Voodoo Craft Brewery: vlastný pivovar je môj sen

Bez nich by sme o pivnej revolúcii mohli písať len ťažko. Práve oni odštartovali vlnu zmien, ktorá zmenila vnímanie piva a navrátila na Slovensko pivnú pestrosť. Áno, máme na mysli domovaričov. Ich príbehy sú inšpiratívne a ukazujú, že varenie piva môže byť zábavou, koníčkom i vyjadrením životného štýlu. Všetko to platí aj o Radovanovi Václavikovi, ktorý stojí za domácim pivovarom Voodoo Craft Brewery.

Otvorenie očí v Anglicku

Vzťah Rada k pivu bol viac-menej vždy pozitívny. „Pivo mi vždy chutilo a mal som k nemu pozitívny vzťah. Zo začiatku to boli klasické ležiaky, keďže nič iné u nás nebolo,“ začína rozprávanie Rado a dodáva, že zlom prišiel pri pobyte v cudzine.

Dva roky totiž strávil v Anglicku, kde sa stretol s inými pivnými štýlmi ako u nás. „Po návrate domov som ich začal vyhľadávať aj u nás, ale nebolo toho veľa,“ spomína. V ďalšom sperovaní ho nakopla aj jeho priateľka. Ako? „Keď som dostal k narodeninám od priateľky kurz na varenia piva v domácich podmienkach, tak som sa na to tešil a dalo mi to prvé skúsenosti, ako na to,“ približuje kľúčový okamih.

Vtedy bolo viac-menej rozhodnuté. Rado sa pustil do domáceho varenia piva. „Prvé pivo, ktoré som uvaril na kurze nebolo to, čo som očakával, ale v mojom okolí sa našli ľudia, ktorí to dokázali vypiť,“ smeje sa. Rada to neodradilo a začal vylepšovať svoje receptúry i postupy. „Inšpirácie som čerpal z internetu a youtubu. Veľmi inšpiratívny bol pre mňa John Pallmer a jeho How to brew,“ spomína.

Domáci pivovar

Už pri prvej podarenej várke rozmýšľal nad tým, že by si mohol založiť domáci pivovar. „Premýšľal som nad nejakým názvom, ktorý bude jednoduchý a ľahko zapamätateľný. Páčila sa mi bábika voodoo, tak som popracoval na logu a bolo rozhodnuté,“ približuje pozadie vzniku názvu Voodoo Craft Brewery.

Aj keď varí rôzne pivné štýly, jeden vyhráva. „Môj najobľúbenejší pivný štýl je IPA a jej klony. Či už americká, anglická, ražná či belgická,“ vymenúva Rado. Ten si do budúcnosti dáva predsavzatie zlepšovať sa. „Nastúpil do Banskej Bystrice na diaľkové štúdium v obore biochemik na výrobu piva a sladu,“ hovorí.

Jeho sen do budúcna je jasne daný. „Po doštudovaní školy by som sa rád dostal k vlastnému pivovaru, ale to je ešte hudba budúcnosti,“ hovorí odhodlane. Zatiaľ sa teší z pozitívnych ohlasov laikov i odborných konzumentov. Napríklad na domovaričskej súťaži Šumná vrana 2017 získal jeho Witbier druhé miesto.

Rado sa teší aj z toho, ako sa mení vnímanie remeselného piva na Slovensku. „Pivná scéna na Slovensku je síce ešte na začiatku, ale je na dobrej ceste. Počet pivovarov stúpa a tým aj konkurencia, ktorá tlači na kvalitu. Teší má, že sa konajú rôzne pivné festivaly a ľudia majú možnosť spoznať aj iné pivné štýly,“ uzatvára rozprávanie Radovan Václavik z Voodoo Craft Brewery.

Snímky: archív R. V.