Týchto päť chýb vám zničí zážitok z pitia čapovaného piva

Pohár - čapované pivo

Dokonalé čapované pivo nie je len o chuti a kvalite piva samotného. Je to aj o znalosti, zručnosti a základných pravidlách, ktorých sa musíme držať, aby výsledok stál za to. V tomto článku sa pozrieme na 5 najčastejších chýb pri čapovaní piva, ktorými dochádza k jeho znehodnoteniu a môžu vás o brať o kvalitný zážitok z pitia.

1. Nesprávna teplota pohára

Aj taký detail, ako je pohár rozhoduje o výslednej kvalite načapovaného piva. Ak je pohár príliš studený, nebodaj vybraný z mrazničky spôsobuje to, že je pivo príliš napenené, čím sa ničí jeho sýtenie a aróma. Ďalším extrémom je čapovanie do horúceho pohára, ktorý bol práve vybraný z umývačky. V tomto prípade bude pivo rovnako veľmi peniť a navyše sa môže stať, že pohár pri čapovaní praskne.

Pred čapovaním treba pohár opláchnuť studenou vodou. Pri skladovaní sklenených pohárov tiež treba dbať na to, aby boli na chladnom a tmavom mieste.

2. Chybné regulovanie tlaku alebo teploty

Okrem správnej techniky čapovania netreba podceňovať ani regulovanie tlaku alebo teploty výčapného zariadenia. Pri veľmi rýchlom čapovaní bude najpravdepodobnejším výsledkom nadmerne spenené pivo. Ďalším problémom je zle nastavený regulátor výkonu chladenia. Ak dáte chladenie na maximum, nevychladíte tým rýchlejšie pivo, spôsobíte tým akurát jeho zamrznutie a to už je väčší problém.

Ako väčšina pivných nadšencov vie, pri čapovaní piva je potrebné regulovať prietok cez výčapný kohútik páčkou kompenzátora tak, aby pivo nepenilo príliš veľa. Inými slovami, aby penilo práve tak, ako má. Treba si dať pozor aj na nastavenie regulátora výkonu chladenia, pretože sa vždy chladí iba to pivo, ktoré sa práve nachádza v chladiacej špirále vo vnútri výčapného zariadenia.

3. Znečistenie

Znečistenie je kapitola sama o sebe. Mnoho prevádzok na ňom pohorí. Od špinavých pohárov, na ktorých sú po načapovaní vidieť bublinky prilepené na bočnej strane, až po znečistené pivné zariadenie, vrátane výčapného kohútika. Toto všetko vytvára priestor na množenie baktérií, ktoré vytvárajú nepríjemné chute piva a negatívne ovplyvňujú dojem konzumentov z podniku, ako aj ich dojem z pivovaru, za ktorého výrobok je podnik zodpovedný.

Preto by mal každý podnik veľmi dôkladne pristupovať ku pravidelnej sanitácii priestorov, inventáru aj výčapného systému. Poháre sa majú čistiť v špeciálnych umývačkách pivného sklad (spülboy) alebo ručne a na čistenie použiť špeciálny čistiaci prostriedok na pivné sklo, ktorý po sebe nezanecháva chuť ani inú stopu. Výčapné zariadenie je potrebné vykonávať na pravidelnej báze a to od prípojky, cez hadice, potrubie až po výčapný kohútik.

4. Nevhodné skladovacie podmienky

Pivo sa dá ľahko zničiť aj zlým skladovaním. Neprospievajú mu extrémne nízke a ani príliš vysoké teploty. Jedným z najhorších nepriateľov piva je svetlo, ktoré spôsobuje jeho oxidáciu, pri ktorej vznikajú nepríjemné arómy a chute.

Vhodné prostredie, v ktorom by malo byť pivo skladované, je suché, vetrateľné a tmavé miesto s teplotou maximálne do 20°C. Ideálna teplota by však mala byť medzi 6–8°C. Tieto priestory je potrebné udržiavať čisté aby sa náhodným znečistením nekontaminovalo pivo. Pred narazením sa sud s pivom nechávať odležať aspoň 24 hodín.

5. Nesprávna čapovacia technika

Možno si poviete, že čapovanie piva nie je žiadna veda. Opak je však pravdou. Nesprávnou čapovacou technikou sa dá pivo znehodnotiť hneď niekoľkými spôsobmi. Pivo môže byť priveľmi napenené alebo naopak nemať žiadnu penu, a na tú pivári nedajú dopustiť. Rovnako dochádza ku znehodnoteniu piva pri kontaktne výčapného kohúta s pivom, kedy sa kontaminuje.

Pri správnej technike čapovania sa pivo čapuje do pohára nakloneného v  45° uhle po stene pohára. Pri plnení sa pohár postupne odďaľuje od výčapného kohúta, tak aby sa nenamáčalo do piva. Na záver by sa mal pohár držať rovno a odtiahnuť výčapný kohúť od pohára tak, aby sa vytvorilo primerané množstvo peny. Pivo by sa nemalo po načapovaní nechávať pod výčapným kohútom, aby padajúce kvapky neničili štruktúru peny. Pivo by sa tiež nemalo čapovať dopredu, pretože sa ohreje a zvetrá.

Ako vidíte, spôsobov ako zničiť kvalitné a poctivé pivo je mnoho. Ak sa vám stane, že vám v podniku prinesú zle načapované pivo, prípadne sa vám nepozdáva jeho vôňa alebo chuť, nebojte sa ho slušne reklamovať. Ako zákazník máte právo na dokonale čapované pivo.


Pivná akadémiaUznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.

Snímky: HEINEKEN Slovensko a Freepik