Belgická cesta z Humpolca (Bernard Bohemian Ale)

Bernard ale

Prvý nástrel: Nebýva zvykom, aby slovenské či české pivovary ponúkali belgické pivo. A už vôbec nie pivovary, ktoré môžete bežne dostať aj v supermarketoch. Český Bernard uviedol vlani na trh pivo s názvom Bohemian Ale. Nepôjde o žiadnu tretiu ligu. Obsah alkoholu na úrovni 8,2 percenta z neho totiž robí jedno z najsilnejších pív, aké sme tu kedy testovali. Špecialitou tohto piva je to, že bolo dokvasované vo fľašiach.

Názov piva: Bernard Bohemian Ale

Pivovar: Rodinný pivovar Bernard, Humpolec

Druh piva: Belgian Strong Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 8,2 %

Zloženie: Pitná voda, jačmenný slad, chmeľové produkty, cukor, kvasnice, koriander.

Farba: Zlatistá. Pivo je kalné, kvasnice tu úradujú.

Vôňa: Cítiť tu hlavne koriander. Iné tóny tu budete hľadať len ťažko.

Pena: Pri tejto kategórií občas chýba, Bernard však pripravil „ejl“ s penou. Bola jemná.

Chuť: Slad začína celkom zostra. Stred naň pekne nadväzuje. Každopádne, hlavnú úlohu tu zohráva  koriander. Cítiť ho od úvodu až do konca. Záver je príjemne chmeľový.

7/10

Zhrnutie

Tu by sme mohli polemizovať. Je toto typické belgické pivo? Asi 100-percentne nie. Napriek tomu mne sa tento kúsok páči. Je to spestrenie ponuky na trhu. Kvitujem hlavne sladové tóny. Tie sú výrazne svieže. Trochu mi prekáža výrazná dominancia koriandru, ale to je vec vkusu. Piteľnosť je v norme, najmä keď sa pozrieme na obsah alkoholu. Ide totiž o jedno z najsilnejších pív, ktoré nájdete v supermarkete. Rozmýšľam nad celkovým hodnotením. Šesť alebo sedem? Ideme vyššou známkou. Rozhodla odvaha ponúknuť niečo iné, rezkosť aj sladové tóny. Pri tomto pive by sme sa však mohli pohádať.