Slovenská pivná korunka je nielenže najväčšou, ale aj jedinou degustačnou pivnou súťažou na Slovensku určenou pre profi pivovary. Jej výsledky sú preto zaujímavé a vždy očakávané. Tento rok však súťaž priniesla jeden nečakaný rezultát, ktorý nevrhá dobré svetlo na pivovarnícky biznis na Slovensku.
Zmena hodnotenia
Na začiatku treba povedať, že Slovenská pivná korunka ohlásila vlani veľkú zmenu. Tá sa okrem iného týkala zmeny hodnotenia pív. Do roku 2020 sa pivo hodnotilo vyraďovacím spôsobom. Ak bolo napríklad v kategórii 60 pív, degustátor ich najprv ochutnal vo vyraďovacom kole, z ktorého do semifinále postúpilo napríklad 20 vzoriek.
V semifinále následne ochutnal zmienených 20 vzoriek nanovo. Do finále postúpilo 10 vzoriek, ktoré degustátor ochutnával znova od začiatku. Takýto systém bol nielenže namáhavý, ale vytváral aj veľké predpoklady pre chyby. Na druhej strane, komisia stále vybrala tri ocenené pivá.
Vlani sa hodnotenie nanovo prekopalo. Pivá sa po novom hodnotia systémom, ktorý je inšpirovaný princípom Beer Judge Certification Program (BJCP), ktorý je uplatňovaný pri domovaričských súťažiach. Je to systém, v ktorom sa k pivu pristupuje komplexnejšie a každý kúsok dostáva bodové hodnotenie od 0 do 100 bodov, kde 100 bodov je najviac. Na korunke sa hodnotí v škále od 0 do 50 bodov.
Zlá úroveň
Degustrátori, ktorí sa zúčastnili hodnotenia, poukazovali na to, že úroveň prihlásených pív bola nízka. Narážali hlavne na kategórie, kde svoje kúsky prihlasovali malé remeselné pivovary.
Čo-to zo zákulisia tohtoročného hodnotenia odhalil Peter Hudák vo svojej skupine Súkromné pivné zápisky. „Viaceré receptúry neboli odladené a aj pri zvládnutých ostatných výrobných krokoch zhoršovala hodnotenie zvieravá príkra horkosť a trpkosť. Medzi pivami, ktoré sme hodnotili v našej komisii, prevládala oxidácia, miestami taká, že sa prejavovala aj vo farbe. Druhá vada, ktorú mala snáď štvrtina vzoriek, bola hniloba a autolýza, nasledovaná v tesnom závese zápachom zvratkov,“ napísal na sociálnej sieti.
Ten poukázal na to, že priemerný počet bodov bol v jeho skupine 29,75 z maximálneho počtu 50 bodov. „Tie najhoršie pivá získavali okolo 20 bodov vďaka parametrom, v ktorých sa len ťažko strhávalo. Stačilo trafiť farbu, nechať pivo vykvasiť a udržať nasýtenie. Pivo, ktoré však získa 20 bodov, nemá opustiť pivovar a určite nemá reprezentovať v súťaži,“ napísal Peter.
Bez víťaza
Organizátori súťaže urobili tento rok jednu zásadnú vec. V kategórii Svetlé pivá nefiltrované spodne kvasené (Extrakt v pôvodnej mladine do 10%) neocenili žiadne pivo. Len pripomeňme, že išlo o kategóriu, ktorá patrila malým remeselným pivovarom.
Prečo nebolo ocenené žiadne pivo? Degustátori z prihlásených vzoriek nenašli ani jedno, ktoré by si ocenenie zaslúžilo. Len pripomeňme, že v 16. ročníku súťaže zabojovalo o ocenenia 36 pivovarov, čo je historicky najvyšší počet zapojených pivovarov.
Aj tento krok je výpoveďou o tom, v akom stave je slovenský pivovarnícky sektor. Mnohým pivovarom chýba sebareflexia, snaha zlepšovať sa a počúvať konštruktívnu kritiku. Nie je to nový jav, môžeme ho pozorovať niekoľko rokov.
Ako z neho von? Je to beh na dlhé trate. Na jeho začiatku musí byť akési precitnutie majiteľov a sládkov pivovarov, že niečo nerobia dobre a chcú sa zlepšiť. Bez tohto kroku nie je cesta k náprave…
Prečítajte si aj
Toto sú najlepšie pivá roka 2023. Výsledky Slovenskej pivnej korunky
Snímka od Robert Mathews z Unsplash