Prazdroj skončil s pivom v plaste. O rok skôr, ako plánoval

Prazdroj

Plzeňský Prazdroj Slovensko definitívne končí  s plastovými baleniami piva. Robí tak o rok skôr, ako druhá najväčšia pivovarnícka skupina na Slovensku avizovala. Urýchliť tento ekologický krok mohli dva zásadné faktory.

Stávka na sklo a plech

Prazdroj začal zo svojho portfólia vyškrtávať pivo balené v plaste už vlani, kedy z ponuky zmizli pivá pod značkami Gambrinus a Šariš. Prazdroj sa pochváli, že vďaka tomuto kroku ušetril viac ako 500 ton plastu ročne.

V ponuke zostali v plaste len značky Smädný Mních a Velkopopovický Kozel. Ich plnenie do tohto obalu skončilo. „irkularita je u nás v Prazdroji jedným z hlavných pilierov našej udržateľnej stratégie. Keďže pivné PET fľaše musia obsahovať špeciálnu membránu, ktorá znemožňuje z tohto obalu vyrobiť opäť pivnú PET fľašu, rozhodli sme sa na ceste k plnej cirkularite obalov od nich upustiť úplne,“ hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Aj preto skupina upravila portfólio. „Už na jeseň sme prestali stáčať pivo do PET fliaš úplne, a teraz sa iba dopredá to, čo je ešte aktuálne na skladoch,“ hovorí Grygařík s tým, že s dopredajom skladových zásob sa v prvých týždňoch budúceho roka môžu spotrebitelia ešte stretnúť.

Rastie záujem o sklo

Skupina hovorí o tom, že medzi spotrebiteľmi rastie záujem o vrátne fľaše. „Predaje pív v tomto balení totiž medziročne vzrástli nad očakávania, takmer až o 20 percent a vratné fľaše sa tak stali druhou najsilnejšou kategóriou z hľadiska objemov baleného piva na Slovensku,“ informuje pivovar.

V rozhodnutí škrtnúť plastové fľaše mohli pivovar presvedčiť dva podstatné faktory. Pivovar Šariš totiž nedisponuje plničkou na plastové fľaše. Pivo v tomto obale sa zväčša plnilo v Maďarsku. Druhým faktorom tejto zmeny môže byť zavedenie recyklácie obalov.

Po novom roku sa začnú zálohovať nielen plastové fľaše ale aj plechovky. Aj táto zmena môže spôsobiť nárast záujmu o sklenené fľaše. Ich manipulácia možno bude jednoduchšia ako v prípade plechoviek, ktoré sa budú musieť vracať nepokrčené.

Pivovar pritom verí, že aj z plechoviek sa stane ekologickejš materiál, ktorý sa bude môcť neustále používať. „Sme si istí, že v súvislosti s novým zálohovým systémom Slováci uvítajú možnosť vrátiť plechovky do predajní a dopomôžu tak k prakticky nekonečnej recyklácii hliníka bez dopadu na jeho kvalitu. Z plechovky sa tak opäť bude môcť stať plechovka,“ vysvetľuje na záver Martin Grygařík.

Prečítajte si aj

Na plechovky stavil ďalší pivovar. Pivo v nich ponúkne Čierny kameň

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko