Včelári chceli uhasiť smäd. Tak si založili pivovar

Medové pivo, pivo, fľaša, Včelco, Smolenice

Na slovenskej pivovarníckej mape pribudol celkom nenápadne ďalší pivovar. Aj keď oproti ostatným je jeho pozícia trocha odlišná. Základným zameraním spoločnosti Včelco Smolenice je totiž výroba medu a medoviny. Okolnosti, ale aj inšpirácia v zahraničí, ich však priviedli aj k vareniu piva.

Inšpirácia z USA

Smolenice sú známe predovšetkým tamojším zámkom, po novom chcú zaujať aj pivom. Cesta k nemu bola dlhá a ovplyvnená aj problémami, s ktorými sa musia boriť včelári. „Je pravda, že sme najmä včelári a medovinári. Žiaľ, pri našej práci sme svedkami toho, ako musia včely prekonávať stále väčšie a väčšie prekážky, ktoré im my ľudia vytvárame. Obávame sa, že naozaj môže prísť k nezvratným problémom,“ začína rozprávanie pre oPive.sk spolumajiteľ spoločnosti Včelco Pavol Kudláč.

Svojou úvahou narážal na výrok Alberta Einsteina o tom, že ak zahynie posledná včela, ľudstvu zostávajú štyri roky života. „Snažíme sa na tieto súvislosti poukázať. Dúfame teda, že každým dúškom nášho medového pivečka zároveň pomáhame aj včelám,“ vysvetľuje spolumajiteľ.

Ten však pridáva aj o čosi prozaickejší dôvod. „Ďalším dôvodom je, že po ťažkom letnom dni strávenom prácou okolo úľov aj pravovernému včelárovi padne vychladené pivo lepšie ako tá najlepšia medovina sveta. Hoci sme medovinári telom aj dušou, medovina je predsa len nápoj vhodný skôr pre výnimočné príležitosti ako na uhasenie smädu po pracovnom dni,“ hovorí s úsmevom.

Včelári a po novom už aj pivári zo Smoleníc priznávajú, že nápad spojiť med a pivo nebol z ich hlavy. „Takým úplne prvým zárodkom nápadu bolo, keď sme pred viac ako 10 rokmi v Kalifornii náhodou objavili u miestneho medovinára remeselné medové pivo. Prvýkrát sme vtedy pocítili, že pivo nemusí chutiť ako sme ho poznali dovtedy, ale že môže ponúknuť oveľa viac. Dovtedajšiu predstavu piva nahradili nové oveľa zaujímavejšie chute, ktoré odvtedy stále objavujeme ďalšími cestami za remeselnými nápojmi,“ vysvetľuje Pavol Kudláč.

Najprv kočovníci, teraz vo vlastnom

Smoleničania začínali najprv ako kočovníci. „Vďaka kočovaniu sme mali príležitosť naučiť sa čo-to od skúsených sládkov a vyprofilovať si presnejšie, akou cestou by sme chceli ísť ďalej,“ hovorí spolumajiteľ. Dnes však majú vlastnú technológiu. „Pivo varíme v našom pivovare v Smoleniciach, ktorý je súčasťou nášho medovinárstva priamo pod Smolenickým zámkom na samom začiatku malokarpatskej vínnej cesty,“ prezrádza včelár a pivovarník.

„Na varenie piva máme dvojnádobovú varňu na dekokčné aj infúzne varenie, ale varíme len infúznym spôsobom,“ dopĺňa Pavol Kudláč. V ich ponuke dnes nájdete jeden stály druh piva s názvom Medobeer. „Je naše medové pivo dokvášané vo fľaši. Pri jeho vývoji sme išli asi tak trocha „proti prúdu“. Najprv sme pivo robili v tlakových nádobách, používali sme úpravňu vody, plnili sme tlakovou plničkou. Postupne sme s prekvapením zistili, že nám lepšie chutí z našej neupravenej vody čerpanej priamo z úpätia Malých Karpát.

V tejto súvislosti poukazuje na to, že technologický proces porovnávali aj so zahraničnými producentmi zlatistého moku. „Po návštevách viacerých belgických, talianskych a amerických pivovarov sme zase vyskúšali sekundárne dokvášanie vo fľašiach. Výroba síce teraz trvá podstatne dlhšie, ale takto nám chutí viac. Rovnakým spôsobom dokvášame aj v kegoch,“ hovorí spolumajiteľ a dodáva, že stále je čo zlepšovať a v Smoleniciach sa stále učia.

Toto leto navarili aj pivo s názvom Summerbeer. „Je to vo fľaši dokvášaný Summer Ale. Jednoduché pivko pre nás na uhasenie smädu po ťažkom dni strávenom na slnku na včelnici,“ vysvetľuje pivovarník. Podľa jeho slov nechcú stálu ponuku rozširovať o nové druh piva, chcú sa zamerať skôr na sezónne špeciály.

V pláne experimenty

A aké sú plány pivovarníkov do budúcna? „Do budúcna plánujeme postupne skúšať a objavovať farmárske poňatie piva. Nemáme však na mysli snažiť sa napodobniť tradíciu farmárskych pivovarov z oblasti Belgicka alebo napr. Francúzska. Skôr s rešpektom k nej skúšať súčasné poňatie farmárskeho piva v našich podmienkach; vyrábať lokálne pivo, ktoré bude obrazom tohto miesta, týchto ľudí, tejto doby a miestnych surovín, ktoré bude neopakovateľné nikde inde na svete,“ naznačuje Pavol Kudláč.

Aj Smoleniciach sa tešia z toho, že slovenských pivovarov pribúda a je z čoho vyberať. „Dobrých remeselných pivovarov už našťastie pribúda aj u nás. Nechceme byť konkurenciou, skôr spestrením aktuálnej ponuky,“ hovorí pivovarník.

Aj preto si nedávajú veľké ciele či výzvy. „Nemáme teda v pive presnú predstavu, čo by sme my chceli dosiahnuť, ani nehľadáme suroviny na jej dosiahnutie. Skôr sa necháme viesť našimi surovinami, touto lokalitou, tým čo nám poskytne a uvidíme, aký sa podarí dosiahnuť výsledok. Takto podobne podľa nás aj v minulosti vznikali dnes najzaujímavejšie pivá,“ uzatvára rozprávanie spolumajiteľ spoločnosti Včelco Pavol Kudláč.

Snímky: Včelco