V Bratislave pripravujú Mestský pivovar Alžbetka

V Bratislave pribudne nový pivovar. Priestory v kultovom objekte Alžbetka vyplní už túto jeseň nový nájomník. Svoje brány by v nich mal otvoriť Mestský pivovar Alžbetka. „Ak pôjde všetko podľa plánov, prvé pivo by mali zákazníci ochutnať v októbri,“ hovorí pre portál oPive.sk hlavný sládok pivovaru Peter Chňupa.

Dvojička Komínu

V Alžbetke naposledy sídlil obchodný reťazec Billa, aktuálne v ňom prebiehajú stavebné úpravy, ktorých výsledkom má byť nový producent zlatistého piva v Bratislave. Jeho prevádzkovateľ nebude na pivovarskom trhu žiadny nováčik. Na Obchodnej ulici vyrastie dvojička Ružinovského pivovaru Komín. Nový podnik má ambíciu vytvoriť na rušnej ulici obdobne úspešný koncept ako na Miletičke.

„V Alžbetke ponúkneme rovnakú ponuku ako v prípade Komína. Na výčape bude trojica pív, ktoré zákazníci poznajú z Miletičky,“ prezrádza sládok. Na Obchodnej však nechcú zostať len pri svetlom a polotmavom ležiaku a štýle IPA. „Tým, že budeme pivo variť na dvoch miestach, vznikne priestor pre rozšírenie ponuky na päticu domácich pív֧, ktoré ponesú meno Komín,“ prezrádza Peter Chňupa, držiteľ ocenenia Sládok roka za rok 2015.

Aké pivá to budú, nechcel polemizovať. Všetko to bude záležať od aktuálneho dopytu na trhu i sezónnosti. Isté je to, že päť domácich pív by malo každý deň dopĺňať sedem hosťujúcich pivovarov. Ambíciou majiteľov je dávať priestor hlavne domácim pivovarom.

Uhorská kuchyňa

Pivovar bude disponovať tisíclitrovou varňou a 12 tankami. „Pivovarská technológia je podobná ako na Miletičke, je však viac prispôsobená našim potrebám,“ prezrádza Peter. A ako bude zvládať prácu na dvoch frontoch? „Momentálne neviem odhadnúť koľko práce bude na novom pôsobisku, určite sa však budeme pozerať po pomocnej sile, ktorú by sme zaškolili,“ naznačuje pre možných záujemcoch.

Kapacita reštaurácie bude 250 miest. Majitelia majú ambíciu vytvoriť aj terasu, či sa im to podarí, ukáže až realita. Koncept reštauračného pivovaru bude úplne totožný s Komínom. Aj na Obchodnej ulici ponúknu uhorskú kuchyňu. Zaujímavé bude to, že jedálne lístky oboch pivovarov budú úplne totožné.  V rovnakom duchu by mal byť zariadený aj dizajn celého podniku.

Okolo Obchodnej sa vytvára zaujímavé pivovarské prostredie. Neďaleko frekventovanej ulice už teraz fungujú Starosloviensky, Meštiansky i Kláštorný pivovar. Len niekoľko stoviek metrov ďalej varí pivo aj Pivovar Shenk.