Bývalé asistentky okresného šéfa Smeru chystajú pivovar

liptovsky-hradok-our-slovakia

Na Liptove pripravujú druhý pivovar. Remeselné pivo by chceli po novom ponúkať aj v Liptovskom Hrádku. Mesto, v ktorom žije necelých osemtisíc obyvateľov, doteraz vlastný pivovar nemalo. Všetko by sa to však malo v najbližších mesiacoch zmeniť. Kroky, ktoré povedú k regionálnemu producentovi piva, totiž rozbehla spoločnosť Davlin. Pomôcť jej majú eurofondy.

Firma už rozbehla proces verejného obstarávanie, kde hľadá dodávateľov pre svoj projekt. Ten počíta s rozpočtom niečo menej ako 402-tisíc eur (bez DPH). Pivovar by mal byť podľa predkladacej správy situovaný na adrese, na ktorej dnes sídli Hotel – Club Tesla. Bližšie podrobnosti predložené dokumenty neobsahujú.

Firma Davlin je pomerne neznáma a nemá ani vlastnú internetovú stránku. Spoločnosť  vznikla začiatkom roku 2013 a na jej čele stáli dve konateľky – Martina Kapitáňová a Marta Peláchová. Prvá už funkciu konateľky nevykonáva, stále je však vo firme. Na viacerých pracovných portáloch ste totiž pred pár dňami našli inzerát s pracovnou pozíciou vo firme Davlin a kontaktnou osobou bola práve Martina Kapitáňová. Zaujímavá je aj druhá zmienená. Osoba s rovnakým menom a titulom totiž pracuje v jednej zo základných škôl v Liptovskom Hrádku. Obe dámy majú pritom jedno spoločné. V minulom volebnom období robili asistentky poslanca Smeru-SD Ladislava Andreanského. Ten sa síce po tohtoročných voľbách do parlamentu nedostal, stále však stojí na čele okresnej organizácie Smeru-SD v Liptovskom Mikuláši.

Kým Martina Kapitáňová podpísala v máji 2012 zmluvu na prácu asistentky s Kanceláriou národnej rady Slovenskej republiky na 28 388 eur, Marta Peláchová tak urobila o rok neskôr a jej zmluva bola nižšia o tritisíc eur. Práca asistenta poslanca nemusí znamenať, že osoba je členom strany. Zväčša je však obsadzovaná blízkou osobou.  Zaujímavé vyjadrenia k pozícií asistentov poslancov poskytla aktuálne Renáta Kolenčíková, ktorá zakladala Smer v Nitre. „Všetci krajskí tajomníci strany boli platení cez platy asistentov poslancov Národnej rady. Aj ja – tri volebné obdobia,“ uviedla pre Denník N. Spojenie podnikateliek s poslancom tak nemusí nič znamenať, fakt je však ten, že finančné prostriedky pre pripravovaný pivovar má pod palcom ministerstvo pôdohospodárstva a ich finálne schvaľovanie môže mať do istej miery politický rozmer.

Hotel – Club Tesla, kde by mal pivovar sídliť, je pritom od minulého leta v súkromnom vlastníctve. Od mesta ho odkúpila už spomenutá Martina Kapitáňová. Cena bola skôr symbolická. Mesto Liptovský Hrádok predalo ubytovňu aj s pozemkami za 60-tisíc eur.

Portál oPive.sk sa s otázkami obrátil aj na spoločnosť Davlin, počas týždňa sme však nedostali žiadnu odpoveď. Firma teraz bude do 14. novembra čakať na ponuky na realizáciu projektu. Ďalší priebeh schvaľovania budeme sledovať.

K rozmachu remeselných pivovarov na Slovensku pomáhajú aj eurofondy. Množstvo malých výrobcov piva vzniklo práve vďaka pomoci z Bruselu. Pivovar v Liptovskom Hrádku nie je jediný, ktorý aktuálne čaká na proces verejného obstarávania. Obdobne je na tom asi desiatka ďalších firiem, ktoré chcú u nás stavať menšie pivovary.

O pivovare v Liptovskom Hrádku sme písali aj v ďalších dvoch článkoch. Nájdete ich TU a TU.

Snímka: Flickr/Our Slovakia