Salón piva? Ponuka nebola nikdy pestrejšia

Salón piva sa skončil, všetci sme už pomaly vytriezveli a rekapitulujeme, čo nám najviac chutilo, čo naopak nie, ktorý pivovar bol najlepší a ktorý zase sklamal. Pozrieme sa na pár zaujímavostí a trošku si salón pripomenieme.

Prečo nezačať podľa mnohých najlepším pivom salóna?

Som veľkým fanúšikom Omnipollo (Švédsko), takže stánok Drinkshop ma veľmi potešil. Priviezli dva exkluzívne stouty. Vyjadrím sa k môjmu favoritovi, Noa Hazelnut Cupcake. Noa je tortové pivo. Keď mal sládok 12 rokov, chcel byť pekárom, a takto si splnil svoj sen a navaril tekutú tortu. Tá vôňa. Tá chuť. Proste nádhera. Aby to nestačilo, spravili druhú verziu, pivo išlo do sudov z bourbonu. Výsledok? Cítite pôvodnú tortu a navyše aj krásnu, no silnú, chuť bourbonu. Prečo nespraviť aj tretiu verziu, si museli povedať, a spravili orieškový orgazmus. Snáď ste túto exkluzivitku stihli ochutnať.

Spomenieme si ešte jedného distribútora, ktorý doviezol pivo z Estónska.

Pivný raj priniesol na salón kúsok Estónska, pivovar Tanker. Keď idete do Ameriky a ochutnáte ich pivnú scénu, návrat domov môže byť ťažký. Tak to bolo aj pre chlapcov z Tankeru, ktorým remeselné pivné štýly chýbali natoľko, že ich začali variť. Medzi ich najzaujímavejšie počiny patrí ležiak s brezovými vetvičkami, ktorý sa dal ochutnať čapovaný, takisto tam patrí aj kyslý Ketser, ktorý bol jedným z najlepších kyseláčov salónu.

Beervana poslúži ako premostenie k pivovarom, keďže okrem vlastnej tvorby nám vždy rozšíria povedomie o tom, že hneď vedľa nás je krajina, ktorej remeselné pivo nám môže ísť príkladom: Poľsko. V stánku som ochutnal štyri kúsky. 75% úplná spokojnosť, Beervana – Fancy Kalamansi (Session IPA s mangom a kalamansi), Brew Your Mind – Money Gun (najlepšia NEIPA na salóne), Piwne Podziemie – Chocolate-Coffee Milkshake IPA s malinami (poprosím sud domov). Na opačnej strane stojí Piwne Podziemie – Catastorfic Onionator (100% Peat Smoked Berliner Weisse). Nepríjemné pripomenutie, že tento rok ma návšteva zubára ešte len čaká. Pocit v ústach bol rovnaký. Aj takéto pivá ale majú svoje miesto na podujatí, akým je Salón piva.

Berhet? Najlepšia NEIPA sa tento september nekonala. Nejde o to, že ju Brew Your Mind predbehlo, skôr o to, že to NEIPA ani nebola. Pivo bolo veľmi čisté a v podstate išlo o klasiku (možno mi načapovali nechtiac ich APA?). Aj tu ale nájdeme veľké pozitívum, Sosna, ich Black IPA, bola veľmi príjemným prekvapením. Možno len trošku viac prichmeliť (Black IPA znesie), ale palec hore.

Medzi najkrajšie stánky patrila JAMA. Medzi zaujímavosti určite patrilo Vaše pivo, ktoré ste si určili vy, naši čitatelia. O tom ste si mohli prečítať TU a TU. Ja sa vyjadrím k Double IPA FA KING, ktorá ležala v sudoch whisky Laphroaig. To isté, čo 100% Peat Smoked Berliner Weisse od Piwne Podziemie, silná dymová chuť a rašelina, na túto kombináciu si musím zvyknúť, tak mi dajte prosím čas. Ja neviem oceniť kvality tohto piva, ale, fanúšikovia whisky Laphroaig si prišli na svoje, dvaja mi to potvrdili, chutilo im veľmi.

Unorthodox je tá klasická neklasika, kde viete, že vždy nájdete netradičné štýly. Toto leto pivovar dominoval so svojim Gose s himalájskou soľou, malinami a limetkami. Špeciálne na salón pivovar pripravil limitovanú edíciu Gose, s čučoriedkami a kalamansi. Takisto sme sa dočkali prvej kyslej IPA na Slovensku, Sour Mashed IPA s názvom Deadraiser. Keď Vás experimenty nezaujímajú, mohli ste si pochutnať na Wendigu a Trainwrecku, jedna lepšia IPA ako druhá.

Predtým, ako sa dostaneme na najlepší pivovar septembrového salónu, pozrieme sa na dvoch českých zástupcov.

Ledva som sa pozrel na stánok pivovaru Dejf, už bol pri mne sládok, aby mi porozprával o jeho pivách. Tváril sa, ako keby som bol jeho prvý zákazník. Perfektný prístup. K tomu naozaj výborná ražná IPA, takže veľká spokojnosť.

Mazák je klasika. Vo všeobecnosti chutné pivo, zvedavý som bol na ich novú Session Black IPA, ľahká, no od ich 17° je na míle ďaleko, všetko, čo mi na klasickej chutilo, mi na 11° chýbalo. Škoda, ale! Imperial stout bol krásny. Dôkaz, že keď nie sú prostriedky na rumový sud, poslúžia aj rumové čipsy. To by som si pocuckával kľudne aj každý zimný deň.

Poďme na víťaza!

Bociany z pekla Satanistickí sedláci nepotrebovali ani pomoc Ancikrista, aby boli najlepším pivovarom septembrového salónu piva 2017. Hellstork je krásnym dôkazom, čo sa dá dokázať, keď je vôľa. Keď toto dokážu ako kočovný pivovar, čo budú predvádzať najbližšie roky, keď otvoria brány svojho vlastného pivovaru? Jedno je isté, očakávať môžeme veľké veci a ja sa neviem dočkať.

K ich pivám na salóne, vyjadrím sa k novinkám. Kokosová panda je skvelá, presne tak má chutiť ľahký Milk Stout, sladučký kokos a pražený slad na konci. Panda meets Barista som bohužiaľ nemal, jediné pivo z môjho širokého zoznamu, čo som chcel ochutnať, a nedočkal som sa. Bolo až v piatok, ale nevadí, bude sa fľaškovať. Údajne chutí ako kofila, tu mám ochutnanú veľmi dôkladne, tak sa už teším.

Wildstork. Dôvod, prečo Hellstork dominoval. Za takéto divočáky by sa nehanbili ani najlepšie remeselné pivovary na svete. Prvý bol marhuľový kyseláč, krásna chuť marhúľ a pri napití vás až striaslo, ako to má byť. Druhý, mango a chilli, chutilo, ako keby chlapci predtým navarili 20 domácich várok, aby dosiahli perfektnú vyváženú chuť. Nemal som veľa dobrých pív s chilli, no toto medzi ne rozhodne patrilo. Tretím je Imperial Plum Sour Ale. Ten ale nedozrel ešte do svojej plnej krásy, takže si musíme počkať na jar.

Ja som sa bavil 🙂 Dali by sa nájsť mínusy, ale negativity je už tak dosť. Tešme sa na ďalší Salón piva.

Aký pivovar a aké pivo bolo podľa Vás najlepšie?

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.

Snímky: Elchapak, Omnipollo, Hellstork, JAMA