Ak má byť pivný zážitok dokonalý, je potrebné, aby sa o tekuté zlato postarali profesionáli. Všetko sa to začína v pivovare, no ani zďaleka sa to v ňom nekončí. Veď nenadarmo sa hovorí, že sládok pivo varí, ale výčapník ho robí. V Plzeňskom Prazdroji Slovensko sa dlhodobo snažia rozvíjať záujem o výčapnícke remeslo a myslia pri tom aj na študentov odborných škôl s gastro zameraním.
Na tých sa firma zameriava od roku 2011, keď spustila projekt Cervesario Pivná akadémia. Ten sa, po dvoch rokoch utlmenia vynúteného pandémiou koronavírusu, vrátil do škôl na Slovensku a v Čechách v inovovanej forme a pod novým názvom Vzdelávací kurz Plzeňského Prazdroja. Koniec školského roka priniesol zhodnotenie jeho fungovania v novom šate.
Najprv teória, potom prax
Jednodňový kurz poskytuje žiakom prehľad základných znalostí súvisiacich s pivom, jeho výrobou a kvalitou a jeho súčasťou je aj praktická ukážka starostlivosti o pivné sklo, škola čapovania s Birellom, ako aj diskusia ohľadom zodpovednej konzumácie alkoholu. Program má tiež cez osobné stretnutie s dlhoročnými a skúsenými sládkami motivovať mladých, aby boli na svoj odbor hrdí a venovali sa mu aj po ukončení školy.
„Vzdelávací kurz Plzeňského Prazdroja sa zmeriava na študentov stredných škôl v odbore barman, čašník, servírka, hostinský a hotelový manažment, teda na tých, ktorí budú v rámci svojej budúcej kariéry priamo alebo nepriamo súčasťou pivnej kultúry. Jeho cieľom je prehĺbiť znalosti žiakov o výrobe piva, o správnej starostlivosti o pivo či o zásadách správneho čapovania. Po prezentácii prechádzame k praktickej ukážke čapovania, kde študentom vysvetľujeme, že pivné poháre musia byť vždy čisté, mokré a studené. A aby pivo krásne krúžkovalo, tak je potrebné dodržať aj správnu techniku čapovania,“ vysvetľuje Ján Píry, ambasádor projektu a obchodný sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko.
Tisícky absolventov kurzu
Počas 10 rokov sa vďaka vzdelávaciemu programu Prazdroja uskutočnilo na Slovensku viac ako 210 kurzov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 7 500 študentov. V uplynulom školskom roku sa na Slovensku podarilo v rámci novej formy kurzu zrealizovať 11 kurzov s účasťou 371 žiakov.
„Na základe našich skúseností a spätnej väzby môžem povedať, že študenti sa o pivnú kultúru zaujímajú. Pre mnohých je to prvýkrát, kedy sa stretnú s odbornejšími informáciami o pive a potrebe starostlivosti oň na prevádzke. Tiež si môžu vyskúšať, ako správne čapovať, čo je pre mnohých zážitok, ale aj potrebná prax. Študenti si uvedomujú, že vďaka znalosti profesionálneho čapovania majú nielen konkurenčnú výhodu oproti iným uchádzačom o prácu, ale zároveň vopred naberú pri čapovaní istotu, a tak môžu svoju pozornosť zamerať na prístup k zákazníkom. A ak spotrebiteľ dostane dokonale načapované pivo, navyše s príjemnouobsluhou, rád sa do prevádzky vráti,“ dodáva Ján Píry.
„Som rád, že žiaci našich gastro odborov absolvovaním Vzdelávacieho kurzu Plzeňského Prazdroja dostávajú vedomosti o tom, ako sa treba o pivo správne starať tak, aby sa v kvalite, v ktorej opúšťa bránu pivovaru dostalo až do pohára spotrebiteľa. Pre študentov je asi najzaujímavejšou časťou praktický tréning prípravy pohára na čapovanie a následne správna technika čapovania, ktorú si môžu následne sami vyskúšať,“ dopĺňa pohľad pedagóga Ing. Jozef Leško, učiteľ odborných predmetov na Strednej odbornej škola gastronómie a služieb v Prešove.
„Oceňuji, že Vzdělávací kurz byl veden zábavnou formou a přednášející s námi jednal jako rovný s rovným, tedy jako s profesionály. Prošli jsme si vše od nastavení a čistoty výčepního zařízení, až po správný servis hostovi. Názorně jsme si ukázali všechny chyby při čepování a jak jim zamezit. Jsem si jistý tím, že zkušenosti a praktické dovednosti, které jsem získal na tomto kurzu, jsem zúročil v soutěži Plzeňský korbel, kde jsem vybojoval druhé místo,“ uzatvára Václav Hranička, študent Hotelovej školy v Plzni.
Článok vznikol v rámci projektu #NaPivoSPrazdrojom, ktorý prináša Plzeňský Prazdroj Slovensko s cieľom rozvíjať slovenskú pivnú kultúru.
- Plzeňský Prazdroj Slovensko dlhodobo a účinne pomáha podnikom a reštauráciám. Ponúka rozsiahly systém podpory a rozvoja gastronomických podnikov na Slovensku, jeho aktivity rôznou formou pomáhajú takmer každej z viac ako 6-tisíc prevádzok, ktorým dodáva pivo.
- V roku 2022 spoločnosť do podpory a rozvoja podnikov investovala takmer 4,2 milióna eur, ktoré zahŕňali poskytnutie vybavenia ako napríklad výčapy, poháre, podpivníky, prenosné výčapné zariadenia, ale tiež vzdelávanie a rozvojové programy zamerané na kvalitu, propagáciu, odborné poradenstvo pre manažment a personál, až po samotný vzhľad prevádzky.
- Podniky, ktoré rozvojovým programom Prazdroja prešli, hlásia väčší záujem hostí, vyššie tržby a majú tak väčšiu šancu čeliť zložitej situácii.