Košice opäť potvrdzujú, že z pohľadu pivného trhu zdatne sekundujú hlavnému mestu a v mnohých ohľadoch udávajú trendy. Práve v metropole východu v polovici júla otvoria podnik U Seburgiho, ktorý sa výraznou mierou zapíše na mapu priaznivcov piva. Podnik totiž ponúkne najširší výber piva na Slovensku. „Fľaškovňa U Seburgiho bude obsahovať sortiment 1000 značiek pív z celého sveta. Počítame aj s archívnymi pivkami a celkovo budú prevažovať pivá štýlu IPA,“ hovorí pre portál oPive.sk generálny manažér a majiteľ U Seburgiho Miroslav Želinský.
Známe meno
Ak sa vám jeho meno zdá povedomé, máte pravdu. Rovnaká osoba stála za zrodom košických podnikov Red Nose Pub a Dobré Časy. Ak by išlo všetko podľa pôvodných plánov, U Seburgiho mohlo byť na mape remeselných podnikov už štyri roky. „Bolo to v novembri 2013, keď som pokračoval v realizovaní myšlienok z Red Nose Pubu a rozbiehal projekt Dobré Časy. Seburgis alebo U Seburgiho bol jeden z troch názvov, ako sa mali volať Dobré Časy. V posledný okamih však prišiel blesk z jasného neba a boli to nakoniec Dobré Časy. Názov mal aj symboliku pre môj ďalší život,“ spomína Miroslav Želinský.
V tejto súvislosti opisuje aj to, ako vznikali jednotlivé názvy jeho pôvodných podnikov. „Red Nose Pub bol spájaný s Bolkom Polívkom a jeho nosom z manéže, tam som sa rozhodol pre anglickú verziu,“ približuje majiteľ, ktorý dodáva, že Bolkovi Polívkovi vydával pasy v Plzeňskej Hospode na Bielej č. 3 a Miroslavovi Donutilovi v Country Clube Diera.
Kým v prípade Red Nose Pubu zvíťazila angličtina, Dobré Časy aj U Seburgiho majú mať slovenský pôvod a majiteľ do dokazuje príbehom, ktorý stojí za názvom podniku. Seburgi bol totiž zakladateľ košického pivovarníctva. Práve tento rod určoval jasné pravidla pre varenie i čapovanie piva.
„Už dávno pred rokom 1514 košickí sládkovia presne dodržiavali výrobný postup, načas platili dane, neokrádali mestskú pokladnicu rôznymi špekuláciami pri výrobe. Dnes by sme to mohli nazvať pevnou technologickou disciplínou,“ vysvetľuje Miroslav Želinský.
Podľa jeho slov prichádzali do Košíc nevyučení tovariši z cudzích miest, aby sa za určitý poplatok priučili pivovarníckym a sladovníckym fortieľom, ktoré tu po stáročia poznal a chránil Seburgiho rod. „Lepší príbeh som nenašiel a veľmi sa mi páči,“ naznačuje majiteľ.
Zužitkovanie skúseností
Aj tento podnik má odrážať skúsenosti jeho majiteľa. „Myslím, že po 28 rokoch práce s pivom poznám priania zákazníka veľmi dobre. Už v druhej polovici deväťdesiatych rokov som riaditeľovi pivovaru Šariš pánovi Havrišovi hovoril, že na Slovensko treba doniesť nové značky pív lebo je tu nuda. O necelý polrok som mal na čape 12 značiek pív,“ približuje Miroslav Želinský.
Ten poukazuje aj na to, že trh sa pokrivil skupovaním domácich pivovarov a tak v predchádzajúcich podnikoch vsadil aj na české značky. V prípadne podniku na Hlavnej ulici č.80 chce staviť na maximálnu pestrosť a kvalitu. „Koncept je postavený na ochutnávke kvalitných pív (základ – Ale, IPA, Porter ), whisky (základ – Jameson ), cigár (základ – Kuba ) a potravinách s poctivou prípravou. Cieľom je spojiť chuť piva a jedla, poskytnúť zákazníkom gastronomický zážitok a teda zážitkovú gastronómiu,“ naznačuje.
Tešiť sa môžu aj fanúšikovia remeselného piva. „V hlavnom bare bude 23 výčapov, kde bude hrať prím anglický pivovar Fuller’s so svojou krásnou pipou,“ hovorí. Pivotéka ponesie názov Fľaškovňa U Seburgiho a ponúkne spomínaných tisíc značiek piva. Nebude to však všetko.
Špecialitou má byť aj ochutnávková miestnosť s piatmimi výčapmi. „Budete si tu môcť vybrať a v pokoji vyfajčiť cigaru alebo ochutnať priamo z drevených sudov 12 značiek írskej whisky,“ hovorí Miroslav Želinský a dodáva, že do projektu sa zapojil aj Jameson.
Sen o pivovare
A na ktoré piva sa môžu zákazníci tešiť? „Pivá neprezradím. Ale jedno je isté, budeme predávať pivo, pivo, pivo … bez rozdielu pôvodu. Našim plus bude vlastná apka, ktorou sa budete môcť obslúžiť aj bez čašníka. Nájdete v nej popis všetkých pív, ktoré budeme ponúkať,“ naznačuje majiteľ košického podniku.
Podnik by chcel otvoriť najneskôr 15. júla. A bude to pre Miroslava Želinského absolútny profesionálny vrchol? „Môj vrchol mali byť Dobré Časy, ale mládež ma postupne prevalcovala. V Časoch ostali synovia a pán Egner, tak im prajem veľa šťastia a ja idem za svojím. Viem, že ma čaká pekný projekt, ktorý bude posledný v Košiciach,“ naznačuje majiteľ a dodáva, že ešte jeden by mal byť v Prahe.
Sny má však stále. Aj tie pivovarské. „Nezrealizovaný sen je vlastný pivovar, ale v tomto objekte mám dva projekty na pivovar s kapacitou 800 miest na sedenie … uvidíme,“ uzatvára tajomne generálny manažér a majiteľ U Seburgiho Miroslav Želinský.