O zdražovaní a zvyšovaní nákladov sme už aj my popísali viac článkov. Celý pivovarnícky sektor posledné dva roky rieši sťažujúce sa podmienky na trhu. Situáciu v nasledujúcich mesiacoch ešte viac skomplikujú dosahy vojny na Ukrajine.
Zásobárne obilia
Ukrajina, ale aj Rusko totiž patri medzi najdôležitejších vývozcov obilnín na svete. Podľa štatistík holandskej finančnej skupiny Rabobank produkuje Rusko 13 percent a Ukrajina päť percent svetového jačmeňa, ktorý patrí medzi základné zložky pri výrobe piva.
Obe krajiny tvoria zhruba 30 percent celosvetového exportu. Už teraz môžeme hovoriť o tom, že trh zažije v nasledujúcich mesiacoch výpadky. Kým v prípade Ukrajiny je nejasné, o koľko produkcia poklesne a či vôbec štát umožní vývoz tejto komodity, produkcia Ruska zase podlieha sankciám.
Tu je treba povedať, že časť jačmeňa z Ukrajiny a Ruska sa využíva ako krmivo. Vplyv na pivovarníkov to však bude mať. Keďže trh je globálny a jačmeň na trhu bude chýbať, čo sa podpíše pod jeho cene. Pod väčším tlakom budú hlavne minipivovarníci, ktorí nemajú takú pozíciu ako veľké pivovary.
Ceny už išli hore
Ako informoval Denník E, slovenské pivovary už reagovali na zvyšujúce sa náklady. „Nám iba elektrina od vlaňajška zdražela až na 4-násobok a plyn na 6-násobok. Takto sme už začiatkom tohto roka zvyšovali ceny našich pív o nebývalých 10 percent a teraz ešte chceme zvyšovať ceny o ďalších 10 percent, inak nedokážeme byť rentabilní,“ uviedol pre denník Branislav Cvik, spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru
Zvyšovanie cien priznal aj Heineken Slovensko, ktorý cenníky pri niektorých pivách upravoval o tri až päť percent. Zdražoval aj Plzeňský Prazdroj Slovensko. Ten začiatkom roka zvýšil ceny piva v obchode o 3,5 percenta. Od apríla vzrastú ceny piva určeného na výčap o vyše štyri percentá.
Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko, poukazuje na to, že aktuálne dianie povedie k zdražovaniu. Otázkou zostáva, v akej miere budú pivovary nútené zvyšovať ceny. „Pokiaľ Ukrajina nezaseje, tohtoročná úroda bude aj pre pivo veľký problém. Po lete môže byť tlak na ceny plodín ešte väčší ako teraz,“ naznačil pre Denník E Grygařík.
Prečítajte si aj
Snímka:Brewery photo/Freepik