Pred sobotňajšou domovaričskou súťažou Lytomyšlský korbel sa v pivovare Veselka konal Tap Take over (TTO) pivovaru Trilobit. V krátkej dobe, môj druhý TTO v Čechách. V cvičebnej sále už boli rozložené výčapy a na štyroch z nich už boli pripravené pivá z Trilobitu.
Ochutnávka z Trilobitu
Začal som zľava. Ako prvé na rad prišiel Trilobit Topaz Ale 9%. Také odsmädové, ľahko piteľné, žiadna meditácia. Trilobit Perfect Day 13 už bol trochu horší, dokonca v piatok nám teta načapovala úplne iné pivo, miesto Perfect Day.
V sobotu som ho ochutnal ešte raz, teraz už správne. V tomto bolo trochu trávových chutí a taká nie celkom príjemná kyslosť. Trilobit Mina 14° IPA bola plnokrvné pivo s troškou karamelu, hlavne však bolo plné chmeľovej horkosti, grapefruit, trochu pomaranča a tak.
Skúsil som aj Mejto NEIPA z pivovaru vo Vysokom Mýte. Nič moc, ani NEIPA ani dobré pivo. Opáčim ho v pivovare, keď pôjdem okolo.
Keď už to vyzeralo, že by bolo načase ísť aj spať, tak „dokvitli“ chlapci z Yeastflow, producenti tekutých kvasiniek z Maďarska a doniesli pivá z Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde. Pivovar sa zameriava na belgické štýly a ich produkcia je veľmi pôsobivá. Viac vám k tomu nenapíšem, lebo keď sa veci zdaria, stretneme sa s ich pivami u nás na ochutnávke.
Deň „D“
Prišla sobota a s ňou aj deň „D“, keď sa konal už 8.ročník súťaže. Do nej sa prihlásilo cez 280 vzoriek, z toho 21 degustátorov z Česka, Slovenska, Maďarska, Poľska a Veľkej Británie ohodnotilo 270 vzoriek v kategóriách:
- A – Světlý ležák plzeňského typu
- B – Polotmavý a tmavý ležák českého typu
- C – Pale Ale
- D – IPL s použitím chmeľu Mimosa
- E – West-Coast IPA
- F – Divoká karta (všetky ostatné štýly, ktoré sa nezmestili do prvých piatich kategórií)
Súťaž sa konala na Zámockom návrší a jej súčasťou boli aj štyri zaujímavé prednášky.
Našej komisii prischla väčšina pív z kategórie Pale ale, ktorých bolo prihlásených 58. Žiaľ, pivá v tejto kategórii neboli „creme de la creme“. Udelili sme šesť bronzových miest, a aj keď som si s odstupom času prezeral poznámky, stojím si za svojim hodnotením.
Keďže sme boli šikovní, dostali sme ešte 14 pív z kategórie West Coast IPA. Hneď prvé pivo bolo skvelé a zaslúžene si odnieslo striebro. Ešte sme udelili jeden bronz a bolo po paráde. Všeobecne som mal pocit, že ako rozhodcovia sme neboli veľmi štedrí, až na kategóriu Divoká karta, kde sa medailovými umiestneniami len tak hemžilo. Zjavne si súťažiaci veľmi dali záležať, aby poslali do kategórie to najlepšie čo doma mali.
Súťaž mala vysokú úroveň organizácie, aj by som povedal, že tradične, avšak toto bol môj druhý ročník, tak to nepoviem. Ľudia okolo Jirku Koháka, Lenka Seklovej a Romana Holoubka vytvorili skvelú atmosféru pre účastníkov akcie, či už domovaričov, degustátorov a podobne.
Za mňa ide extra pochvala do kuchyne, čašníkom ale aj ľuďom čo nosili pivo a vlastne všetkým za to, že mi (a nielen mne) vytvorili ideálne podmienky a uľahčili život. Pečené rebra v kozmickej úprave? Noste na stôl.
A kto boli najlepší?
- V kategórii A – Světlý ležák plzeňského typu – rozhodcovia udelili 2 zlaté, 2 strieborné a 6 bronzových medailí. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Stanislav Mlýnek, Michal Roud, Robert Bártek.
- V kategórii B – Polotmavý a tmavý ležák českého typu, rozhodcovia udelili jednu striebornú a štyri bronzové medaile. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Miroslav Sikula, Zbynek Dvořák, Petr Kašpárek
- V kategórii C – Pale Ale, rozhodcovia udelili 7 bronzových medailí. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Petr Slepánek, Vítezslav Humpa, Luboš Bulusek
- V kategórii D – IPL s použitím chmeľu Mimosa – rozhodcovia udelili 4 bronzové medaile. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Michal Roud, Martin Nemček (SK), Ján Žbirka (SK)
- V kategórii E – West-Coast IPA rozhodcovia udelili 2 zlaté, 1 striebornú a 2 bronzové medaile. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Martin Boudník, Michal Roud, Pavel Němeček
- V kategórii F – Divoká karta rozhodcovia udelili 8 zlatých, 15 strieborných a 18 bronzových medailí a na prvých troch miestach sa umiestnili: Lukáš Celustka, Petr Měrka, Michal Roud. V tejto kategórii bral striebro aj náš Braňo Olšák.
Tohto výletu som sa trochu obával, ale len trochu, veď som veľký chlapec. Ale to, že vo všetkých podnikoch a na miestach kde som bol, boli ľudia veľmi nápomocní k mojim ťažkostiam. A už som pripravený na ďalší výlet. Do skorého čítania.
Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade