10 svetových miest, v ktorých je pivo náboženstvom

Sú mestá, v ktorých pivo jednoducho milujú. Krčma na každom kroku a desiatky značiek, ktoré musíte ochutnať. Pivo je tam akýmsi náboženstvom. Kanadský portál Readersdigest.ca vybral 10 svetových miest, ktoré sú z pohľadu pivného fanúšika najlepšie. Ak si plánujete cestu, môžete sa inšpirovať.

1. Mníchov (Nemecko)

01. Mnichov - Oktoberfest

Bavorské mesto nesmie v prehľade pivných cieľov chýbať. Veď keď sa povie Oktoberfest, asi každému je jasné o čom sa hovorí. Počas dva a pol týždňa privítajú v meste vyše šesť miliónov turistov. Mníchov však nie je len o tomto pivnom festivale. Práve v tomto regióne majú domov aj také značky ako Hofbräuhaus, Paulaner, Hacker-Pschorr, Erdinger či Löwenbräu.


2. Portland (USA)

02. Portland

Ak by sa robil rebríček miest, v ktorých na jedného obyvateľa pripadá najviac pivovarov, Portland by bol na poprednom mieste. Ich počet tu neustále stúpa a klesá. Svojho času bolo v meste 37 pivovarov. Ak by ste do mesta zavítali v júli, natrafili by ste na tradičný pivný festival Oregon Brewfest.


3. Dublin (Írsko)

03. Dublin

Hlavné mesto Írska nesmie v prehľade chýbať. A nie je to len kultovým pivo Guinness, ktoré sa varí priamo v srdci mesta. Okrem tohto kúsku môžete ochutnať aj značky Kilkenny alebo Caffrey’s. V meste natrafíte na desiatky pubov a podnikov, ktorých atmosféra posúva pitie piva do úplne inej ligy.


4. Bruggy (Belgicko)

04. Bruggy

Predstavte si mesto, ktoré je postavené v stredovekom štýle. Nájdete v ňom katedrálu, kanály pripomínajúce Benátky a famóznu čokoládu. Zdá sa vám to málo? Tak potom môžete vyskúšať okolo 400 druhov piva, ktoré ponúkajú tamojšie pivovary. Nájdete v ňom pivovarské múzeum, ale aj jeden z trapistických pivovarov, kde varia pivo mnísi.


5. Montreal (Kanada)

05. Montreal

Asi budete prekvapení, ale aj toto kanadské mesto sa ocitlo na zozname miest, kde pivo milujú. V tomto prípade svoje urobil európsky vplyv. V meste nájdete aj prvý pivovar v Severnej Amerike. Molson Brewery bol založený v roku 1786. Okrem klasických pív nájdete v ponuke montrealských pubov napríklad aj pivo s javorovým sirupom.


6. Praha (Česko)

06. Praha

Praha do tohto rebríčka určite patrí. Aj v tomto meste je pivo doslova náboženstvom. Dokazujú to aj štatistiky, keď naši susedia okupujú prvú priečku v spotrebe piva na jedného obyvateľa. Za zmienku určite stojí najstarší pivný pub na svete. Podľa portálu je ním Pivovar U Fleků.


7. Milwaukee (USA)

07. Milwaukee

Stačí len vymenovať nemeckých prisťahovalcov, ktorí skončili v tomto regióne: Miller, Pabst, Schlitz, Best, Blatz. Zadajú sa vám tieto mená známe? Máte pravdu. Títo Nemci dali mená pivovarom a tie pôsobia na tamojšom trhu doteraz. V meste je niekoľko pivovarov, ktoré sa určite oplatí navštíviť.


8. Sheffield (Veľká Británia)

08. Shefflied

Angličania pivo milujú. V tomto zozname by sa mohlo ocitnúť hneď niekoľko tamojších miest. Vyhral Sheffield. Možno aj preto, že v tomto meste si toho piva môžete dať viac. Oblasť sa roky profilovala ako priemyselná. Robotníci k pivu inklinovali, aj preto sa môže pýšiť bohatou pivovarníckou tradíciou.


9. Berlín (Nemecko)

09. Berlín

V rebríčku sa nachádza aj druhé nemecké mesto, tentokrát hlavné. Zostavitelia rebríčka poukazujú na to, že Berlín sa oplatí navštíviť hlavne v auguste. Kombinácia pekného počasia a pivných terás totiž robí z mesta pivný raj. Čísla hovoria za všetko – asi 3000 druhov piva z 300 rôznych pivovarov z celého sveta.


10. San Diego (USA)

10. Sandiego

Toto mesto by mohlo súťažiť s Portlandom o hlavné mesto piva v USA. Aj tu nájdete utešený počet pivovarov. Podľa autorov rebríčka sa ich počet pohybuje okolo čísla 30. A prejavuje sa to aj v meste. Tamojšie puby sa môžu chváliť ponukou, ktorá láka každého pivára.

Snímky: Pixabay.com