Na Gemeri kreslia veľký pivovar. Čo nesedí na predstavených plánoch?

Výstavba pivovaru

Médiami vo štvrtok obletela správa, že sa v Rimavskej Sobote pripravuje výstavba nového pivovaru. Svojou veľkosťou by sa zaradil medzi najväčšie pivovary v krajine. Ročne by mal navariť asi 100-tisíc hektolitrov piva. Len pre porovnanie, je to zhruba na úrovní Banskobytrického pivovaru, ktorý varí pivo Urpiner.

Predstavené plány však vzbudzujú mnoho otáznikov a nejasností. Pozreli sme sa na fakty spojené s touto investíciou a dali ich do súvislostí.

Investor

Správa TASR, ktorú uverejnil napríklad regionálny web My Novohrad, hovorí o tom, že pivovar chce stavať spoločnosť Architecture and design studio. S financovaním jej má pomáhať nemecký investor.  Jeho meno však nebolo zverejnené.

Táto firma sa pritom s pivovarníctvom nespája prvýkrát. Ešte v októbri minulého roka informoval týždenník Trend o tom, že rovnaká firma chce stavať pivovar v Srbsku. Tam chcela preinvestovať 40 miliónov eur a stavať chcela neďaleko Nového Sadu.

Zaujímavosťou bolo, že pivovar mal vytvoriť 300 miest. „Celý projekt vznikol na základe môjho dlhoročného kamarátstva s tamojšími srbskými Slovákmi. Projekt ešte len pripravujeme, ale ak pôjde všetko dobre, stavať chceme začať už budúce leto,“ uviedol vtedy majiteľ firmy František Kurilla.

Výška investície

Kým v Srbsku chcel preinvestovať 40 miliónov eur, v Rimavskej Sobote to má byť až 100 miliónov. Suma sa zdá byť neadekvátna. Najmä v čase, kedy sektor zažíva najťažšie časy za posledných niekoľko desaťročí.

„Niektoré z plánovaných technológií sú dokonca také, ktoré ešte neboli projektované a realizované nielen v Európe, ale aj vo svete. Sú to ekologické a úplne nové progresívne technológie s minimálnym dosahom na životné prostredie,“ tvrdí v liste poslancom riaditeľ spoločnosti František Kurilla.

Výška investície môže naznačovať, že investor by mohol žiadať o pomoc štát či eurofondy. Sú to však len domnienky. Len doplníme, že firma zaznamenala v roku 2018 tržby na úrovni 107-tisíc eur a podľa portálu Finstat ju ako dlžníka eviduje Sociálna poisťovňa.

Zamestnanosť

Teórii, že investor bude žiadať o štátnu pomoc však nahráva do karát aj prezentovaný počet zamestnancov. Tých má byť 300 stálych a približne 500 sezónnych. Uvedené čísla môžeme pokojne označiť nálepkou „prestrelené“.

Prečo? Oba najväčšie pivovary na Slovensku – Plzeňský Prazdroj Slovensko aj Heineken Slovensko (skupina zamestnáva ďalších zamestnancov v iných firmách) zamestnávajú zhruba 650 zamestnancov. Prazdroj je pritom kapacitne 12-krát väčší ako má byť nový pivovar v Rimavskej Sobote a Heineken dokonca 20-krát väčší.

Ale aby sme sa pohybovali v rovnakých vodách, tak Banskobystrický pivovar, ktorý je veľkosťou podobný tomu plánovanému, zamestnáva 90 ľudí. Ak by aj chcel pivovar zamestnať toľko ľudí, pri danej kapacite by pivo muselo byť drahé a v podstate nepredajné.

Čo s pivom

Navariť pivo je jedna vec, to dokáže každý, ak disponuje potrebnou kapacitou. Ťažšie je dané pivo predať. Pri takomto množstve sa bude musieť tlačiť do reťazcov a pritom získať veľkú sieť odberateľov medzi krčmármi či majiteľmi podnikov.

Obe cesty sú náročné a komplikované. Kým reťazce tlačia na cenu, krčmy sú zase „vojnovým poľom“ na ktorom sa s ponukami predbiehajú nielen slovenské, ale aj české pivovary. Úspech by teda viedol cez „všimné“, resp. príspevky na zveľadenie podnikov.

Oveľa uveriteľnejšie by bolo, keby pivovar začal s menšou kapacitou a postupne ju navyšoval v závislosti od toho, ako by sa jeho pivu darilo.

Termín

Podľa predstaviteľov mesta chce investor pivovar začať stavať už v októbri. Daný termín je minimálne odvážny. Nakoniec, tento plán spochybnili aj miestni poslanci. Tí sa o projekte dozvedeli z listu, ktorý im zaslal investor. Veľa v ňom však nebolo.

„Fakt iba nejaké predpokladané investičné náklady a určité obdobia výstavby, ktoré ja z môjho pohľadu hodnotím ako naozaj optimistické, lebo tohto roku určite nezačnú stavať. To sú veľké stavby a je tam potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie,“ podotkol Roman Vaľo.

Investor pritom nemá pozemky, stavať chce na mestských. Bude zaujímavé sledovať, či poslanci tomuto plánu uveria.

Len kreslenie vzdušných zámkov?

O projekte pivovaru nevieme veľa, to čo však bolo publikované naznačuje, že ide iba výstrel do tmy. Podčiarknuté a zrátané, pivovar má len sľuby a nič konkrétne. Skúsenosti z minulosti veľa optimizmu v obdobných projektoch nedávajú. Necháme sa však prekvapiť.

Prečítajte si aj

Pozrite si rebríček, ktorý pivovary dlhé roky taja

Obrázok od Ulrike Leone z Pixabay.