Začnime malým testom. Načapujú vám plný krígeľ zlatistého, dobre vychladeného piva s nádhernou penou ako korunou na vrchu. Odpijete si dúšok, utriete penu z úst. A potom vám oznámia, že ide o nealko pivo. Spoznáte rozdiel?
Vďaka technológii, ktorá ide neustále dopredu, máme dnes možnosť naliať si do pohára pivo, ktoré vyzerá ako každé iné, a pritom neobsahuje ani kvapku alkoholu. Hoci tzv. nealkoholické pivo poznáme takmer 50 rokov, až v posledných rokoch sa vyrába s naozaj nulovým obsahom alkoholu. Za nealkoholické pivo sa pritom podľa legislatívy považuje také, ktoré má menej, ako 0,5 % alkoholu. V čom je rozdiel? Ako sa takéto pivo vyrába?
Ako sa rodí nealko pivo
V podstate poznáme tri spôsoby, ako vyrobiť nízkoalkoholické alebo nealkoholické pivo. Väčšina konzumentov si myslí, že z klasického piva sa dodatočne odstráni alkohol. To je však len jeden zo spôsobov. Využíva sa na to napr. proces osmózy, destilácie, dialýzy.
Dnes je bežný spôsob tzv. studenej fermentácie, ktorá prebieha pri veľmi nízkej teplote. Vďaka tomu kvasinky neprodukujú žiadny alkohol a výsledný nápoj si aj napriek tomu zachováva svoju plnú pivnú chuť.
Napokon tretím spôsobom výroby nealko piva je použitie špeciálnych kvasiniek, ktoré neprekvasia všetky formy cukru a vytvoria tak len malé množstvo alkoholu.
Vedeli ste, že…
Prvé nealko pivo na Slovensku, tzv. Pita (Pito=Pivo+Auto) vzniklo v sedemdesiatych rokoch a vytvorili ho prerušovaným kvasením. |
Vytvoriť kvalitné nealko je pre sládka výzva
Každý pivovar využíva iný postup na výrobu svojho nealka a výsledkom je vždy iné pivo. Ak sa vám niektoré nealkoholické pivo zdá sladšie, dôvodom môže byť väčší obsah mladiny či pridaný cukor. Iné nealko môže pôsobiť zasa kyslejšie.
Dobrý sládok vám možno prezradí, že vyrobiť nealkoholické pivo je to najťažšie, takže ak chcete odhaliť kvalitný pivovar, ochutnajte aj ich nealko.
Zaujímavé je, že spotreba nealkoholického piva a piva všeobecne na Slovensku stále rastie. Nezmenila to ani pandémia. Dôvodom je aj príchod radlerov na Slovensko v roku 2012, ktoré rozšírili chuťové portfólio pivovarov a postupne sa stali veľmi obľúbenými. Kedysi sme pod radlerom mali na mysli len pivo, ktoré nám v krčme zmiešali so Spritom a pili sme ho ako sladkú limonádu. Dnes si v obchode môžete pod týmto označením vybrať zo širokej ponuky pív ochutených ovocnou šťavou.
Chudobné na alkohol, bohaté na vitamíny
Nealko má v každom prípade množstvo výhod a ako sme už poznamenali na začiatku, ak je dobre vychladené a správne načapované, nemusíte spoznať ani rozdiel. Alkohol vám chýbať nebude.
Chýbať vám nebude ani vysoký podiel vitamínov B či minerály ako železo, horčík a zinok. Mnohé štúdie o nealko pive priniesli prekvapivé výsledky, napríklad, že nealko pivo prospieva tráveniu a spánku či zlepšuje náladu. Samozrejme, nič sa nemá preháňať, a tak si radšej občas namiesto nealko piva doprajte čistú vodu.
Uznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.
Snímky: Paloma A., Fábio Alves z Unsplash