Pivovarnícky sektor má za sebou ďalší rok. Opäť bol pestrý na udalosti aj zmeny trendov. Pribúdajú nielen pivovary, ale najmä podniky, ktoré čapujú remeselné pivo. Nové pivné štýly začínajú na trh uvádzať aj nadnárodní hráči. Ako sa na rok 2018 pozerajú pivovarníci a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo piva? Portál oPive.sk sa opäť rozhodol zorganizovať veľkú anketu. Dnes odpovedá Martina Hlinová, spolumajiteľka Kláštorného pivovaru.
Ako hodnotíte rok 2018 z pohľadu pivovarníka? Čo všetko sa zmenilo oproti minulosti?
Z pohľadu pivovarníka to bol krásny rok plný zmien a našťastie rastu. Rastu výtoče a rastu počtu várok a najmä radosti, že sme zvládli udržanie kvality ležiaku pri zmene sládka. To ukázalo, s akým kvalitným personálom pracujeme, ukázalo sa, ako sa zachovali v kríze, pri zmenách a to nás posilnilo do budúcnosti.
V našom pivovare prebehla zmena na pozícii hlavného sládka bezbolestne aj vďaka odovzdaniu svojich skúseností a vedomostí svojim učňom a darí sa nám udržiavať parametre a kvalitu našich ležiakov na vyrovnanej úrovni, o čom narastajúci trend počtu várok a potreba rozšíriť výrobný tím.
Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?
Vďaka nášmu garantovi p. Chramosilovi máme niekoľko fľašiek u nás v pivovare a asi pod jeho vplyvom by som za pivovarnícku udalosť roka 2018 označila aj s ohľadom na 100. výročie Československa, ktoré si sama veľmi vážim a uznávam, spojenie Plzeňského Prazdroja a malého remeselného pivovaru – narazenie piva „První“ – piva typu India Pale Lager chmeleného Žateckým poloraným červeňákom.
Vďaka p. Chramosilovi sme si ním pripili na 100-té výročie vzniku Československej republiky. No a trochu z „domu“, rok 2018 považujem za rok, kedy československý pivovarský svet prišiel na to, že aj slovenské pivo môže byť svetové. Slovenské pivovarníctvo podľa mňa prekvapuje a zjavne začína vyhrávať ceny.
Čo podľa vás najviac trápi pivovarnícky sektor a aké zmeny na trhu by ste privítali?
Ja evidujem v pivovarníckom sektore dva základné hlavné problémy – personálna poddimenzovanosť. „Nejsou lidi“. Druhým dychom ďakujem za tých, s ktorými mi je umožnené profesionálne spolupracovať. Len si myslím, že univerzity by mali „náborovať“ a prezentovať tieto odbory s istotou budúceho zaujímavého a dobre plateného zamestnania.
Drahé rekvalifikačné krátkodobé kurzy nie sú riešením a správnou cestou. A druhý problém je prístup k materiálu – veľa úsilia, organizácie práce a financie vynakladáme na pivovarnícke kvasnice. Prístup k čerstvým pivovarníckym kvasniciam by pomohol mnohým. Uvažovala som už aj nad oslovením školy v Nitre. Pivovarnícki profesionáli mi pošepkali, že technicko-personálne vybavenie by v Nitre aj bolo.
Aké sú vaše plány na rok 2019? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Udržať kvalitu. Nesklamať. A zistili sme, že osveta laickej verejnosti a prezentácia nášho pivovaru, spôsobu tradičnej výroby ležiakov je dôležitá. Za posledný mesiac november-december sme vykonali 70 komentovaných prehliadok pivovaru s názornými ukážkami surovín a výroby. A ideme sa do tejto činnosti pustiť s ešte väčšou vervou a energiou. Daj Boh zdravia!
Snímka: Kláštorný pivovar