Staropramen varoval minipivovar: Zmeňte meno, lebo vás dáme na súd

Staroraven

Pivovarnícke Česko riešilo v uplynulých dňoch zaujímavú kauzu. V hlavných úlohách bol druhý najväčší český pivovar Staropramen a minipivovar Raven z Plzne. Veľkému hráčovi sa nepáčilo pivo, ktoré Raven pomenoval Staroraven.

Hrozba súdom

Všetko sa to začalo v podstate nevinne ako aprílový žart. Raven uviedol na trh pivo s názvom Staroraven 10°. Išlo o pivný štýl Kölsch, ktorý v našom regióne nie je až tak rozšírený. Predpona „staro“ však nahnevala predstaviteľov Staropramenu, ktorý poslali do pivovaru Raven predžalobnú výzvu.

V nej upozorňujú minipivovar, že „neoprávnene používajú slovný prvok STARO“, čo pivovaru Staropramen môže spôsobovať majetkovú aj nemajetkovú ujmu. Ak v tom budú pokračovať, pivný gigant sa obráti na súd.

Majiteľ pivovaru Raven Ladislav Vrtiš na toto upozornenie reagoval na sociálnej sieti. Zverejnil list, ktorý poslal právnikom Staropramenu. V ňom im odkazuje, že „pokiaľ ich niečo žere, tak mi nabudúce normálne cinknite a dáme pivo“.

„Hele, nie sme úplné citlivky, ale so Staráčom nás ešte nikto nikdy neporovnával. Osobne tiež nepoznám podnik, kde by bol ten apriláč vedľa Staráča. Od založenia pivovaru sa cielene snažíme držať od Staráča čo najďalej a myslím si, že sa nám to darí,“ písal v liste Vrtiš.

Pivo premenovali

Každopádne Raven sľúbil, že „už to nikdy neurobia“. Pivovar svoje pivo premenoval zo Staroraven na Novoraven.  „Všetky dve promofotky sme z webu stiahli. Platenú propagáciu nepoužívame, tak sa nebojte, že to bude niekde na billboardoch,“ píše majiteľ minipivovaru.

Svoj postup vysvetľoval Staropramen pre iDnes.cz. „Výzva pivovaru Raven bola zaslaná s naším vedomím právnou kanceláriou. Ide o štandardný postup bežne používaný pri neoprávnenom použití ochrannej známky. Cieľom je druhú stranu na neoprávnené použitie upozorniť a vyzvať na jeho ukončenie,“ uviedla pre web hovorkyňa Pivovarov Denisa Mylbachrová.

Prečítajte si aj

Ako sa Česi a Američania o značku piva sto rokov súdia