Že je ležiak najpopulárnejším pivných štýlom na svete, nie je žiadne prekvapenie. Ale čo nasleduje po ňom? Odpoveď na túto otázku sme sa rozhodli hľadať a natrafili sme na rebríček, ktorý zostavila stránka TasteAtlas.com. Tá zachytila najpopulárnejšie pivné štýly sveta. My vám prinášame pohľad na tento rebríček so slovenským kontextom.
10. Kölsch
Na desiatom mieste sa celkom prekvapivo umiestnil štýl, ktorý takmer vymrel. Kölsch je nielen názvom pivného štýl, ale označuje aj jeho pôvod. Štýl vznikol v Kolíne nad Rýnom. Ide o vrchne kvasené pivo, ktoré neohúri hutnými tónmi, ale skôr dobrou piteľnosťou a ľahkosťou.
9. Dunkel
Pod pojmom Dunkel označujeme nemecký tmavý ležiak, ktorý je doma hlavne v Bavorsku. Hlavným znakom piva je medená až tmavohnedá farba, v tomto pive môžete zachytiť karamelové a toustové tóny s orechovou arómou.
8. Dubbel
Možno si poviete, že tento štýl nepoznáte. A pritom pivá tohto štýlu kúpite aj na Slovensku Stačí, keď povieme pivovar Westmalle. Tento štýl vznikol v Belgicku a je spojený s trappistickými pivovarmi. Do mladiny tohto piva sa pridáva kandizovaný cukor. Pivá môžu mať príchuť hrozienok, karamelok či tmavého ovocia.
7. Weissbier
Pšeničné pivá až do polovice minulého storočia zaznamenávali úpadok a už sa zdalo, že budú len doplnkovým pivným štýlom. Až 60. roky minulého storočia priniesli zlom a toto pivo nabralo predovšetkým v Bavorsku veľkú popularitu. Ide o vrchne kvasené pivo, ktorému ráz dávajú kvasnice. Zachytiť v ňom môžete tóny klinčekov, banánu či mandarínok.
6. Helles
Keď v Plzni vymysleli štýl Pilsen, Nemci to brali ťažko. Ich ležiak totiž strácal na popularite. A tak vymysleli svoju odpoveď. V roku 1894 uzrel svetlo sveta pivný štýl Helles. Oproti plzenskému ležiaku je viac sladovejší a s pevnejším telom. Vyniká piteľnosťou. Tento štýl nájdete aj v ponuke niektorých menších slovenských pivovarov.
5. India Pale Ale
Ďalší pivný štýl, o ktorom platí, že takmer upadol v zabudnutie. Jeho renesancii pomohla americká remeselná scéna, ktorá ho oživila a mimoriadne spopularizovala. Výrazne horké pivo vrchného kvasenia je v ponuke viacerých slovenských pivovarov. Dokonca aj tých veľkých.
4. Brown Ale
Pôvod tohto pivného štýlu môžeme hľadať v Anglicku. V 19. storočí, keď sa pod týmto pojmom označovali viaceré pivá vyrábané z hnedého sladu. Dnes sa pod pojmom Brow Ale označuje vrchne kvasené pivo, ktoré má sladový profil. Rozoznať v ňom môžete tóny sušienok či karameliek.
3. Stout
Keď sa povie Stout, asi každého informovaného pivára napadne ako prvé pivo Guinness. Práve v Spojenom kráľovstve môžeme hľadať pôvod tohto populárneho štýlu. Ide o tmavú verziu piva, ktorá je charakteristická kávovými, čokoládovými, ale aj kakaovými tónmi. Existuje niekoľko variácií tohto štýlu.
2. Pale Ale
Čo si predstaviť pod pojmom Pale Ale je veľmi zložité. Tento pojem totiž zahŕňa veľmi širokú zmes pív, ktorých hlavným znakom je vrchné kvasenie. Farba sa pohybuje od zlatej až po jantárovú. V tomto pive sa zväčša kombinuje sladová zložka s korenistou chmeľovou arómou. Americkou verziou tohto piva je štýl American Pale Ale.
1. Pilsner
Tento štýl nemusíme dvakrát predstavovať. Jeho história sa začala písať v roku 1842 v českej Plzni, kde bavorský sládok Josef Groll navaril pivo, ktoré zmenilo pivovarnícky priemysel po celom svete. Pilsner je dnes najrozšírenejší a najpopulárnejší. Charakterizuje ho plné telo s výraznou chuťou a jemnosťou. Treba povedať, že tento štýl je aj jedným z najťažších. Akákoľvek chyba sa v ňom totiž ukáže.
Prečítajte si aj
Keď rozhoduje kvantita. Toto sú najpredávanejšie pivá na svete
Autor úvodnej fotky: junjie xu na Pexels.