Pivovar Galgan je bližšie k realizácii. Pýta prvé povolenia

Galgan, Galanta, pivovar

Že na pivnú mapu pribudne aj Galanta, nie je až taká horúca novinka. Už v apríli tohto roka sme priniesli článok o tom, že kočovný pivovar Galgan chystá svoju prevádzku práve v tomto meste. Jej realizácia je o krôčik bližšie. Majitelia predložili úradom zámer konkrétneho projektu pivovaru.

Rozbehnutý projekt

Už v apríli tohto roka traja majitelia hovorili o tom, že variť vo vlastnom by chceli už tento rok. „Dokončujeme odstraňovanie starých a nepotrebných vecí v našich priestoroch v Galante, finišujeme s prípravou architektonickej štúdie a vizualizácii a začíname s prípravou stavebnej projektovej dokumentácie. Zároveň dokončujeme výber hlavného dodávateľa pivovarskej technológie a popri tom sa snažíme aj niečo ďalšie kočovne navariť,“ uviedli vtedy.

Zo zámeru, ktorý aktuálne posudzujú úrady, vyplýva, že v Galante by mal vzniknúť pivovar s vlastnou reštauráciou. Hovoria pritom o dvoch variantoch, ktoré sa odlišujú v spôsobe odvádzania pár vznikajúcich pri výrobe piva.

Kapacita pivovaru by sa mala pohybovať na úrovni 1 000 hektolitrov piva ročne. „Výroba piva bude prebiehať v priemere osem až desať várok mesačne, teda v priemere len dva až tri vary tisíclitrových várok týždenne,“ píše sa v zámere. Len pre doplnenie, ide o klasickú veľkosť slovenských remeselných pivovarov.

Otvorenie otázne

Investor vyčíslil náklady na realizáciu celého projektu na cca 360-tisíc eur. So stavebnými prácami by chceli v Galante začať koncom tohto roka, otvorenie prevádzky je naplánované na prvý štvrťrok budúceho roka. Ide však o proces EIA, ktorý zvyknú komplikovať aj nezmyselné požiadavky tretích strán.

Pivo by podľa zámeru chceli distribuovať aj do ďalších podnikov. Majitelia už skôr naznačili, že ponuka by mala byť pestrá. „Plán je variť základných štyri až päť druhov piva. Určite počítame s nejakým ležiakom, nemali by chýbať ani vrchne kvasené pivá typu APA, IPA, a pravdepodobne pridáme aj niečo ešte „tmavšie“, napr. Porter, Stout a pod.,“ uviedli ešte na jar.

Snímky: EIA/Res2energy