Keď v pive skončí čokoláda i oriešky (Kingpin Diggler)

Kingpin Diggler

Prvý nástrel: Ak by ste pátrali po poľskom pivovare Zarzecze, natrafili by ste na zaujímavý fakt. Pivovar sa na svojej stránke chváli tým, že vznikol v roku 2013 a medzi jeho hlavnú filozofiu patrí otvorenie vlastných kapacít pre tzv. lietajúce pivovary. Podľa stránky varí pivo v pivovare hneď päť značiek. Medzi nimi aj pivovar Kingpin. Ten na trh uviedol pivo s názvom Kingpin Diggler. Ide o Porter, pri varení ktorého boli použité sušienky, čokoláda i oriešky. Divočina, uvidíme ako zapasuje.

Názov piva: Kingpin Diggler

Pivovar: Browar Kingpin v Browar Zarzecze

Druh piva: Porter

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,1°

Obsah alkoholu: 5,1%

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Pale Ale, Special B), sušienky, čokolády, farbivo: žitný slad, chmele (Admiral, Columbus, East Kent Goldins, Citra), lieskové orechy, kvasinky.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. Cena bola v prepočte asi 2,35 eura.

Farba: Tmavá ako noc. Čierno-čierna.

Vôňa: Nádherná. Hutná, zachytíte v nej čokoládu, oriešky, jemne kávu i pripečené hrianky.

Pena: Krémová, hustá. Tvar si držala a postupne padala.

Chuť: Už sladový úvod je výraznejší, skutočná explózia však príde v strede. V ňom tóny určuje tmavá čokoláda, jemne karamel, káva i chuť orieškov. Koncovka je suchá, horkosť platonická.

7.5/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Pije sa ľahko, je nevtieravé a iskrivé. Už úvod naznačuje, že Poliaci pripravili pohodové pivo. V strede si to medzi sebou rozdávajú čokoláda a oriešky. Náznakmi zachytíte aj čierne ovocie, toto však pri tomto štýle nie je plusom. Koncovka je chmeľová tak platonicky. Medzi silné stránky tohto kúsku patrí piteľnosť, rezkosť a celkové vybalansovanie. Otázne je do akej miery je toto pivo Porter a do akej Stout. Ja som sa riadil chuťou a celkovým zážitkom. Rozhodujem sa medzi sedem a osem. A tam to aj končí. Pivo je to výborné.

Sending
Hodnotenie čitateľov
34.5/10 (2 hodnotení)