nepriaznivá podnikateľská klíma. To sú len základne neduhy, ktoré trápia pivovarnícky sektor. Za posledné roky neurobili pre zlepšenie týchto podmienok nič. Na posun v tejto oblasti chýba snaha a predovšetkým dobrý lobing. Malí hráči naň nemajú peniaze a veľkým hráčom zmenia podmienky len veľmi ťažko. Aj preto sa nadnárodní giganti nesnažia v tomto smere lobovať. Načo? Ak by sa aj niečo malo meniť, tak len pre malých hráčov a preto sa situácia v sektore nemenila už riadne dlho. A je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa to zmení práve v tomto roku.