Keď sa pri smutnom pive cítite dobre (Holorub Saison)

Holorub, Hellstork, Saison, Myjava, Holorub

Hellstork to v posledných mesiacoch poriadne rozbalil. Na trh uvádza toľko noviniek, že to bežný konzument nemôže stíhať. Novinkou, ktorá zostala takmer bez povšimnutia bolo pivo Holorub Saison 16°. To vzniklo v spolupráci s organizáciou Čierne diery, ktorá mapuje zabudnuté pamiatky po Slovensku. Jej členovia nazbierali drevo a borievky po bezohľadnom výrube v Nízkych Tatrách a poslali ich do Myjavy. Výsledkom bolo pivo, ktoré dnes otestujeme. Testovaná verzia bola z prvej várky, aktuálne je k dispozícií aj druhá várka.

Názov piva: Holorub Saison 16°

Pivovar: Remeselný pivovar Hellstork

Druh piva: Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 7,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky, borievka obyčajná, drevo vyrúbané z Čertovice v Nízkych Tatrách.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 3,50 eura.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Vystúpala vysoko a len pomaly padala.

Vôňa: Korenistá. Môžete rozoznať klinčeky, borievku či kvasinky.

Chuť: Sladový základ je pomerne nevýrazný, telo je hutné a nájdete v ňom kombináciu medu, koriandru i výrazných borievok. Pivo je korenisté a zakončené výraznou horkosťou. Alkohol cítite niekoľko sekúnd po dopití.

8/10

Zhrnutie

Toto je niečo extra. Borievka o sebe dala pocítiť a pekne sa hlási o slovo. Pivo je divoké, hutné, alkoholové a pekne iskrí. Práve to ho robí výnimočným. Tóny sú pekne zladené, vyskladané a pivo je nezvyčajné. V zahraničnej produkcii nájdete niečo podobné asi ťažko. Dobre zvládnutý kúsok, ktorý je aj štýlovo zvládnutý na jednotku. Za nás osem bodov. V tomto pive cítiť remeslo a to sa vždy cení.

PS: Snáď rovnako dobre dopadla aj druhá várka.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.2/10 (5 hodnotenie)