Niektoré pivá si pri výbere kupujeme vyslovene preto, že sme zvedaví. Stupeň zvedavosti bol pri pive s názvom Medobeer Braggot na maximálnej možnej miere. Najmä keď sme na etikete našli ešte aj označenie Honey Stout. Už dopredu môžeme povedať, že ide o pomerne nešťastne zvolené meno.
Braggot je totiž málo rozšírený pivný štýl. Neexistuje jeho presná definícia, základnou zložkou tohto piva je však med. V niektorých prípadoch môžeme hovoriť až o polovičnom podiele medu v zložení. V pive Braggot od Včelca nájdeme 9 percent medu a nesedí ani farba, ktorá je čierna.
Názov piva: Braggot – Drink of Legends – Honey Stout
Pivovar: Včelco
Druh piva: Stout
Krajina: Slovensko
Stupňovitosť: s°
Obsah alkoholu: 5,2%
Zloženie: Voda, jačmenný slad, včelí med 9%, chmeľ, kvasinky.
Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili necelé tri eurá.
Farba: Čierna.
Pena: Jemná, stredne vysoká, dlho si nedržala tvar.
Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu, kakaa aj náznakov medu.
Chuť: Sladový základ je výraznejší, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia káva, karamelu, kakaa, náznakov medu. Horkosť je nevýrazná, doznievanie horkasté so sladovejšou stopou.
Zhrnutie
Musíme sa priznať, že sme boli skeptickí, ale celkovo nás pivo príjemne prekvapilo. Ale tu môžeme hovoriť o dvoch pohľadoch. Ten prvý neprihliada na to, o aký štýl ide. V ňom môžeme hodnotiť pivo podľa toho, či chutí, alebo nechutí. Nám chutilo, keď bolo celkom lahodné, s príjemnými prechodmi aj celkovým vyznením. Nebáli by sme sa hovoriť ani o osmičke. Ale… Braggot to veruže nie je. Možno by sme mohli hovoriť o medovom Stoute (nakoniec to je aj na etikete). Za nás je to tak 7,5 bodu (a to sme prižmúrili jedno očko). Aj tak je to podarené pivo.
PS: Asi by mal pivovar zvážiť zmenu názvu. Je to podobné, ako keby ste pivo štýlu Porter nazvali Ležiak. Aj keď na etikete uvádzate aj to, že ide o Porter.