Príjemné osvieženie od Erdingeru (Erdinger Sommerweiße)

Prvý nástrel: Nemecký pivovar Erdinger Weissbräu je v našich končinách veľmi dobre známy. Práve jeho „pšenica“ bola asi prvým vrchne kvaseným pivom, ktoré sa u nás pomerne hojne rozšírilo aj v bežných prevádzkach. Pivovar začal písať svoju históriu v roku 1886 a dnes sa jeho produkcia pohybuje na úrovni 1,8 milióna hektolitrov ročne. To číslo môžeme porovnať napríklad s hurbanovským Heinekenom. Napriek tomu, že sa pivovar dbá na tradície, inšpiruje sa aj novými trendmi. Príkladom je novinka s názvom Erdinger Sommerweiße, kde sládkovia použili tzv. studené chmelenie.

Názov piva: Erdinger Sommerweiße

Pivovar: Erdinger Weissbräu

Druh piva: Erdinger Sommerweiße

Krajina: Nemecko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad a chmeľ.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili euro.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Šľahačková. Bola zložená z malých i veľkých bubliniek.

Vôňa: V prvej fáze je to citrusové ovocie, v druhom rade karamel, klinček i mandarínka.

Chuť: Sladový úvod je nevýrazný, stred ponúka iskrivú kombináciu citrusového ovocia, korenín a karamelu. Koncovka je príjemne horkastá.

  • Milan Školuda

    Tak toto pivo bol pre mňa prvý „wau!“ moment tohoto leta. Pšenice od Erdingeru mám celkom rád, hlavne ich Urweisse je výborná vec po ťažšom obede, ale až takúto pecku som od Summerweisse neočakával. Toto pivko som prvýkrát ochutnal niekedy v júni a bola to láska na prvý „pohľad“, takže si ho odvtedy kupujeme. Fakt veľmi vydarené letné osvieženie.