Mediálny život minipivovarov sa od toho reálneho zásadne líši. Ak si prečítate väčšinu článkov v novinách, magazínoch či webových stránkach, musíte mať pocit, že pivovarníctvo je zlatá baňa. Ocenenia z degustačných súťaží, rozširovanie výroby či stovky ľudí počas dňa otvorených dverí. Biznis s poctivým pivom však ukrýva množstvo problémov a starostí. Byrokracia, vysoké daňové a odvodové zaťaženie a v neposlednom rade boj o zákazníka. Len málo pivovarov to prizná, o to viac boli prekvapivejšie slová, ktoré nášmu portálu adresovala spolumajiteľka pivovaru Brontvai v Kvačanoch, Katarína Brontvai. „Chceme skončiť s pivovarníctvom,“ znela odpoveď spolumajiteľky na otázku ako sa pozerá do budúcnosti a čo pivovar pripravuje.
Dôvody tohto kroku sú pre majiteľku jasné. „Náš štát nepodporuje pivovary ani podnikanie,“ vysvetľuje okolnosti a snaží sa porovnávať situáciu v inom odvetví. „Gastrobiznis je najhorší biznis, aký sme kedy robili. Keď som privátny učiteľ, ľudia si má vážia. Keď som však v gastrobiznise, ľudia mi nadávajú, lebo nemám polievku podľa ich chutí,“ hovorí smutne Katarína Brontvai. Vie o čom hovorí, keďže spolu s dcérou venujú čas aj jazykovej škole.
Brontvaiovci otvorili svoj minipivovar v roku 2006 a okrem reštauračných služieb ponúka aj služby ubytovania. Práve na tých si môžeme ukázať čo trápi prevádzkovateľov penziónov či hotelierov. Kým u nás je DPH v tomto sektore na úrovni 20 percent, v Poľsku je na úrovni 8 percent. Práve Poliaci pritom najviac konkurujú liptovskému pivovaru. Nie je to však len o porovnaní s Poľskom. Nižšiu DPH v sektore majú aj v Česku (14%), Maďarsku (18%), ale aj v Rakúsku (len 10%). Podobne by dopadli porovnania aj v ďalších ukazovateľoch, najmä čo sa týka návštevnosti krajiny či využitia potenciálu v cestovnom ruchu.
„Nevieme koľko podnikateľov to ešte vydrží,“ hovorí smutne Katarína Brontvai. Že by to už v Kvačanoch zatvárali, nie je ani reči. Nakoniec, vlastný pivovar bol splneným snom jej manžela Jozefa. Pivovar pritom tento rok triumfoval v súťaži Slovenská pivná korunka v kategórii svetlých pív z minipivovaru.
Vznik pivovaru: 2006
Kapacita pivovaru: 3000 litrov mesačne
Aké pivo varia: Brontvai svetlý ležiak, Brontvai červený ležiak, Brontvai čierny ležiak, Brontvai pšeničný “vajcen“ copper, Brontvai zelený golfák, Brontvai svetlý Aurum (príležitostne varia aj špeciály ako napríklad Brontvai Belgičan, Brontvai Columbus Ale; Brontvai G14 Stout)