7 pív, ktoré by ste mali ihneď prestať piť

Aj obyčajné pivo môže škodiť. Najmä väčší nadnárodní hráči využívajú každú príležitosť, aby skresali výrobné náklady a ušetrili. Výsledky môžu byť rôzne. Raz sa to podpíše pod kvalitu zlatistého moku, inokedy pod zloženie. Portál Trueactivist.com si posvietil na zloženie amerických pív a výsledky boli prekvapujúce. V pivách našli celý rad látok, ktoré tam nemali čo robiť. Aj na základe toho, vytvorili zoznam pív, ktoré by ste radšej nemali piť. Ponúkame vám ich prehľad.

1. Newcastle Brown Ale

01. Newcastle-Brown-Ale-3

Tento kúsok podľa americkej organizácie obsahuje karamel, ktorý je vyrobený z amoniaku. Karamel je v pivách pomerne často používaný, podľa Američanov, je však v tomto prípade potenciálne karcinogénny. Najmä pri väčšej konzumácií. Odvolávajú sa aj na štúdiu CSPI, ktorá preukázala, že táto látka môže vytvárať nábeh pre rakovinu. Každopádne, používanie tejto látky je povolené tak v Európe, ako aj v Amerike.


2. Budweiser (USA)

02. BUDWEISER-BUDVAR-facebook

Jedna z najobľúbenejších amerických značiek sa tiež ocitla v rebríčku „nezdravých pív“. Budweiser totiž podľa prieskumov obsahuje geneticky modifikovanú (GMO) kukuricu. A nielen to. Testy Greenpeace z roku 2007 objavili v pive aj prítomnosť GMO ryže. Aký vplyv na zdravie majú geneticky upravené potraviny nevieme presne určiť. Niektoré štúdie na zvieratách však poukázali na to, že tieto potraviny môžu deformovať vnútorné orgány. Každopádne, najmä v USA sú GMO potraviny pomerne bežne zastúpené.


3. Corona Extra

03. corona_extra_wallpaper_brands_other_wallpaper_1600_1200_3284

Pozor, toto pivo dostanete bežne aj na Slovensku. Podľa organizácie obsahuje GMO kukuričný sirup a propylenglykol. Používanie tejto látky nie je zakázané, ale výrazne obmedzované. Nemá síce karcinogénne účinky, ale niektoré štúdie potvrdili, že môže vplývať na činnosť nervového systému a obličiek.


4. Miller Lite

04. miller_light

Aj toto pivo sa umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najobľúbenejších amerických pív. Ocitlo sa však aj v tomto. Podľa organizácie totiž obsahuje GMO kukuricu a kukuričný sirup.


5. Michelob Ultra

05. Michelob

V rebríčku najlepšie predávajúcich sa pív by ste toto asi nenašli. Aj ono však obsahuje GMO látku. V tomto prípade ide o GMO dextrózu, ktorá slúži ako sladidlo.


6. Coors Light

06. COORS LT 6PKCANS2X1wWG8KwRWAD_QL1

Obľúbená značka predovšetkým amerických vysokoškolákov. Dôvod je jednoduchý. Patrí medzi najlacnejšie na trhu. Možno aj kvôli tomu, že obsahuje GMO kukuričný sirup.


7. Pabst Blue Ribbon

07. pabst_2bottles

Môžete hádať. Aj toto pivo obsahuje GMO látky. Ako inak, GMO kukuricu a kukuričný sirup. Pivovar sa  pritom môže pýšiť vyše 150-ročnou históriou.


Dôvod prečo toľko amerických pív obsahuje GMO látky je jednoduchý. Americká legislatíva neprikazuje na alkoholických nápojoch ukazovať zloženie GMO látok. To je zavedené len pri potravinách a nealkoholických nápojoch. Aj preto to mnohé americké pivovary využívajú. Európania však majú šťastie, čo zdôrazňujú aj autori rebríčka. Európske pivá sú totiž podľa nich z tohto hľadiska v poriadku.

Poznámka: Pôvodný rebríček obsahoval aj pivo Guinness. Autori však poukázali na to, že írsky pivovar, škodlivú látku prestal používať.