Krčmár, čašník či výčapník. Ich pomenovaní je veľké množstvo. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, práve oni do veľkej miery ovplyvňujú zážitok z pitia zlatistého moku. A častokrát platí, že vylepšiť toho veľa nemôžu, pokaziť však áno.
Práve na výčapníkov a ich kvalitu sa zameriava súťaž Pilsner Urquell Master Bartender. Tento rok sa v Plzni uskutočnil už deviaty ročník. A v jednej veci bol prelomový. Najlepším výčapníkom sa prvýkrát stala žena. Prvenstvo si na Záhorie odniesla Petra Sečkárová z Plzeňskej reštaurácie v Malackách. „Je to zatiaľ najväčšie ocenenie mojej práce, ešte stále tomu nemôžem uveriť. Uspieť v takej silnej konkurencii je snom asi každého tu. Chcela by som sa tiež poďakovať porotcom, ktorí nás vedú nielen k správnemu prístupu k pivu, ale aj k jeho dokonalému servírovaniu,“ povedala po zisku titulu Master Bartender 2016 Petra Sečkárová.
Čo rozhodlo o jej prvenstve? Súťažilo sa v technike čapovania, porota si všímala štýl servírovania, pýtala sa na znalosti z oblasti výroby a histórie piva, no ocenila aj charizmatické vystupovanie a schopnosť komunikácie s hosťom. Podľa organizátorov je cieľom súťaže ocenenie tradičného remesla výčapníkov, ale tiež skvalitňovanie úrovne servisu v slovenských reštauráciách. „Vedieť načapovať bravúrnym spôsobom polliter zlatistého piva s bielou smotanovou penou, to nestačí na to, aby bol výčapník vo svojej profesii naozaj dobrý. Musí byť tiež osobnosťou, kvôli ktorej budú hostia do reštaurácie prichádzať a zase sa tam vracať,“ uviedol člen poroty a sládok pivovaru Pilsner Urquell Václav Berka.
Len pre úplnosť, na druhom mieste skončil Martin Repaský z Pilsner Restaurant v Banskej Bystrici a Vladimír Čanda z Pilsner Urquell Pub v Košiciach obsadil tretie miesto. Finále predchádzali dve regionálne kolá, z ktorých postupovali štyria výčapníci.
Snímka: Pivovary Topvar