Barbar, ktorý mohol byť nežnejší (Postřižinské Něžný Barbar)

Postřižinské Něžný Barbar

Prvý nástrel: Nakúpiť na slovenskom trhu špeciálne pivo dá niekedy zabrať. Kým v zahraničí s tým nemáte problém, u nás je to obtiažnejšie. Občas poteší pivárov reťazec Lidl, ktorý si otestoval záujem o špeciálne české pivo a asi bol spokojný. Viac-menej pravidelne sa totiž v tomto reťazci objavujú špeciály. Naposledy sme siahli po sérií, ktorá pochádza z Pivovaru Nymburk. Ten dnes poznáte predovšetkým pod značkou Postřižiny. Označenie pochádza z knihy spisovateľa Bohumila Hrabala. Práve na jeho pamiatku sa odvoláva pivovar. Z krabice sme vytiahli pivo Něžný Barbar. Ide o polotmavý špeciál.

Názov piva: Postřižinské Něžný Barbar

Pivovar: Pivovar Nymburk

Druh piva: Špeciálne Polotmavé pivo, nepasterizované

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 5,3 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (český a karamelový), cukor, chmeľ a chmeľové produkty.

Farba: Červeno-hnedá. Pivo je číre.

Vôňa: Sladová. Cítim záblesky kávy.

Pena: Biela pena mala stredne hutnú konzistenciu. Celkom rýchlo spadla.

Chuť: Sladový úvod začína sprudka. Chuť nie je vygradovaná, ale rýchlo ubieha. Ani neviete kedy a cez kávovo-karamelový stred ste na konci. Koncovka je trpko-horkastá. Po dopití vám v ústach zostáva neprirodzená horkosť.

6/10

Zhrnutie

Čakal som viac. Na tomto kúsku mi vadí najviac to, že v ňom nie je žiadna gradácia. Jednoducho začnete a ani neviete kedy to skončilo. V ústach vám zostane len neprirodzená horkosť, ktorá je asi výsledkom chmeľového extraktu (?).  Každopádne sladový úvod aj stred mohli byť hutnejšie a viac zaoblené. Inak je piteľnosť a rezkosť dobrá. Oceňujem aj to, že je pivo nepasterizované. Prísnejšie hodnotenie je v tomto smere ovplyvňované väčšími očakávaniami. Rozhodujem sa medzi päťkou a šestkou. Dávam vyššiu známku. Pokojne vyskúšajte, možno vám zapasuje viac ako mne.