Niekedy vám stačí k tomu, aby ste zmenili doterajšie koníčky len málo. Napríklad len bezstarostne pozerať televíziu. Svoje by o tom vedel rozprávať Miro Olejník. Prešovčanovi zmenila jeho pivný život Show Jana Krausa. Dnes spolu s kamarátom Viktorom Štefančíkom stojí za pivovarom HejRup, ktorý sa v najbližších dňoch zmení z domáceho na kočovný. Ale nepredbiehajme.
Zábava musí byť
Že život treba brať s nadhľadom a pozitívne, dokazuje Miro všade. Nakoniec, predurčuje ho k tomu aj jeho rodinné zázemie. „Narodil som sa do rumo-katolíckej rodiny, no srdcom som bol vždy pivoslávny, teda kontakt a láska k pivu bola prítomná odjakživa,“ smeje sa Prešovčan. Ako sme už spomínali, jeho nazeranie na pivo zmenila relácia známeho českého komika.
„Prvá myšlienka a inšpirácia uvariť doma pivo, a že sa to dá, prišla niekedy v roku 2006 pri pozeraní Show Jana Krausa, keď v danej relácii ako tretí hosť za exota vystúpil domovarič. Trvalo to zhruba desať rokov, čo som si otvoril vlastné doma navarené pivo,“ hovorí už vážnejšie Miro.
Ako to býva zvykom v podobných prípadoch, prvá várka bola z koncentrátu. „Myslím, že to bol nejaký Brown Ale, piť sa to dalo, no bárs ako to nechutilo. Základnú sadu na varenie mi vtedy kúpil kamarát Peter „Kari“ Karabinoš. Jemu patrí mu vďaka, že ma vtedy nakopol, aby som prešiel k činu a niečo zvaril,“ spomína.
Pomoc kamarátov
Miro sa mohol vždy spoľahnúť na kamarátov, vďaka ktorým sa posúval vpred. „V začiatkoch mi pomohol terajší kolega z HejRup-u, prvý prešovský cyklista a Majster sveta vo varení kávy, Viktor Štefančík. Prispel na varňu a suroviny a mohlo sa začať variť,“ vysvetľuje.
Pri vymenovaní kamarátov však nekončí. „Tiež chcem spomenúť, že mi pri prvej „all grain“ várke pomohol Samuel Majerčák alias Potmehud a.k.a. Rank-D, prešovský pivný guru, nadšenec, degustátor, domovarič, a dobrý kamarát žijúci v pražskom exile. Vlastne nebyť jeho, tak sa asi nikdy nevenujem domácemu vareniu piva,“ priznáva.
Aby dal domácemu vareniu svoje čaro, založil si domáci pivovar. Meno našiel v slovnej hračke, ktorú poznajú už malé deti. Jej názov vznikol na mieste, ktoré v jeho prípade už raz ovplyvnilo jeho smerovanie. „HejRup vzniklo v jednu nedeľu poobede pri sledovaní Pokladu na striebornom jazere. Cornel Brinkley a jeho kumpáni pri ťažbe dreva na stavbu plte si týmto pokrikom pomáhali. Chudák Fred a Ellen, unikli smrti o vlások… Krásne jednoduché ľahko zapamätateľné slovné spojenie, vystihujúce aj našu situáciu,ׅ“ opisuje dôležitý okamih.
Sen o vlastnom pivovare
V pivovare však nie je sám. „Samému by bolo ťažko a smutno, HejRup pozostáva z troch členov. Ja („raditeľ od vareňa“), Viktor Štefančík („raditeľ od reklami“) a pes Kiwi („raditeľ kontroli“). Každý má svoje úlohy a pomáha ako môže,“ vysvetľuje s potrebnou dávkou humoru.
Ten je prítomný aj pri tvorbe názvov pív. Svoje kúsky pomenovali napríklad Piťo Segiň, Džad, Chihuri, cIPAna či Bujak. A odkiaľ berú inšpiráciu na netradičné názvy? „Tie prináša sám život a aktuálne pocity a spoločenská situácia. Plus máme potrebu pracovať s lokálnym prešovským nárečím a slovnými spojeniami, ktoré sú ľúbozvučné a chceme tiež prinavrátiť niektorým slovám život,“ naznačuje.
A aké majú plány do budúcna? „Najbližší plán do budúcna je nájsť pomocnú silu do kuchyne, ktorá bude mať na starosti upratanie, umývanie a sanitáciu všetkého používaného aparátu a miesta na varenie. Vieme prečo. Mala by byť fyzicky zdatná, pozitívne naladená, pro-beer orientovaná, kučeravé vlasy, najlepšie ženského pohlavia. Záujemkyne sa môžu hlásiť od včera na našom Fejsbuku,“ hovorí s úsmevom Miro.
Už vážnejšie však dodáva, že by chceli skúšať variť čo to dá. „Skúšať nové veci a vylepšovať stávajúce recepty, teda stráviť čo najviac času pri tom čo nás baví,“ naznačuje. Aktuálne však majú novinku. Skúsili si varenie v profesionálnom pivovare. „Naše pivko Džad bude komerčne dostupné pre širšiu verejnosť v predvianočnom čase,“ prezrádza Miro Olejník, ktorý sa netají tým, že sníva o vlastnom pivovare. Jedno je už dnes isté. „Všetko bude pri Toryse v Prešove…,“ uzatvára rozprávanie.
Snímky: HejRup