Zvyšovanie cien sa dnes dotýka prakticky všetkých oblastí života. Pivovarníctvo nie je výnimkou. Pivovary musia riešiť stúpajúce náklady a prepočítavať možnosti ako ďalej. Fenomén ponúkanej ceny pritom môže byť v konečnom dôsledku v nasledujúcich mesiacoch dôležitým faktorom.
Cena rozhoduje
Zaujímavý pohľad na vzťah cena/pivo priniesol pre český magazín Hrot riaditeľ českého pivovaru Budějovický Budvar Antoním Dvořák. „Keď sa pozriem do budúcnosti, priznám sa, že mám o český trh trochu obavy,“ naznačil riaditeľ.
„Vidím obrovský podiel piva, ktoré sa predáva v zľavových akciách. Keď sa pozriete do supermarketu, sú tam vo veľmi podobných fľašiach a prepravkách vyrovnané desiatky pív a zákazník si vyberá podľa ceny. Pivné sekcie v obchodoch nie sú nič veľmi sexi. Keď to porovnáte s tým, ako je vystavované víno alebo čokolády, je to ohromný rozdiel,“ poukazuje riaditeľ.
Ten poukázal na to, že pivo má ďaleko od toho, aby bolo vnímané ako prémiový produkt. „Prečo by som za to mal ako spotrebiteľ platiť viac, keď vidím, ako sa s tým zaobchádza? Predstavte si, že by napríklad takto ponúkali Francúzi v obchodoch svoje syry alebo víno. Namiesto toho, aby sme pivo budovali ako hrdú značku, súťažíme o najnižšiu cenu,“ povedal.
Naznačil tiež, že situácia v podnikoch nie je o nič lepšia. „Klasické krčmy najmä pre mladých zákazníkov nie sú nič extra, dávajú si skôr iné drinky inde. Pivo navyše patrí medzi lacné nápoje, v mnohých reštauráciách je to dokonca najlacnejšie pitie z celej ponuky,“ uviedol.
Je to na Slovensku inak?
Dvořák síce rozprával o českom trhu, situácia na Slovensku je takmer identická. Aj u nás predajom v supermarketoch kraľujú najlacnejšie pivá. Aj v týchto týždňoch môžete pozorovať akcie, kde sa ceny piva pohybujú v úrovniach, ktoré so zdražovaním nič spoločné nemajú.
Priemyselné pivovary takto bojujú o podiel na trhu. Vedia, že želané objemy predaja dosiahnu cez cenové akcie. Spotrebitelia sú v tomto nekompromisní, keď kupujú to, čo je najlacnejšie.
Pri remeselných pivovaroch je situácia zložitejšia. Menšie objemy výroby zužujú manévrovací priestor. A netýka sa to len výroby, ale celého reťazca od nákupu surovín, produkcie až po samotný predaj.
Aj keď malý pivovar dokáže pivo navariť za primeranú cenu, podnik si k nej priráta svoju maržu a pre bežného pivára sa stane neakceptovateľným. A tu treba povedať, že ceny piva v posledných mesiacoch rástli a nič by sa na tomto trende nemalo meniť.
Aj preto budú mnohí producenti aj predajcovia riešiť otázku, aká cena piva je akceptovateľná. A úlohu tu pritom bude zohrávať aj kvalita ponúkaného produktu. Tá pri niektorých producentoch minimálne pokrivkáva.
Prečítajte si aj
Pivovar Buchvald: Nestíhame, kapacitu plánujeme navýšiť o 40 percent