Žilinčania majú vlastné pivo. Varia ho v Česku

frambor

Na slovenskú pivnú mapu pribudlo tento rok ďalšie slovenské pivo. Aj keď označenie „slovenské“, má jedno ale. Spoločnosť ČH, ktorá u nás distribuuje viaceré české značky, sa totiž rozhodla vytvoriť vlastné pivo v Česku. Žilinská firma v spolupráci s pivovarmi zo skupiny Lobkowicz vytvorila pivo Frambor, ktoré je určené špeciálne pre Žilinskú kotlinu. „Ako obchodné zastúpenie pivovarov Černá Hora, Klášter, Vysoký Chlumec, Chodovar, Ferdinand a Herold pre SR, dostali možnosť od sládkov Pivovarov Lobkowicz podieľať sa na výrobe piva, ktorého charakter by najlepšie vystihoval chute pivárov v našej oblasti,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk konateľ spoločnosti ČH Ferdinand Ertelt.

Frambor je klasické dvanásťstupňové pivo, ktoré sa vyrába tradičným spôsobom, keď v tankoch dozrieva až 60 dní. „Je vyrábané klasickou technológiou kvasenia v spilke a dozrievania v ležiackych tankoch, bez urýchľovacích a riediacich metód,“ hovorí F.Ertelt. Meno piva je odvodené od oblasti Žiliny, ktorá bola najskôr osídlená.

Žilinčania priznávajú, že išli do neznámeho. „Momentálne sme vo fáze skúmania, čo sme nastavili dobre a čo nie,“ konštatuje spolumajiteľ spoločnosti. Ten priznáva, že pre takýto model sa rozhodli aj pre ekonomické dôvody. „Šetrenie prebieha v spoločnom nákupe sladu, chmeľu, POS a reklamného materiálu, kde sa dostávame na ceny Pivovarov Lobkowicz,“ prezrádza niečo z ekonomickej stránky. Aj to podľa F. Ertelta umožňuje zachovať priaznivú cenu.

Žilinčania priznávajú, že uvažovali aj nad lokálnym varením piva. „Možnosť vyrábať pivo Frambor v Žiline existuje, ale my postupujeme spôsobom tým, že najskôr zistíme, čo ľuďom chutí, zistíme akú cenu a aké podmienky sú za regionálne pivo ochotní akceptovať,“ rozpráva F. Ertelt.

Rozhodnutie variť pivo v Česku je pre Slovákov do istej miery oslobodzujúca. Naznačí, či má zmysel otvárať vlastný pivovar. „Ak nám výjdu plusové hodnoty, pôjdeme do toho, ak mínusové, veci zostanú ako sú,“ hovorí konateľ. Za každú cenu sa chcú vyhnúť kvalite, ktorou sa prezentujú niektoré europivá. „Nepotrebujeme sa dostať do stavu, že z dôvodu nedostatočného záujmu bude každá várka iná, že budeme nútení vyrábať hocičo, len aby sme naplnili výrobné kapacity a zarobili na fixné náklady, ako to dnes vidíme pri lacných pivách v hypermarketoch,“ dodáva. Spoločnosť už teraz avizuje, že k dvanástke majú budúci rok pribudnúť aj ďalšie špeciály. „Na jar budúceho roka chystáme zopár špeciálnych pív, na príprave ktorých momentálne pracujeme a verejnosti výsledok oznámime niekedy okolo marca 2015, aj podľa toho, ako sa nám pivá vydaria,“ prezrádza F. Ertelt.

Frambor nie je jediné pivo, ktoré sa vyrába na objednávku. Novomestský pivovar v Bratislave pravidelne ponúka rôzne pivné špeciály, ktoré si necháva vyrábať v druhých pivovaroch.

Osobitným štýlom pivovaru je český Nomád. Ten býva prezývaný „gypsy brewery“, keďže nemá sídlo, ale pivo varí v rôznych pivovaroch po celom Česku. Tzv. lietajúce pivovary začínajú vznikať už aj na Slovensku. Priekopníkmi v tomto smere sú pivovary Padre Craft Brews, Hellstork či Ikkona Brewery.