Udržateľnosť sa stala prirodzenou súčasťou našich bežných životov. Preto nie je nič prekvapujúce, že sa čoraz častejšie skloňuje aj v súvislosti s pivovarníctvom a sladovníctvom. Čo v praxi znamená udržateľné pivo a ako funguje udržateľný pivovar?
Podpora lokálnych farmárov
Príbeh piva sa začína už na poli s malým zrnkom jačmeňa. Keby totiž nebolo možné pestovať sladovnícky jačmeň, z ktorého sa následne vyrába slad, nebolo by ani pivo. Našťastie, naše podmienky dovoľujú pestovať kvalitný sladovnícky jačmeň, dokonca sa v tomto smere radí Slovensko medzi európske veľmoci.
Nie je žiadnou novinkou, že pivovarnícke spoločnosti pôsobiace na Slovensku pristupujú k udržateľným riešeniam, a aj preto spolupracujú s lokálnymi poľnohospodármi s cieľom podporovať pestovanie jačmeňa na Slovensku.
Podpora miestnych pestovateľov má okrem rozvoja komunity a zachovania slovenského pôvodu, nemenej významný rozmer – znižovanie uhlíkovej stopy. Spoluprácou s lokálnymi farmármi sa totiž znižuje dovoz tejto cennej suroviny, čím sa v daných objemoch prevozu, výrazne okresáva i samotná produkcia CO2 a zbytočne sa nezaťažuje životné prostredie.
|
Udržateľné postupy v pivovare
Udržateľné postupy sa zavádzajú aj do samotného procesu varenia piva a plnenia. Jednou z kľúčových oblastí je ochrana zdrojov vody a šetrenie vodou. Tá, mimochodom, predstavuje skutočne nenahraditeľnú surovinu pre pivovary a je prítomná takmer v každom kroku jeho výroby.
Spoločne s chmeľom, sladom a kvasnicami patrí medzi štyri základné suroviny, bez ktorých by pivo nemohlo existovať. Voda je preto v centre pozornosti pivovarov vo všetkých ohľadoch.
Udržateľný prístup sa prejavuje aj v procese varenia piva, nakoľko sa viaceré pivovary snažia pristúpiť k znižovaniu spotreby piva.
|
Koniec voľne pohodenému odpadu
Ani v momente, kedy sa pivo dostane k čakajúcemu spotrebiteľovi sa púť fľaše či plechovky nekončí. Začína sa iná, nemenej dôležitá fáza – recyklácia. Tá nastupuje hneď po tom, ako si svoje pivo vychutnáme v pohodlí domova.
Veľkou vzpruhou v tejto oblasti je aktuálne systém zálohovania, s platnosťou od januára 2022. Vďaka novému systému tak môžeme vrátiť do obehu i spomínanú plechovku piva, a to tzv. systémom „can to can“. Predpokladá sa, že vďaka zálohovaniu sa zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov v prírode až o 90 %.
Pri výrobe nových obalov, či už z recyklovaných surovín alebo tých prvotných, je pritom nemenej dôležité i samotné šetrenie potrebného materiálu. Vo výsledku to znamená, že dnes pijeme pivo z oveľa tenších plechoviek, ako tomu bolo kedysi. Pred tridsiatimi rokmi plechovka vážila dvakrát toľko ako teraz, bola hrubá a robustná. Ale z tej plechovky, ktorá bola pred tridsiatimi rokmi jedna, je dnes možné vyrobiť tri ďalšie plechovky.
Podpora slovenských značiek a firiem
V neposlednom rade treba spomenúť podporu slovenských značiek a výrobcov. Ak by ste si dali záväzok, že budete kupovať iba slovenské produkty, možno by ste v konečnom dôsledku zistili, že nič z dovozu vám nechýba.
Ani v ponuke pivovarov nechýbajú tradičné slovenské značky, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Ich kúpou podporujeme aj slovenskú ekonomiku a šikovných slovenských ľudí vo firmách a závodoch. Zvyšujeme tak povedomie o slovenskom pôvode, domácich výrobkoch a, samozrejme, podporujeme znižovanie CO2, ktoré produkuje import potravín a produktov zo zahraničia.
Uznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.
Snímky: Heineken Slovensko