Pivovar Buchvald, ktorý sídli v Spišskej Novej Vsi, patrí medzi tých producentov, ktorý sa neženú za širokou ponukou piva. Ich prístup je skôr iný, ako väčšina trhu. Stavili na ležiak a ten chcú robiť najlepšie, ako sa dá. Reakcia trhu im dáva za pravdu.
Nárast záujmu
Pivovarnícka sezóna už začala a pivovary „zarezávajú“ naplno. Potvrdzuje to aj konateľ spoločnosti a hlavný sládok pivovaru Buchvald Peter Novotný. „My máme pocit že sme vo vrchole letnej sezóny už teraz,“ hovorí majiteľ pivovaru.
Ten hovorí, že pred hlavnou sezónou, nevedeli čo ich čaká. Úlohu zohrávala pandémia, ale aj ďalšie udalosti. „Po uvoľnení opatrení prišla ďalšia pohroma v podobe ruskej barbarskej vojny a my sme nevedeli odhadnúť aké bude správanie konzumentov. Musím povedať, že už apríl bol u nás rekordný a máj už ani nehovorím,“ hodnotí s tým, že išlo o skokové nárasty predaja.
Pivovaru to paradoxne prinieslo problémy. „Musíme robiť aj nepopulárnejšie opatrenia. Odležané pivo sme už prestali fľašovať a šetríme ho na sudy. Partnerovi, ktorý nás zastupuje sme povedali, nech nás nedáva na rôzne festivaly aby sme pokryli stálych zákazníkov,“ hovorí Novotný.
Chýba vyššia kapacita
Ten poukazuje na to, že pivovaru chýba ležiacka kapacita. Tú plánovali rozširovať ešte pred pandémiou, kvôli ťažkému obdobiu túto investíciu zatvorili. „Pomohlo nám to finančne prejsť cez náročné obdobie, ale túto zimu to už definitívne urobíme. Ideme zväčšiť ležiacku kapacitu o cca 40%, aby sme už ďalšie leto v kľude prežili,“ hovorí Novotný.
Len pre vysvetlenie, Buchvald si zakladá na tradičnom postupe výroby piva. Aj preto ich dvanástka leží v tankoch 12 týždňov. A z tohto prístupu nechcú zľaviť, hoci im to neprinesie taký ekonomický profit. „Dať z pivovaru neodležané pivo je pre nás neakceptovateľné, radšej to partnerom férovo vysvetlíme a plánovane obmedzíme dodávky,“ priznáva sládok pivovaru.
Pivovar rieši veľký záujem, ale aj neúmerne rastúce náklady. Situácia je v tomto ohľade dramatická a nepredvídateľná. „Ak šiel niekedy cenovo hore napríklad slad, tak to bolo raz za rok. Dopredu sme to vedeli, upravili sme cenník a musím povedať, že tie skoky neboli nijak extrémne výrazné. Teraz je to prudko dynamický proces,“ vysvetľuje majiteľ pivovaru.
Ako príklad uvádza cenu sladu, ktoré šla od ich dodávateľa hore o cca 26 percent. „A to ešte je len začiatok. O energiách, v našom prípade elektrine ani nehovorím,“ krúti hlavou hlavný sládok s tým, že ceny energie sa niekoľkokrát zvýšili.
„Minulý rok sme mali cenu cca 50 eur za MWh, teraz máme 250 eur. Spolu s distribúciou naša výsledná vstupná cena bola 150 eur za MWh, teraz je to 370 eur. To sú šialené čísla. Potravinárske plyny šli hore o 100 percent, chémia, obaly…,“ vymenúva majiteľ pivovaru.
Ceny musia ísť hore
Ceny rastú vo všetkých sférach spoločnosti, pivovarníctvo nebude stáť bokom. „Môj názor je ten, že aj od nás ceny pôjdu rapídne hore. Teraz sa to každý ešte snaží nejako prerátavať a uberať z nejakej, aj keď neviem akej rezervy, ale koncom roka, resp. budúci rok očakávam rapídne zvýšenie cien od producentov piva,“ predpovedá majiteľ pivovaru.
Pivovar má stabilizovanú sieť odberateľov. Ich vlajkovou loďou je podnik Buchvaldhaus, ktorý nájdete v centre Spišskej Novej Vsi. Okrem toho môžete Buchvald nájsťv Levoči aj v komplexe Poráč Park v Poráčskej doline, v ktorej pôvodne pivovar sídlil.
„Pre východ máme výhradné zastúpenie s naším partnerom, kde sme silný hlavne v Košiciach, ak sa nemýlim ako stále pivo sme tam v deviatich podnikoch, ale sme aj mimo Košíc a máme taktiež partnera pre západ Slovenska, takže sme aj v Bratislave a okolí,“ vysvetľuje majiteľ pivovaru.
Ten má momentálne množstvo práce. „Ja dúfam, že sa situácia upokojí, lebo my tu máme taký nepríjemný pocit ako keby sa naši priaznivci a štamgasti rozhodli, že idú vypiť celý náš pivovar,“ uzatvára s úsmevom konateľ spoločnosti a hlavný sládok pivovaru Buchvald.
Prečítajte si aj
Trh s pivom sa mení. Vlani Slováci prepisovali negatívne štatistiky
Snímky: Pivovar Buchvald