Slovenský trh s minipivovarmi rieši najväčšiu krízu vo svojej krátkej histórii. Opatrenia, ktoré prijal štát v súvislosti s bojom proti šíreniu nového koronavírusu, znamenali utlmenie všetkých aktivít producentov piva. Podľa prieskumu, ktorý urobil oPive.sk medzi malými pivovarmi, väčšina malých hráčov vydrží v takomto režime len pár týždňov.
Zložité prostredie
Aj keď v posledných rokoch zaznamenala krajina boom malých pivovarov, situácia na trhu nebola ideálna. Tak ako v iných odvetviach, aj v tomto prípade riešili podnikatelia mnoho problémov, ktoré sa podpísali pod kvalitu podnikateľského prostredia.
Prvou výzvou bolo vytvorenie nového trhu. Vyše deväťdesiatpercentný podiel na predaji piva na Slovensku mala a stále aj má dvojica pivovarov Heineken Slovensko a Plzeňský Prazdroj Slovensko. Malé pivovary museli nový trh, ktorý bol špecifický iným typom ponuky, budovať od začiatku.
Problémom pritom neboli len nadnárodné giganty, ktoré vedeli „motivovať“ krčmárov či majiteľov podnikov štedrou podporou. Veľká konkurencia sa u nás udomácnila z Česka. U našich západných susedov je takmer pol tisícka producentov piva a mnohé využívajú pri expanzii prvú možnosť – tou je práve Slovensko.
Aby toho nebolo málo, trh s pivom pokrivili eurofondy. Niektoré pivovary vznikli len preto, že majiteľom bolo umožnené čerpať dotácie z európskych fondov. Nešlo pritom o domovaričov či fanúšikov remeselného piva, ktorí si vytvorením pivovaru splnili sen. Išlo len o biznis plán, ktorého cieľom bolo zvýšiť výkonnosť penziónu, hotela či reštaurácie.
Pivovary tak nestáli na rovnakej štartovacej čiare. Kým časť bola zaťažená úvermi a pôžičkami, druhej sa dýchalo ľahšie, keďže jej rozbeh dotovali eurofondy. Podčiarknuté a zrátané, malý nezávislý pivovarník, ktorý dotoval vznik svojho pivovaru sám, musel čeliť a stále čelí štyrom typom konkurentov – veľkým nadnárodným pivovarníckym skupinám, českým malým aj veľkým pivovarom, slovenským minipivovarom, ktorým pomohli eurofondy a samozrejme bežnej pivovarníckej konkurencii, ktorá vznikla rovnako ako jeho pivovar.
Pivo sa prakticky nevarí
A do tejto zložitej situácie prišiel koronavírus, zatvorenie prevádzok a odstrihnutie od najdôležitejšieho zdroja – predaja čapovaného piva. Práve to je z hľadiska existencie malých pivovarov najdôležitejšie.
Na rozdiel od veľkým pivovarov nedisponujú malí hráči plne automatickými fľaškovacími či plechovkovými linkami. Inak povedané, nestačí stlačiť tlačidlo a pivo vychádza naplnené. Plnenie piva do fliaš si vyžaduje veľké percento manuálnej práce, čo celý výsledok predražuje a robí ekonomicky málo efektívnym.
Na strane druhej, pri čapovanom pive je tento moment zanedbateľnejší. Maržovosť je pri tomto predaji vyššia. Ako sa ukázalo, slovenský spotrebiteľ bol ochotný za kvalitné pivo z remeselného pivovaru zaplatiť aj viac. Predáva sa nielen pivo aj zážitok spojený s posedením s priateľmi.
Odstrihnutie tohto predajného kanála však spôsobilo, že malí hráči po zavedení opatrení urobili viac-menej rovnaký krok – prestali variť pivo. V malých pivovaroch na Slovensku sa dnes prakticky nevarí pivo.
Patová situácia
„Varenie piva sme úplne prerušili, predaj piva v KEG je skoro na nule. Predávame trochu fliaš, ale z ekonomického hľadiska nám to netvorí na päť percent tržieb,“ hovorí Michal Kováč z bratislavského pivovaru General.
Nálada je u mnohých pivovaroch na bode mrazu. „Situácia je pre nás likvidačná. Snažíme sa zabojovať rozvozom jedla a piva, predajom z okienka a funkčným e-shopom. Všetko kleslo o viac ako 90 percent. Pivo sme nevarili už takmer tri týždne, to sa nám ešte nestalo, lebo u nás sa vari aj cez Vianoce,“ hovorí Peter Demko z Piešťanského pivovaru ŽiWell.
Prevádzkovatelia či majitelia pivovarov tak stopli čo sa dalo. „Prevádzku sme utlmili na maximum. Dohodárov sme poslali domov, TPP zamestnancov sme znižovali úväzky a fakturanti taktiež zostali doma, bez príjmu. V podstate, chodí len jeden zamestnanec kontrolovať technológie, či všetko beží bez problémov,“ opisuje situáciu Marek Gehry z pivovaru U Ábela.
Že je situácia vážna dokazujú aj kroky mnohých pivovarov. Tí v snahe predať čo najviac piva, pristúpili k výraznému poklesu cien. V niektorých prípadoch podliezli aj veľkoobchodné ceny. Hrá sa totiž aj o čas. Pivo nebude v ideálnej kondícii večne.
Aj udržanie navareného piva niečo stojí. „Používame najkvalitnejšie suroviny a drahý technologický postup. Pivo non-stop chladíme ľadovou vodou aj teraz počas skladovania a bez možnosti distribúcie. Náklady len na udržanie už vyrobeného množstva sú obrovské,“ hovorí Martina Hlinová z Kláštorného pivovaru.
Navyše, v týchto dňoch sa mala pomaly rozbiehať hlavná sezóna. Tá je z pohľadu pivovarníkov kľúčová. A dnes nikto nevie povedať, dokedy obmedzenia potrvajú. „Pokiaľ budeme mať zatvorené ešte aj celé leto, a teda budeme bez sezóny, nevieme si spraviť ani žiadnu finančnú rezervu na zimu,“ konštatuje Jana Pršová z Panského pivovaru Bojnice.
Koľko týždňov?
A nejde pritom o vyplakávanie či bezdôvodné sťažovanie sa. Výpadky predaja a pokles tržieb na nulu prišli z dňa na deň. Aj preto pivovarníci očakávajú, že výraznejšie pomôže štát. Pivovarníci by privítali odloženie platenia preddavkov za dane, zníženie DPH, príspevok na nájomné či energie.
Majitelia poukazujú na nerovné podmienky najmä v porovnaní so zahraničím. Tibor Hlavička z pivovaru Zámčan poukazuje na to, že DPH pre gastro je v každej vyspelej krajine na úrovni piatich až maximálne desiatich percent, len u nás je to na úrovni 20 percent.
„Vieme si predstaviť rapídne zníženie cien energií a palív. Štát by mal v prvom rade naštartovať úverovanie malých firiem so zvýhodnenou sadzbou aj na úrovni bezúročných pôžičiek. Mali by sa zaviesť úvery bez schvaľovania s nízkou úrokovou sadzbou do výšky 20-30 percent ročného obratu. celoplošne zníženie odvodov,“ myslí si Tibor Hlavička.
Akú pomoc od vlády by privítali pivovary
- Odloženie platenia preddavkov za dane.
- Dotácie na pracovné miesto. A nielen na zamestnanca, ale aj dohodárov či fakturantov.
- Príspevok na nájomné a energie.
- Zníženie DPH.
- Zníženie spotrebnej dane na pivo.
- Preplatenie odvodov na zamestnanca.
- Pružnejší zákonník práce.
- Lacné úvery, resp. bezúročné úvery s garanciou štátu.
Časť pivovarníkov sa však na štátny zásah pozerá skepticky. „Na opatrenia vlády sa spoliehať netreba. My fungujeme ako výpalnícky štát. V čase krízy nás prosia aby sme neprepúšťali, udržali výrobu, snažili sa, ak prídu lepšie časy, pošlú na nás kontroly. Kým nezmeníme prístup štátu a úradníkov na proklientsky, prozákaznícky, všetky opatrenia vnímam len ako obrazne povedané falošný úsmev,“ konštatuje Peter Novotný, majiteľ pivovaru Buchvald.
Pivovarníci tak čakajú a prepočítavajú na aké kroky kedy pristúpia. Na otázku, ako dlho vydržia v aktuálnom stave, sa odpoveď počítala od jedného po tri mesiace. „Robíme všetko preto, aby sme pre zamestnancov mali dostatok práce. Veríme, že ak tieto obmedzenia pominú do dvoch mesiacov, nebudeme musieť pristupovať k razantnejším opatreniam,“ hovorí Ján Kadlec z Holíčskeho pivovaru Wywar.
Aspoň svetlo na konci tunela
Časť pivovarníkov sa snaží rozmýšľať aspoň trochu optimisticky. „Budeme v očakávaní novej doby. Potom zapneme naplno a budeme opäť prinášať ľuďom radosť,“ nestráca optimizmus Lukáš Vdovjak z popradského Minipivovaru Tatras. Ten naznačil, že premýšľajú nad varením piva, ktoré vyžaduje dlhšie ležanie.
„Ja si myslím, že ak to prejde urobí sa ešte silnejšie puto medzi nami a našimi zákazníkmi a odmenia nás svojou ešte väčšou podporou ako doteraz. Pivovar a práca v ňom je poslanie a musíme mať svetlo na konci tunela, pre nás sú to naši štamgasti,“ rozmýšľa nahlas Peter Novotný z Buchvaldu.
Pivovarníci tak aktuálne predávajú aspoň fľaškové pivo a čakajú. Nič iné im teraz nezostáva. Odhady portálu oPive.sk hovoria o tom, že ak by kríza trvala dlhšie, zaniknúť môže každý piaty malý pivovar u nás. Najhoršie na tom celom je to, že pivovarníci toho veľa aktuálne spraviť nevedia.
„Obávam sa, že po prvý raz osud našich biznisov nemáme vo svojich rukách. Je v rukách politikov. A verím, že tí chápu, že ak tu padne celý sektor malých a stredných podnikateľov (čo si nemusíme klamať, že reálne hrozí), padne takmer určite aj celá naša ekonomika. A až potom príde ten skutočný hardcore,“ uzatvára Peter Demko.
Prečítajte si aj
Koronavírus je pre pivovarníkov problém. Väčší môže prísť po ňom
Obrázok od abruellmann z Pixabay