Pivo chcú variť aj vinári. Chystajú väčší minipivovar

Do pivovarského ringu s remeselným pivom majú namierené vinári. Pivovar pri Rožňave chce stavať spoločnosť Terra Wylak, ktorá je známa vďaka rovnomennému vinárstu. A pivo nechcú variť v malom. S kapacitou sa zaradia medzi najväčšie remeselné minipivovary u nás.

Kapacita bude väčšia

„Zámerom navrhovanej činnosti je zriadenie remeselníckeho pivovaru v existujúcej nehnuteľnosti nachádzajúcej v katastrálnom území obce Brzotín. Remeselnícky pivovar bude slúžiť na výrobu rozličných druhov piva, ktoré budú určené pre distribúciu do reštauračných prevádzok a pohostinských zariadení,“ píše sa v zámere, ktorý úradom predložila spoločnosť Terra Wylak.

Pivovar má vzniknúť v areáli bývalých pekární a má ísť o produkčný pivovar bez vlastnej reštauračnej prevádzky. Podľa dostupných informácií by mala byť ročná kapacita pivovaru na úrovni 10-tisíc hektolitrov piva ročne. S takouto kapacitou by sa zaradil medzi najväčších remeselných producentov piva u nás. Len na porovnanie, kapacita Holíčskeho pivovaru Wywar bola vlani na úrovni tritisíc hektolitrov piva ročne.

Podľa zámeru by v Brzotíne mali inštalovať 24 CKT tankov s objemom od 1 000 do 8 000 litrov. Zaujme aj pracovný názov nového producenta piva. Podľa zámeru pôjde o „Remeselnícky pivovar“. Či takéto pomenovanie nakoniec pivovar aj ponesie, nie je známe.

Terra Wylak, remeselnícky pivovar

S realizáciou stavebných prác by vinári mali začať v roku 2020. V tom istom roku by chceli pivovar aj otvárať. Firma predpokladá, že výška investície dosiahne úroveň 950-tisíc eur. Či využijú aj eurofondy, nie je známe.

Na trhu tri roky

Podľa oficiálnej stránky založili vinárstvo Terra Wylak vo Veľkom Záluží len pred troma rokmi. „Jedným zo zakladateľov je aj vinár pán Roman Holec, ktorého meno sa stalo na Slovensku zárukou kvality ním produkovaných vín. Vinárstvo s kapacitou 200-tisíc litrov spracováva hrozno okrem svojich vinohradov aj z vinohradov v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vínko dozrieva v dvoch pivniciach, v drevenej a  v nerezovej,“ píše sa na stránke vinárstva. Majitelia pritom prevádzkujú aj vlastný penzión.

Okres Rožňava sa môže realizovaním tohto pivovaru výraznejšie zapísať na pivovarskú mapu Slovenska. Samotná Rožňava sa medzi priaznivcami remeselného piva zviditeľnila hlavne vďaka pivovaru Kaltenecker. V meste pritom oficiálne sídli aj kočovný pivovar Ikkona.

Snímky: Terra Wylak

Prečítajte si aj

Majitelia Goral vodky chcú na východe stavať pivovar