Keď slovenský pivovar oslavuje 20 rokov (20 years)

IPA, Kaltenecker, Imperial IPA

Rožňavský pivovar Kaltenecker vlani oslávil okrúhle výročie. Na trhu je už 20 rokov. Jeho prínos k rozvoju remeselnej scény je nepopierateľný. Práve tento pivovar a jeho zakladateľ výrazným spôsobom prispeli k rozvoju malých pivovarov. Odvtedy sa však veľa zmenilo. Vymenili sa majitelia aj niektoré receptúry. Pri príležitostí 20 rokov uviedli na trh pivo s názvom Kaltenecker 20 years. Ide o štýl Imperial IPA. Ak si dobre pamätáme, pri výrobe piva malo byť použitých 20 druhov chmeľu.

Názov piva: Kaltenecker 20 years

Pivovar: Pivovar Kaltenecker

Druh piva: Imperial IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 20°

Obsah alkoholu: 8,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili tri eurá.

Farba: Medená. Pivo je takmer číre.

Pena: Šľahačkovitá. Hutná, zložená z malých i veľkých bubliniek.

Vôňa: Dominuje slad, karamel a za nimi aj lesné a citrusové ovocie. Hlavne ríbezle, černice i červený pomaranč.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné, keď ponúka kombináciu karamelu, mliečnej čokolády aj citrusového a lesného ovocia. Karamelová zložka je však dominantná. Koncovka je horkastá. Alkohol je v tomto kúsku výrazný.

7/10

Zhrnutie

Výrazne karamelová, hutná a pomerne výrazne alkoholová IPA. Je fajn, že sa v Rožňave pokúšajú prinášať aj takéto kúsky. Pivo nie je vôbec zlé, k pivnému nebu má však ešte ďaleko. Alkohol dominuje a schováva aj drsnejšie doznievanie. Mínusom je pomerne výrazný sladový základ, po ktorom je všetko už len slabšie. Plusom je hutnosť tónov, aj pomerne zaujímavý horkastý dojazd. Za nás sedem bodov. Celkovo však pozitívne dojmy.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.55/10 (11 hodnotenie)