10 „najhlúpejších“ pív na svete

Vadí vám v pive príchuť citrónu, karamelu či kávy? Nezdá sa vám, že ste trošku konzervatívny? Keď si totiž prečítate rebríček 10 „najhlúpejších“ pív na svete, ktorý zostavil portál The Drink Business, asi zostanete v úžase. Pivo sa totiž najmä za oceánom dokáže uvariť naozaj z hocičoho. Čitateľov so slabším žalúdkom vopred upozorňujeme, že vrchné poschodia rebríčka sú určené len pre silné žalúdky.

10. Pivo z banánov

1. banány

Banán ako ingrediencia piva je typická pre východnú Afriku. Práve tu je toto pivo obľúbené a africkým receptom sa inšpirovali aj pivovary mimo čierneho kontinentu. Príkladom je kúsok z amerického pivovaru Sprecher Brewing Company. Pivo Sprecher Mbege Ale je nefiltrované a má obsah alkoholu na úrovni sedem percent. Skúste hádať akú ma farbu?


 9. Konopné pivo

02. Konope

Písal sa rok 1996 a v Nemecku pozmenili zákony, ktoré upravovali používanie konope. A nemecký pivovar Kronenbrauerei Wahl to využil. Na trh v tom istom roku uviedol pivo Cannabia. To sa najprv varí ako klasický ležiak, v druhom stupni sa však pridáva organické konope. Konopné pivo však nájdete aj v našom regióne. Špeciál s názvom Hemp Valley Beer ponúka Pivovar Nová Páka.


8. Horčicové pivo

03. Horčica

Horčičné semienka skúsili dať do piva Belgičania. Výsledkom bolo pivo Brouwerij Smisje Wostyntje Mustard Ale. To je zložené z jačmenného a mníchovského sladu, dvoch druhov chmeľu a horčičných semienok. Výsledkom je pivo, ktoré má obsah alkoholu na úrovni 7 percent. Degustácie ukázali, že chuť horčice je výraznejšia pri teplejšom pive.


7. Pivo s karí

04. Karí

Sládok pivovaru Sharp’s Brewery Stuart Howe spojil svoje dve lásky – pivo a indické korenie karí. Výsledkom bolo pivo, ktoré okrem jeho obľúbeného korenia obsahuje aj čili, zázvor, koriander, kardamón a fenikel.


6. Pivo z pizze

05. Pizza

Skúste hádať, ktorý národ prišiel na túto „delikatesu“. Samozrejme, že Američania. Pivovar Sprecher Brewing Company jednoducho zomlel klasickú pizzu Margarita a vylúhovanú vodu zapojil do procesu varenia. V zložení nefiltrovaného piva s názvom Mamma Mia! Pizza Beer tak nájdete aj oregano, cesnak či bazalku.


5. Ustricové pivo

06. Ustrice

Za týmto kúskom nehľadajme Američanov, ale Írov. Práve írsky pivovar The Porterhouse Brewing Company v roku 1996 skúsil navariť Oyster Stout. Jeho špeciálnou prísadou sú práve ustrice. Na prekvapenie, pivo žne úspechy. Zhovievavé sú k nemu aj recenzie.


4. Pivo so zlatom, kadidlom a myrhou 

07. Zlato, myrha, kadidlo

Čítate dobre. Pivovar The Lost Abbey si vymyslel riadne uletený vianočný špeciál. Odvodil ho od troch darov, ktoré dostal pri narodení Ježiško – zlato, kadidlo a myrha. Okrem vzácneho kovu zakomponovali do piva aj kôru zo živice stromov rodu Boswellia, ktoré sa využívajú na výrobu kadidla. Pivo dostalo názov Gift Of The Magi, čo môžeme preložiť aj ako Dar od Troch kráľov.


3. Pivo z fúzov

08. Fúzy

Tak toto chcelo silný žalúdok. Sládok pivovaru Rogue Ales Brewer’s John Maier a jeho šéf  Brett Joyce hľadali nový zdroj kvasníc. Joyce zo zábavy skúsil zobrať vzorku z fúzov sládka (ten si ich neholil od roku 1978) a zostal prekvapený. Kvasnice boli životaschopné. Netrvalo dlho a americký pivovar ich začal rozmnožovať, aby mohol ponúknuť „pivo z fúzov“.


2. Pivo z „mačacích hovienok“

09. Hovienka

Káva z trusu mačkovitej šelmy cibetka je údajne najlepšia a zároveň najdrahšia na svete. Zviera sa totiž živý aj plodmi kávovníka, ktoré prechodom jej tráviaceho ústrojenstva zostanú neporušené. Po ich očistení vzniká už spomínaná káva, ale aj pivo. Práve tieto zrnká sa totiž rozhodol využiť aj dánsky kočovný pivovar Mikkeller. Výsledkom je Stout s obsahom alkoholu na úrovni 10,9 percenta.


1. Pivo z býčích semenníkov

Rocky Mountain Oyster Stout - Wynkoop Brewing Company

A na záver najväčšia kuriozita. Ani nemusíme pripomínať, kde ju varia. Americký pivovar Wynkoop Brewing Company sa  snažil spojiť denverskú špecialitu – vyprážané býčie semenníky s pivom. Výsledkom bol Stout s použitím semenníkov. Stačilo pred kvasením pridať tieto pečené „delikatesy“. Pivo samozrejme nájdete len v Amerike.