Witney
Malebné mestečko Witney, trochu väčšie ako Pezinok, pár minút autobusom od Oxfordu, je domovom Wichwood Brewery a tiež asi milión tradičných krčiem. Vlastne som ich počas osemminútovej prechádzky zo zastávky do hotela napočítal len na jednej strane Corn street asi šesť. Môžete dvakrát hádať, všetky majú aspoň 4 pípy a na nich craftbeer. Vo vzduchu sa vznáša známa vôňa rmutu čo značí, že pivovar je nablízku. Kým však pôjdem na večernú prehliadku Wichwood brewery, dám si ľahkú večeru v Chequers Smoke House.
Reštaurácia, ktorá sa špecializuje na americkú kuchyňu, má 12 píp. Na troch sú americké pivá ako Boston Lager a Blue Moon, na piatich lokálne craft beers a potom pár zvrhlostí typu Coors light. Polovičná porcia rebierok je však oveľa viac, než len ľahká večera. Ringwood Best Bitter, čo som si dal k večeri, ničím neohúrilo ani neurazilo. Reštaurácia je dosť obľúbená. Čašník po celý čas zbieral telefonické rezervácie a večer je tu beznádejne plno.
The New Inn mi odporučil landlord z krásneho rodinného hotelíku, v ktorom som sa ubytoval. Dvanásť píp a obvyklá zbierka lokálnych cask ales spolu s Fosters, Amstel, Heineken a Guiness. V krbe veľký kvetináč, na stenách staré fotografie, obrovský flegmatický pes a v telke fotbal. Špecialitou podniku je živá hudba a 34 zväzkov Encyclopedia Brittanica v knižnici.
Sonnet IPA 4,4%ABV
Tá je konečne taká, ako si predstavujem. Nemá síce žiadnu penu, no má nádhernú medenú farbu, arómu trávy a sena, plné telo a konečne citelnú, dlhotrvajúcu horkosť. Skvelo piteľné, bez vád a pachutí.
Tring Brewery Side Pocket 3,6% ABV.
Svetlozlatá farba, jemná ovocná vǒňa a prekvapivo intenzívna horkosť. Jedno s tých lepších, hlavne keď je čerstvé.
Cestou k Eagle Tavern mi zrak padne na The Three Horseshoes s deviatimi pípami a The Holly Bush, kde cez okno vidím osem píp. Oba podniky su označené modrým znakom Cask Marque značiacim dobré pivo. Idem ďalej, míňam homebrew shop plný potrieb pre domácu výrobu piva a vína a za moment už stojím pred Eagle Tavern.
Eagle Tavern
Tri miestnosti, dva krby, záhradka a na výber množstvo ginov a whisky. Dvanásť píp, z nich tri pre Hook Norton.
Lion 4,0% ABV
Ako prvý skúšam Lion 4,0% ABV a ihneď je jasné, že to, čo som mal v Birminghame, bolo jednoducho pokazené pivo. Toto má krásnu kvetinovú vôňu s náznakom medu, jemnú penu, trochu nasýtenia a krásne vyrovnanú horkosť. Prudko pitelné. Znovu sa ukazuje, že pri živých pivách je najdôležitejšia starostlivosť o výčap.
Hooky Bitter 3,5% ABV
Je presne taký, ako si ho pamätám z fliaš, ktorých mi doma pred dvoma rokmi pristálo pekných pár kartónov. Tmavá zlatá farba, slušné nasýtenie a nevtieravá, no citeľná horkosť. Sladové telo a šteklenie na jazyku. Určite som tu v UK ešte nepil lepší ľahký ale. Zatiaľ o triedu lepšie než ostatné síce craft, no nezaujímavé počiny.
Všetko na jedinej ulici malého oxfordshireského mestečka.
Wichwood brewery
Pivovarom nás sprevádza výrečný Douglas. Opisuje históriu varenia piva na mieste, kde dnes stojí Wichwood brewery, a kde v roku 1830 stál 5 razy väčší pivovar, než dnes. Žiaľ stalo sa to, čo na celom území Anglicka. V roku 1960 bol pivovar kúpený a následne v roku 1966 zatvorený. Dôvodom nebolo presťahovanie výroby piva inam, ale množstvo pubov, ktoré boli zazmluvnené odoberať pivo. Pivovar bol znovu otvorený v roku 1983 ako Glenny Brewery a v roku 1985, po vstupe ďalšieho spoločníka, premenovaný na Eagle brewery.
V roku 1988 bol pivovar požiadaný o navarenie špeciálneho piva pri príležitosti svatby. Pivo bolo veľmi silné, no malo taký úspech, že sa v upravenej verzii varí dodnes a stalo sa vlajkovou loďou – Hobgoblin.
Pivovar bol v roku 1990 premenovaný a odvtedy nesie názov Wichwood, podľa lesov rozprestierajúcich sa v okolí.
V pivovare sa tiež nachádzajú kvasné nádoby z Brakspear brewery, ktorá bola zatvorená v roku 2004. V súčasnosti sa tu varia aj pivá Duchy – bio pivá z portfólia Brakspear.
Značky Brakspear a Wichwood sú teraz vo vlastníctve Marston’s brewery. Marston’s však nechal výrobu v pôvodnom stave a jediné, čo sa zmenilo je, že sa pivá fľaškujú a sudujú v Marston’s.
Na jednu várku sa používa 5 ton sladu, ktorý je šrotovaný vo vyše storočnom šrotovníku. Ten prežil svojich prvých 90 rokov v destilerke whiskey. Voda sa mierne upravuje – zbavuje sa chlóru a tvrdí sadrou. Tento proces je bežný všade na svete a nazýva sa burtonizácia, podľa mesta Burton on Trent, kde je vraj najlepšia voda na varenie piva.
Všetky pivá, ktoré som v rámci prehliadky ochutnal, boli hlboko prekvasené, s plným telom, vysokým nasýtením (boli hlavne z fľaše) a výborne vyváženou horkosťou. V Bratislave som ich videl v Seoul Plaza.
*****
Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.