Do Kremnice sa vracia pivovar. Po takmer 300 rokoch

Pivovar Kremnica

Kedysi platila nepísaná zásada, že každý región mal svoje pivo. Stačilo precestovať územie dnešného Slovenska z východu na západ a mohli ste ochutnávať pivo, ktoré sa od seba odlišovalo. Čo región, to iná chuť. Kremnica v tomto smere nebola výnimkou, mala totiž tiež vlastný pivovar. Mala. Tradícia vlastného piva zanikla začiatkom 18. storočia a mesto vypadlo z pivných máp takmer na 300 rokov. Teraz sa môže vrátiť. Kremnická spoločnosť DASPET totiž pripravuje v meste nový pivovar.

Firma už predložila úradom zámer. „Účelom navrhovanej činnosti je zriadenie malého pivovaru v existujúcej nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na ulici Jula Horvátha v Kremnici,“ píše firma v zámere, ktorý teraz posudzujú úrady. Pivovar má podľa dokumentov slúžiť na výrobu rozličných druhov piva, ktoré budú určené pre distribúciu do reštauračných prevádzok a pohostinských zariadení. Investor sa chce pivovarom prihlásiť k tradícii varenia piva v regióne. „Pivovar nemá ambíciu byť konkurenciou pre veľkých dodávateľov piva. Snahou zriadenia prevádzky je aj nadviazanie na historickú minulosť,“ píše investor.

Objekt pivovaru má byť situovaný v historickej budove, ktorá naposledy slúžila ako pekáreň . Ročná produkcia pivovaru je nastavená na 1000 hektolitrov piva za rok. „Spôsob distribúcie piva bude v KEG sudoch a vo fľaškách (PET a sklenených),“ uvádza spoločnosť. Celkové náklady sú vyčíslené na dva milióny eur. Aj v tomto prípade pomôžu eurofondy. Tesne pred Vianocami bol spustený proces verejného obstarávania. Jeho výsledky by mali byť známe v týchto dňoch. Investor počíta s vytvorením troch pracovných miest. S výstavbou by sa malo začať v marci tohto roka, prvých zákazníkov by mal pivovar privítať v októbri 2018.

Región sa môže pýšiť zaujímavou pivnou ponukou. V Banskej Bystrici nájdete okrem Banskobystrického pivovaru aj menších hráčov – Pivovar Perla a Pivovar Krebs. V neďalekej Banskej Štiavnici zase láka pivovar ERB, vo Vyhniach vo veľkom varí pivovar Steiger. Na mapu pivovarov majú pritom v najbližších mesiacoch pribudnúť aj pivovary v Donovaloch, Prievidzi či Žabokrekoch nad Nitrou.

Snímka: Google Street View