Keď Poliaci vedia zahrať Belgičana (Piotrek z Bagien)

Prvý nástrel: Domovaričská scéna sa nerozvíja len u nás, ale aj v Poľsku. Nie je vôbec prekvapením, že mnohé recepty končia aj v profesionálnych pivovaroch. Nakoniec, takýchto príkladov by ste našli aj u nás. My si dnes otestujeme poľský príklad. Pivo s názvom Piotrek z Bagien Belgian Pale Ale navaril pivovar Jan Olbracht.  Recept však použil od domovariča, ktorý v roku 2015 vyhral súťaž Kuźnia Piwowarów.

Názov piva: Piotrek z Bagien Belgian Pale Ale

Pivovar: Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy

Druh piva: Belgian Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 5,9 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Pale Ale, Chateau Biscuit, Abbey, Carapils), pšeničný slad, chmeľ (Cascade PL, Saaz), kvasinky (Belgian Ardennes 3522).

Cena: Za pivo sme zaplatili cca 1,70 eura. Pivo sme kupovali s poľskom supermarkete.

Farba: Medeno-žltá. Pivo je výrazne kalné.

Pena: Smotanová, vysoká a hutná. Pomaly padala.

Vôňa: V prvom momente dominuje karamel. Okrem neho môžete rozoznať koriandre, černice, oriešky, koreniny i med.

Chuť: Už sladový úvod je výrazný a prenikavý. Brucho je mnohorozmerné a zachytíte v ňom kombináciu karamelu, koriandru, pomarančovej kôry, tmavého ovocia a výrazných korenín. Dominuje sladkastá chuť charakteristická pre belgické pivá. Koncovka ja horkastá len jemne.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo, ktoré naozaj evokuje belgický štýl piva. Je výrazne hutné, mnohorozmerné a korenisté. Plusom je pekná gradácia a hutnosť chutí, ktoré poskytne stred tohto kúsku. Ťažko niečo vytknúť. Určite ukážkovo zvládnutý štýl. Oproti belgickým pivám je viac surovejšie a ovocnejšie. Dávame osmičku. Poliaci to navarili dobre.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (2 hodnotení)