V Kodani „prerobili“ botanickú záhradu na Beer Garden

Po roku a ďalšej návšteve Škandinávie je čas na druhý diel (Prvý nájdete TU). Opäť som sa zameral na pivá z kodaňských supermarketov, čapované pivá v Mikkeller podnikoch a pivá zo švédskych pivoték a o niektorých z nich napísal zopár slov.

Vyberiete si aj v supermarkete

V Kodani sa dá aj v obyčajnom supermarkete zašitom na sídlisku nájsť solídny výber pív. Áno, tak trištvrtina je navarená veľkými hráčmi, či nadnárodnými koncernami, ale aj tu sa dajú nájsť zaujímavé a netradičné pokusy aj od malých pivovarov. Zdá sa mi, že oproti minulému roku do ponuky pribudli hlavne väčšie objemy  (6 až 7 decové fľaše). Ceny v priemere 2 – 3 eurá za 0,5 resp. 0,7 dl. Sranda, že napríklad BrewDog stál menej ako väčšina lokálnych značiek.

Mikkeller bary sú kapitola sama o sebe. Od minulého roku pribudli dve nové lokality (bar na letisku a mexická reštaurácia s desiatimi výčapmi). My sme opätovne navštívili Mikropolis, Mikkeller & friends, ale aj Warpigs brewpub, kde to vyzeralo ako na dánskej verzii októberfestu s kilometrovými radmi na pivo a najdrahšími cenami zo všetkých spomínaných podnikov, ale tiež aj Mikkeller bottle shop, kde je toho na pozeranie a ochutnávanie až až.

Bez prestrelených cien

A do tretice, ak sa ocitnete v Malme, odporúčam vínotéku a pivotéku Systembolaget, kde nájdete stovky a stovky pív z celého sveta, ale samozrejme hlavne zo Škandinávie. A bez prestrelených cien.

Schiøtz Gylden IPA od Albani Bryggerierne
Na tento kúsok z veľkého pivovaru nás nahovoril predavač zo supermarketu Fakta, že je to jeho najobľúbenejšia značka z regálu. Spolucestovateľ teda vzal jeden kus, ale jemu dole krkom vôbec nešla. Dáva ju kolovať a do úst sa mi dostáva neobyčajná chuť. Stredne nahorklá IPA uvarená so šípkami a rozmarínom. Aj alkohol cítiť (5,9% ABV), ale hlavne ten rozmarín. Zaujímavá uletená chuť, ale celý večer si len s týmto predstaviť neviem. Fanúšikovia „herbal ejlov“ si to asi budú pochvaľovať viac.

Fafner Fynsk Luksusol od Bryggeriet Vestfyen
Ďalší pokus od veľkého pivovaru, no tento výtvor určite nebudú musieť sťahovať z predaja. Za smiešnu cenu dostanete v sedemdecovej fľaši 7,9 percentnú imperial IPU. Nasladlá chuť zradne zakrýva vysoké percentá alkoholu až by sa toto pivo patrilo premenovať „hučiak“. Ak idete na kvantitu, siahnite po tomto.

Carlsberg Brewmasters Collection American Pale Ale od Carlsberg
To najlepšie som si nechal na koniec. Po celom svete sa giganti pokúšajú fušovať aj do trhu s malými hráčmi. Debaty, či je to ok nechajme pre tentoraz bokom. Dánskym dôkazom je aj séria pív nazvaná Carlsberg Brewmasters Collection, v ktorej uvarili California Steam Beer, IPU, APU a Irrish Red Ale. Ja som narazil len na tretinkovú APU s nevýraznou chuťou, ktorá sa snaží byť horká, ale to je tak všetko. Dobrá akurát tak na uhasenie smädu alebo zbavenie sa chutí v ústach pred ďalším ozajstným pivom. Za tretinkovú fľašu som zaplatil v prepočte asi 1,40 €.

K-Town Head Splitter IPA navarená vo Fluxxus Brewing Company
Dnes nie je problém naraziť na pivo uvarené k rôznych výročiam alebo pre kapely. Táto IPA bola navarená pre návštevníkov festivalu K-town. Žiadna festivalová osmička alebo deviatka, aby ste toho vypili čo najviac, ale šialene ovocný a horký festivalový bastard. Oranžový džús, ktorý vám hneď po otvorení vyčaroval úsmev na tvári a hneď všetky kapely hrali parádnejšie 🙂

Kex Forbidden Fruit od Kex Brewing
Kex Brewing sú z Islandu, ale snáď to nevadí. Šialená kyslo – slaná chuť, v ktorej cítiť citrusy, passion fruit a zase kyslosť. Áno, hádate dobre, je to ľahké, ale parádne vyvážené letné goséčko. Veľmi zaujímavá vec!

Sour & Salt od Brekeriet
Toto goséčko s koriandrom je zážitok! Nie je to úplná kyselina a aj napriek vysokej slanosti je to úplne osviežujúce pivo. O slovo sa výrazne hlási aj koriander. Po dopití ešte dlho zoškrabávam soľ z podnebia.

Sigtuna Organic Ale od Sigtuna Brygghus
Dosť sladový sezónny Pale Ale. Priemerný exemplár, v ktorom sa to s horkosťou nepreháňa. Môže byť, ale ako ďalšie vyskúšam niečo iné.

Mango DIPA od Brewski
Ako už názov napovedá, ide o osem percentný mangový džús zo Švédska. Veľmi hustá konzistencia, intenzívna chuť manga namiesto horkosti a silná alkoholová dochuť. Wow!

Oppigårds Thurbo Double IPA od Oppigårds Bryggeri
A ostávame pri vysokých číslach. Osem a pol percentná double IPA a tu už to naozaj na jazyku buráca. Od Oppigårds som pil mnoho kúskov a väčšina ich íp mi príde chuťovo dosť podobných, líšia sa akurát alkoholovým dojazdom. Žeby rukopis pivovaru? Toto je zatiaľ ich najsilnejší počin. Veľmi sa teším na ich Double Winter Ale alebo Barley Wine.

15 Minutes of Flame od Chad Beer
S týmto názvom som čakal trošku väčšiu divočinu. Ľahšia a sviežejšia, jemne horká IPA ideálna na letné popíjanie. Uvarená metódou neskorého chmelenia, kde sa všetok chmeľ varil najdlhšie 15 minút. Touto metódou sa dá z chmeľov údajne vytiahnúť maximálna aróma.

Bonus na záver:

Pivo vás v Kodani nájdeš aj v botanickej záhrade. Tento rok je tu výstava The Nordic Beer Barden, ktorá zachytáva dlhú a bohatú tradíciu varenia piva v severských krajinách. Okrem chmeľov a obilnín tu majú vysadené všetky možné suroviny, hlavne bylinky, ktoré sa používajú hlavne na varenie štýlu gruit ale. Akurát že to celé sponzoroval Carlsberg. Neviem, čo s tými budú na jeseň robiť 🙂

Prečítajte si aj

Švédsko a Dánsko? Pivo tu kúpite aj za dve eurá

Autor textu a snímok: Adrik